MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii Narodowej Rozpoczyna się 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Bruno Fidrych/brunofidrych.com
Muzyka Richarda Straussa oraz Beethovena w wykonaniu Sinfonii Varsovii zainauguruje w niedzielę kolejny festiwal beethovenowski w Filharmonii Narodowej. W trakcie 13 festiwalowych dni od 17 do 29 marca będzie można wysłuchać 11 koncertów symfonicznych, 2 recitali fortepianowych i 2 koncertów kameralnych

To już 28. edycja popularnego festiwalu, na który jego dyrektor Elżbieta Penderecka zaprosiła - jak każdego roku - wybitnych artystów i orkiestry z Polski oraz ze świata.

Już na inaugurację będzie można wysłuchać w Filharmonii Narodowej uwertury „Poświęcenie domu” op. 124 Ludwiga van Beethovena oraz Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 tego kompozytora. W programie również poemat symfoniczny „Also sprach Zarathustra” Richarda Straussa.

I to wszystko w wykonaniu Sinfonii Varsovii, obchodzącej w tym roku 40. rocznicę istnienia, pod batutą Jacka Kaspszyka. Jako solistka wystąpi tego wieczoru światowej sławy skrzypaczka Arabella Steinbacher.

Nawiązanie już w pierwszym koncercie do Zaratustry Nietzschego nie jest przypadkowe. Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Ludwiga van Beethovena powiązali cały program 13 dni festiwalowych z 300. rocznicą urodzin pochodzącego z Królewca filozofa Immanuela Kanta. Stąd w programie koncertów będzie można usłyszeć m.in. dzieła: Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa, Karola Szymanowskiego, a w koncercie Wiener Kammersymphonie teksty o muzyce Arthura Schopenhauera, recytowane przez Franza Tschernego, towarzyszyć będą kompozycjom mistrza z Bonn.

W koncercie finałowym, który odbędzie się 29 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Wykonają Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Wcześniej jednak będzie kilkanaście wieczorów i popołudniowych koncertów, w których wystąpią m.in. takie polskie zespoły, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prowadzona przez maestro Leopolda Hagera, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Jurka Dybały z wiolonczelistą Claudio Bohórquezem i flecistą Stathisem Karapanosem, NFM Orkiestra Leopoldinum pod kierownictwem artystycznym skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Michała Klauzę z pianistą Barry Douglasem.

Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Luksemburgskiej prowadzona przez wschodzącą gwiazdę dyrygentury - Gustava Gimeno. Solistką koncertu będzie włoska pianistka Beatrice Rana, która wykona mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann, zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej w roku 2023.

Interesującym wydarzeniem będzie również debiut Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii w Bergen pod dyrekcją maestro Lawrence’a Fostera oraz solisty koncertu - młodego skrzypka izraelskiego pochodzenia Yamena Saadi’ego.

Jak przyznają organizatorzy, oczekiwany jest także recital jednego z największych współczesnych pianistów - Louise’a Lortie i jego prezentacja cykli wariacji skomponowanych przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Thomasa Adèsa. Interesująco zapowiada się recital litewsko-francuskiej pianistki Mūzy Rubackytė z utworami Ferenca Liszta i Beethovena.

Imprezom koncertowym towarzyszy Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

Festiwal objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Program festiwalu znajduje się pod tym linkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Filharmonii Narodowej Rozpoczyna się 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - Plus Polska Times

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński