Szczecin. Fabryka okien tuż przy domach w Dąbiu? Mieszkańcy protestują. ZDJĘCIA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Udostępnij:
Do szczecińskiego magistratu trafił wniosek o ustalenie warunków zabudowy inwestora, który jest zainteresowany budową obiektów produkcyjno-usługowych przy ul. Goleniowskiej w Szczecinie-Dąbiu. Pomysł zaniepokoił mieszkańców sąsiednich domów, którzy chcą się odwołać od tego wniosku.

Do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej w szczecińskim ratuszu trafił wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla działki przy ul. Goleniowskiej 27, gdzie obecnie znajduje się m.in. warsztat samochodowy i niewielkie lokale usługowe, a kiedyś były to magazyny zbożowe.

O taką decyzję należy i można się starać, jeśli dla danej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a inwestor chce zmienić jej sposób zagospodarowania.

Zainteresowany inwestor (firma ZEROMUR) we wniosku i załączonej koncepcji opisuje, że planuje budowę zespołu budynków o funkcji produkcyjno-usługowej oraz biurowo-badawczej.

Twierdzi też, że "charakter produkcji będzie całkowicie nieuciążliwy - produkcja polegająca na montażu elementów specjalistycznej stolarki budowlanej. Prace prowadzone w całkowicie w pomieszczeniach wewnętrznych".

Budynki mają mieć po 2-3 kondygnacje nadziemne, a maksymalna wysokość może wynieść 11 m od poziomu wejścia głównego do kalenicy.

ZOBACZ TEŻ:

Zgodnie z procedurami, informacja o takim wniosku trafiła z magistratu także do części mieszkańców domów, które sąsiadują z działką, m.in. przy ul. Kamieńskiej. Dokument zaniepokoił mieszkańców.

- To drastyczna ingerencja w spokojny do tej pory teren kameralnej zabudowy jednorodzinnej. Naszym zdaniem wskazane byłoby lokalizowanie takich obiektów na terenach na to przeznaczonych przez miasto na pobliskich strefach przemysłowych (Trzebusz-Dunikowo - przyp.red). Z kolei to jest miejsce na drobne usługi z kameralnym placem i zielenią - mówi GS24.pl jeden z mieszkańców Dąbia.

Swoje zastrzeżenia do wniosku firmy wysłali również do WUIAB. W piśmie zwracają uwagę m.in. na hałas, jaki będzie generować najpierw rozbiórka istniejących dziś budynków, następnie budowa nowych i ich eksploatacja przemysłowa.

Ponadto czytamy:
"Wnioskodawca nie przedstawił żadnej dokumentacji technicznej i technologicznej oraz opinii środowiskowych, że spełnione zostaną normy techniczne i środowiskowe. Po pierwsze brak gwarancji w procesie produkcyjnym, że do środowiska nie zostaną uwolnione szkodliwe substancje i związki chemiczne bądź metale ciężkie, używane do produkcji okien, drzwi, bram garażowych na każdym etapie ich wytwarzania i przechowywania".

Zwracają również uwagę, że wykonana w 2009 roku kanalizacja miejska i burzowa nie jest przystosowana do tego rodzaju produkcji i odprowadzania ścieków na skalę przemysłową i została przewidziana w tej części Dąbia wyłącznie na cele zabudowy jednorodzinnej.

Wniosek firmy oraz odwołanie mieszkańców będą teraz procedowane przez służby magistratu.

Czekamy na Wasze e-maile na alarm@gs24.pl!

ZOBACZ TEŻ: Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Podsumowanie. Zobacz TOP 5!

Podsumowanie rankingu. Zobacz TOP osiedli w Szczecinie!

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Podsumowanie. Zobacz TOP 5!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie