MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Apartamentowiec w centrum Pogodna? Sąd: Urzędnicy zgodzili się za szybko

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Mieszkańcy Pogodna mieli rację, protestując przeciwko budowie pod ich oknami wielorodzinnego domu. - Pospieszono się z wydaniem warunków zabudowy, nie zbadano, jakie są konkretne plany inwestora - uznał ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny.

Mieszkańcy mogą jednak czuć co najwyżej satysfakcję, bo prawomocny wyrok zapadł po trzech latach od początku sporu, a w tym czasie deweloper zdążył postawić nieruchomość przy ul. Kochanowskiego i szuka chętnych do zamieszkania.

Wyrok to jednak spory problem wizerunkowy dla władz Szczecina i Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Prezydent wydał zgodę na warunki zabudowy, a SKO utrzymało je w mocy, odrzucając sprzeciw mieszkańców. Sąd jednoznacznie stwierdził, że zabrakło z ich strony dogłębnego zbadania wniosku dewelopera, a decyzja korzystna dla niego zapadła za szybko.

ZOBACZ TEŻ:

- Sąd uznał, że nie wyjaśniono wszystkich okoliczności sprawy, mających znaczenie dla jej rozstrzygnięcia, w tym nie ustalono zakresu żądania inwestora, nie rozważono zgodności inwestycji z przepisami odrębnymi - uznali sędziowie. Zauważyli, że urzędnicy zaakceptowali warunki zabudowy, które przedstawił im deweloper, choć z każdym kolejnym jego pismem sprawa się gmatwała. - O ile sam wniosek wszczynający postępowanie nie budził żadnych wątpliwości w zakresie planowanych parametrów inwestycji, o tyle późniejsze pisma, stanowiące modyfikację wniosku, powodują, że jego treść jest nieczytelna i i wątpliwa co do tych kwestii. Organy nie wyjaśniły intencji strony, jak również nie zwróciły się do inwestora o jednoznaczne określenie charakterystyki inwestycji.

Zauważyli też, że niektóre wątki sprawy zbagatelizowano. Np. problem gospodarki wodno-ściekowej w tej części Pogodna (w pobliżu trwa budowa obwodnicy miasta). Zdaniem sądu zaniechano wskazania konieczności budowy zbiorników retencyjnych na wody opadowe, czy źle wyznaczono linię zabudowy od sąsiedniej nieruchomości.

ZOBACZ TEŻ:

Przypomnijmy: budowa domu wielorodzinnego zaczęła się w maju 2018 roku na działce u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Kochanowskiego. Nieruchomość sąsiaduje z kilkunastoma domami tzw. starego Pogodna. Mieszkańcy skarżyli się, że apartamentowiec (ma w nim zamieszkać około 25 rodzin) nie tylko bryłą nie pasuje do historycznej zabudowy Pogodna, ale zasłoni mieszkańcom widok z okien, bo inwestycja jest kilka metrów wyższa od istniejącej tu zabudowy. Decyzję prezydenta o wydaniu deweloperowi warunków zabudowy zaskarżyli do SKO, który odrzucił ich argumenty. Dopiero sądy administracyjne przyznały im rację.

- Zamiast czekać na rozstrzygnięcie sądów miejscy urzędnicy wydali nowe warunki zabudowy, co spowodowało, że inwestycja mogła być kontynuowana. Nie uwzględniono naszych wniosków, by do czasu wyroku wstrzymać prace - mówią mieszkańcy.
Na razie nie wiadomo, jak na wyrok zareagowały władze Szczecina. Czekamy na odpowiedzi.

ZOBACZ TEŻ:

TBS Prawobrzeże - nowe osiedle

W Dąbiu powstało nowe osiedle. Zajrzeliśmy tam jako jedyni. ...

Taki widok powitał pewnego dnia mieszkańców jednego z osiedli w Bydgoszczy.Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Osiedla w Polsce to absurd na absurdzie. Jak można tak żyć? ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński