Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście. Zobacz rosyjski żaglowiec w porcie

Joanna Maraszek [email protected]
Rosyjski czteromasztowy bark Kruzensztern dziś wpłynie do świnoujskiego portu i zacumuje na trzy dni. Jest jednym z trzech największych żaglowców świata. Będzie można go zwiedzać za darmo

Jeśli wybierasz się na majówkę nad morze, koniecznie odwiedź Świnoujście. Bo tam będziesz miał jedną z niepowtarzalnych okazji aby zwiedzić piękny żaglowiec Kruzensztern i to za darmo.

Jednostka ta to, obok Sedova i Royal Clippera, największy żaglowiec na świecie. Od piątku (28.04) do niedzieli włącznie, czyli przez trzy dni, będzie można zobaczyć jak wygląda w środku. Ten rosyjski czteromasztowy bark zacumuje przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu w Świnoujściu.

W piątek, do zwiedzania dostępny będzie od godziny 14 lub godz. 15 do godz. 19 (godzina pierwszego wejścia uzależniona jest od godziny wpłynięcia jednostki do portu). Z kolei zwiedzanie w sobotę możesz sobie zaplanować od godziny 10 do 19, a w niedzielę w godz. 10-15.

Jednostka odwiedza Świnoujście niemal co roku, bo tu odbywa rejsy szkoleniowe.

Wielki żaglowiec

Kruzensztern ma ponad 114 metrów długości, około 14 metrów szerokości, a jego maszty sięgają 56 metrów wysokości. Do tego ma 3630 m kw. żagli. Jednostka jest wyjątkowa chociażby przez to, że jest ostatnim typowym windjammerem, czyli pogromcą wiatrów, z serii żaglowców pod znakiem „Latające P”. To równocześnie drugi pod względem wielkości żaglowiec świata. Wyróżnia go także czarna burta z białymi ambrazurami. Został zbudowany w 1926 r. w stoczni J. C. Tecklenborg w Wessermünde. Pierwotnie pływał pod nazwą Padua (Padwa), jako żaglowiec towarowy. Przewoził saletrę z Chile do Europy. Statek zabierał także, jako załogę szkolną, 40 chłopców, którzy na jego pokładzie uczyli się wszystkich praktycznych aspektów sztuki żeglowania.

W czasie jednego z rejsów do Ameryki Południowej, w roku 1930, w czasie okrążania przylądka Horn, na morzu wydarzyła się tragedia i statek stracił czterech żeglarzy. Inne rejsy żaglowca przebiegały jednak szczęśliwie, a statek okazał się jednostka bardzo szybką. Odbył dwa rekordowe rejsy: pierwszy z Hamburga do Port Lincoln w Australii w 67 dni, kolejny z Hamburga do Talcahu-ano w Chile w 87 dni i z powrotem w 94 dni.

Zmiana bandery

W 1946 roku został przekazany ówczesnemu Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich, jako odszkodowanie po II wojnie światowej.

Kruzensztern wszedł do służby w momencie, gdy silniki parowe zdążyły niemal całkowicie wyprzeć żagle z wielkich linii żeglugowych świata. Obecnie pływa jako rosyjski statek szkolny. Od 1991 roku jego portem macierzystym jest Kaliningrad. Imię Kruzensztern nadano mu na cześć Iwana Kruzenszterna, dowódcy pierwszej rosyjskiej wyprawy dookoła świata w latach 1804 i 1806 na statkach Nadieżda i Newa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński