MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Młodzieżowej Rady w tym roku nie będzie

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Spotkanie pożegnalne, na koniec kadencji ostatniej Młodzieżowej RM. Odbyło się w biurze ówczesnego Przewodniczącego RM Pawła Sujki, na którym on i prezydent, podziękowali młodym radnym za pracę w radzie.
Spotkanie pożegnalne, na koniec kadencji ostatniej Młodzieżowej RM. Odbyło się w biurze ówczesnego Przewodniczącego RM Pawła Sujki, na którym on i prezydent, podziękowali młodym radnym za pracę w radzie. JM
Chęć aktywności najmłodszych samorządowców spadła.

Młodzieżowa Rada Miasta wybierana jest co dwa lata. Samorządy szkolne zgłaszają uczniów chętnych do współpracy z urzędem, następnie w placówkach odbywają się wybory i rada najmłodszych samorządowców działa, przygotowując się być może do przyszłej pracy jako radni. Tak było zawsze, ale nie w tym roku.

- Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego konsultowałam się z dyrektorami szkół, prosząc o deklarację uczniów w sprawie zaangażowania się w działanie w Młodzieżowej Radzie Miasta - wyjaśnia Iwona Szkopińska, sekretarz miasta.

Ostateczne odpowiedzi dyrektorów wpłynęły w drugiej połowie września. W tym roku chętnych było tylko czworo uczniów z Technikum Zawodowego nr. 1 oraz pięcioro z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I. Negatywnie odpowiedziały wszystkie gimnazja na terenie miasta.

- Być może ta sytuacja wynika z reformy oświaty i sukcesywnego wygaszania pracy gimnazjów - przypuszcza Iwona Szkopińska. - Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 2011 roku, liczba członków Młodzieżowej Rady Miasta powinna odpowiadać liczbie radnych, czyli 21. Przy deklaracji wyłącznie dziewięciu uczniów, praca Młodzieżowej Rady jest niemożliwa.

Zdaniem radnego Kamila Janty - Lipińskiego, problem tkwi w braku informacji.

- Wielokrotnie składałem interpelacje w kwestii Młodzieżowej Rady Miasta - mówi radny Janta-Lipiński. - Mam wrażenie, że młodzież jest niedoinformowana w tej kwestii. Rozmawiałem z wieloma osobami na ten temat. Prawie nikt nie wiedział, na czym polega praca młodzieży przy Urzędzie Miasta i dlaczego jest tak ważna dla nich i dla nas. Przecież to właśnie młodzież w przyszłości będzie tworzyła nasze miasto, decydowała o jego losach. Jeśli nie będą tym zainteresowani, możemy mieć poważny problem.

Sekretarz miasta zapewnia, że informacji i chęci współpracy z samorządami z jej strony nie zabrakło.

- Wielokrotnie spotykałam się zarówno z dyrekcją szkół, jak młodzieżą, by poruszać tematy współpracy - wyjaśnia Pani Sekretarz.

Dyrektorzy potwierdzają, że przeprowadzili z uczniami konsultację w sprawie współpracy z Urzędem Miasta.

- Uczniowie zostali przyjęci do Rady Miasta, działali w niej, byli zaangażowani. Pamiętam, że nawet pracowali nad logo miasta. W tym roku również zachęcaliśmy młodzież do tego, by się włączyła aktywnie w życie społeczne.

Pojawiają się głosy, że przyczyną braku odpowiedzi ze strony uczniów jest planowana reforma oświaty.

- Wydaje mi się, że jednak głównym powodem braku chęci naszych uczniów jest ich wiek - dodaje Piotr Adamczyk. - Zdaje się, że gimnazjum, to jeszcze za wcześnie na tego typu zainteresowania. Może chętniej na sprawę patrzą uczniowie klas trzecich, ale przecież oni mogliby w radzie działać tylko przez rok, ponieważ trzecia klasa zamyka edukację w gimnazjum.

Szczególnych powodów związanych z reformą nie widzi także dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 3.

- Dwa lata temu nasza szkoła zgłaszała uczniów do Młodzieżowej Rady Miasta - informuje Renata Brudnik, dyrektor szkoły. - W tym roku opiekun samorządu szkolnego znalazł się na zwolnieniu, a my nie mogliśmy podjąć decyzji za niego, czy pokieruje i zajmie się sprawą. Czas na zgłoszenie kandydatów mieliśmy do 20. września. Mieliśmy za mało czasu. Opiekun wrócił już po tym terminie i wyjątkowo w tym roku nie udało się nam.

Zobacz też: Zaglądamy do środka. Szczecińskie CSI. Tutaj rozwiązują kryminalne zagadki

Polecamy na gs24.pl:

Posejdon zamieni się w wielkie nowe centrum [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński