MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs dla młodych wynalazców. Studenci kierunków inżynierskich mogą zgłaszać swoje nowatorskie projekty

Paulina Szymczewska
Młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje wynalazki do konkursu.
Młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje wynalazki do konkursu. materiały prasowe
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Studenci kierunków inżynierskich mają jeszcze półtora miesiąca na przedstawianie swoich pomysłów. Jest o co walczyć! Główna nagroda w konkursie to ponad 151 tysięcy złotych!

Zapisy do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona rozpoczęły się w marcu. To wyjątkowy konkurs w dziedzinie projektowania i inżynierii prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona, który inspiruje i docenia kolejne pokolenie inżynierów. Jest on skierowany do studentów kierunków inżynierskich. Mogą oni zgłaszać swoje nowatorskie wynalazki, które rozwiązują palące, rzeczywiste problemy.

Uczestnicy konkursu mają szansę zawalczyć o zdobycie nagrody pieniężnej na rozwój swojego wynalazku. Do tej pory nagroda wsparła ponad 400 młodych wynalazców z całego świata łączną kwotą ponad 1 miliona funtów. Ponadto dwie trzecie dotychczasowych globalnych zwycięzców kontynuowało komercjalizację swoich pomysłów. Wśród zwycięzców nie zabrakło również reprezentantów Polski.

W tym roku międzynarodowy zwycięzca oraz wygrany projekt w kategorii Zrównoważonego Rozwoju zgarną nagrodę w wysokości 151 400 zł na rozwój swoich wynalazków. Natomiast kwota 25 200 zł zostanie przekazana każdemu zwycięzcy krajowemu na wszystkich 30 rynkach, na których odbywa się konkurs.

Pomysły młodych wynalazców mają globalny potencjał

Otwarty dla wszystkich studentów oraz niedawnych absolwentów inżynierii i projektowania konkurs ma na celu wyłonienie ambitnych projektów, które dotyczą kwestii globalnych – od diagnozy raka po klęski żywiołowe.

Wśród dotychczasowych zwycięskich wynalazków, które zdobyły globalne uznanie, znalazły się m.in.: terenowa przyczepa do ratowania rannych w strefach konfliktu, inteligentny opatrunek z czujnikiem oceniającym przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru poziomu pH, farba wykonana ze szkła z recyklingu, która znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzację, oraz urządzenie do kontrolowania krwawienia z ran kłutych.

– Świat potrzebuje więcej ludzi czynu rozwiązujących problemy, a nie populistów, którzy są nimi jedynie zainteresowani. Każdego roku Konkurs Nagroda Jamesa Dysona zapewnia młodym ludziom platformę dla ich wynalazków medycznych i środowiskowych, a także wiele więcej. To właśnie „błędne myślenie” wynalazców prowadzi do przełomów, niezależnie od tego, czy chodzi o opracowanie nowego zrównoważonego materiału, czy też zastosowanie sprytnych zasad inżynierii w celu poprawy życia ludzi – podkreśla Sir James Dyson, założyciel i główny inżynier.

Dodać warto, że poprzedni laureaci konkursu odnieśli sukces dzięki globalnemu rozgłosowi medialnemu i zastrzykowi funduszy, jaki oferuje nagroda. Międzynarodowy zwycięzca z 2009 roku Yusuf Muhammad z wynalazkiem Automist – urządzeniem zwalczającym pożary domowe za pomocą pomysłowego mechanizmu rozpylania wody zużywającego aż 10 razy mniej wody niż tradycyjny system – obecnie prowadzi odnoszącą sukcesy firmę, która zainstalowała ponad 13 tys. produktów. Yusuf stara się obecnie uzyskać międzynarodową certyfikację przed planowanym wprowadzeniem produktu na amerykański rynek.

Jak wziąć udział w konkursie?

Kandydaci zgłaszają się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.jamesdysonaward.org. Uczestnicy konkursu powinni wyjaśnić, czym jest ich wynalazek, jak działa i jaki jest proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno wyjaśnione, pokazują iteracyjny rozwój, dostarczają dowodów na prototypowanie i zawierają zdjęcia pomocnicze oraz wideo.

Uczestnicy muszą być zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich związanych z inżynierią/projektowaniem. Studia muszą się odbywać na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w konkursie.

Zgłoszenia są najpierw oceniane na poziomie krajowym przez panel zewnętrznych sędziów i inżyniera Dyson. Każdy rynek wybiera krajowego zwycięzcę i dwóch krajowych laureatów. Spośród tych zwycięzców panel inżynierów Dyson wybiera następnie międzynarodową listę 20 najlepszych zgłoszeń. 20 najlepszych projektów jest następnie ocenianych przez Sir Jamesa Dysona, który wybiera międzynarodowych zwycięzców.

Termin składania wniosków konkursowych upływa o północy 17 lipca br. Zwycięzcy krajowi zostaną ogłoszeni 11 września, lista Top 20 projektów – 16 października, a zwycięzcy międzynarodowi – 13 listopada.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konkurs dla młodych wynalazców. Studenci kierunków inżynierskich mogą zgłaszać swoje nowatorskie projekty - Dziennik Polski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński