MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studentki ZUT stworzą biodegradowalne folie do żywności

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Projekt pt. "Opracowanie biodegradowalnych i przeciwdrobnoustrojowych folii do żywności na bazie celulozy bakteryjnej impregnowanych różnymi rodzajami wosków" będzie realizowany przez 12 miesięcy w Katedrze Mikrobiologii i Biotechnologii, WBIHZ, ZUT
Projekt pt. "Opracowanie biodegradowalnych i przeciwdrobnoustrojowych folii do żywności na bazie celulozy bakteryjnej impregnowanych różnymi rodzajami wosków" będzie realizowany przez 12 miesięcy w Katedrze Mikrobiologii i Biotechnologii, WBIHZ, ZUT Kamila Kozioł / ZUT
Studenckie Koło Naukowe SKN "BioReaktor" Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 50 tys. zł na realizację projektu, w którym do produkcji opakowań wykorzystana ma być celuloza bakteryjna.

Projekt pt. "Opracowanie biodegradowalnych i przeciwdrobnoustrojowych folii do żywności na bazie celulozy bakteryjnej impregnowanych różnymi rodzajami wosków" będzie realizowany przez 12 miesięcy w Katedrze Mikrobiologii i Biotechnologii, WBIHZ, ZUT.

Autorką pomysłu jest prezes SKN Pani Klaudia Snopek. Część badań wstępnych została już wykonana przez Panią Elżbietę Lichwiarską. W badaniach będzie uczestniczyć również Pani Martyna Mielniczuk. Głównym celem ich projektu jest uzyskanie materiału do pakowania żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego w warunkach chłodniczych oraz temperatury pokojowej.

Młode naukowczynie do produkcji opakowań postanowiły wykorzystać celulozę bakteryjną. To biopolimer, produkowany przez bakterie naturalnie występujące w środowisku. Ze względu na swoje unikalne właściwości jest obecnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim w medycynie, ale także w przemyśle spożywczym, papierniczym, chemicznym i włókienniczym. Polimer ten cechuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i biodegradowalnością. W przeciwieństwie do celulozy roślinnej, jest to polimer czysty pod względem chemicznym. Ułatwia to proces jego przetwarzania, co jest korzystne pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Aby dodać swemu produktowi plastyczności oraz umożliwić jego wielokrotne wykorzystanie, nasze badaczki zaimpregnują go naturalnym woskiem. Nada to foliom właściwości antybakteryjnych, dzięki czemu żywność w nich przechowywana będzie dłużej świeża i bezpieczna.

Grant został przyznany w ramach IV edycji programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński