Świnoujście: Będzie piąty pas przy Bieliku

Joanna Maraszek
Udostępnij:
Kierowcy, korzystający z promów na Warszowie, często muszą zatrzymywać się już przed torami. Sztuczny korek choć częściowo rozładuje utworzenie dodatkowego pasa ruchu na przeprawę.

Mieszkańcy wyspy Uznam, chcący wrócić do domu, są zmuszeni oczekiwać w kolejce na przeprawę promową, która w ostatnim czasie funkcjonuje znacznie lepiej, niż dawniej. Wynika to między innymi ze zwiększenia środków rządowych. Jednak w godzinach szczytu oraz w czasie weekendu, jest niewesoło. Kierowcy są zmuszeni oczekiwać na prom aż za przejazdem kolejowym, co powoduje sztuczny korek w dzielnicy Warszów. Sytuacja ma się poprawić. Miasto, choć problemu kolejek nie rozwiąże, częściowo załagodzi sprawę, włączając do miejsca oczekiwania na prom, piąty pas przy przeprawie, na którym obecnie znajdują się stanowiska parkingowe. To spowoduje, że kolejka się skróci.

- W tej chwili nie ma aż tak dużej potrzeby tworzenia miejsc parkingowych w War-szowie w okolicy promu i warto stworzyć piąty pas oczekiwania na prom - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujście. - Dzięki temu na pewno będzie o wiele krótsza kolejka za przejazdem kolejowym.

Dodatkowy, piąty pas nie poprawi przepustowości przeprawy promowej na Warszo-wie. Sytuację może zmienić tylko budowa stałego połączenia. Do tego czasu, miasto i Żegluga Świnoujska, w ramach możliwości finansowych, robi wszystko, aby przeprawa promowa była, jak najmniej uciążliwa dla kierowców.

- Przez cały sezon letni, aż do 30 września, w przypadku wystąpienia długich kolejek oczekujących, na obu przeprawach do ruchu włączane były dodatkowe trzecie jednostki - mówi Robert Karelus ze świnoujskiego magistratu. - To, szczególnie jeśli chodzi o ogólnodostępną przeprawę Centrum, miało duży wpływ na skrócenie czasu przeprawy. Najlepszym tego dowodem są opinie gości odwiedzających nasze miasto w tym okresie, jak i opinie samych mieszkańców, którzy korzystają z tej przeprawy.

Obecnie w przypadku wystąpienia długich kolejek, dodatkowe trzecie promy uruchamiane są w dni największego natężania ruchu.

- Na przeprawie Warszów dodatkowe jednostki pojawiają się w każdy piątek i niedzielę w godzinach od 13 do 20, zaś na przeprawie Centrum w każdy piątek i poniedziałek od 8 do 18 - informuje Jerzy Barczak, dyrektor Żeglugi Świnoujskiej. - Po prostu staramy się dostosować kursowanie jednostek do potrzeb kierowców, przeprawiających się między wyspami.

O tym, czy mieszkańcy miasta będą dalej borykać się z przeprawą promową, czy na reszcie zakończy się ich wieloletnia męczarnia, będziemy informować już w grudniu.

- Miasto złożyło wniosek aplikacyjny do Centrum Unijnych Programów Transportowych o dofinansowanie budowy tunelu. Ostateczna decyzja w sprawie pieniędzy z tego tzw. dofinansowania zewnętrznego ma zapaść do końca tego roku - informuje Robert Karelus.

Zobacz też: jak prawidłowo zapinać pasy?

Polecamy na gs24.pl:

Natalia Siwiec, modelka i celebrytka, "miss Euro" pojawiła się w szczecińskim Grey Clubie. To była szalona, pełna zabawy noc! Natalia pojawiła się w ramach organizowanej przez klub Celebrities Night - modelka była gościem specjalnym imprezy. Jak się Wam podobało? Zobaczcie zdjęcia z imprezy - tak bawiliście się w sobotnią noc.

Natalia Siwiec w Grey Club w Szczecinie. To była szalona noc...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Napert

5 pas !? Wiem że to tanie rozwiązanie które tak naprawdę niczego nie rozwiązuje! Ani kolejek ani szybkości przeprawy. Tylko dodatkowy prom lub tunel tę sprawę mogą definitywnie rozwiązać! Ale na to się nie zanosi w najbliższej perspektywie....

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie