Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Akademii Sztuki tworzą ciekawe projekty. To sztuka użytkowa dla wszystkich

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Akademia Sztuki w Szczecinie przygotowuje nie tylko artystów zajmujących się sztuką dla sztuki, ale też artystów, którzy tworzą sztukę użytkową. Robią piękne przedmioty, które każdy z nas chciałby mieć w domu.

Studenci wzornictwa na Akademii Sztuki projektują ubrania, buty, biżuterię czy meble. Projektują też wszelkiego rodzaju przedmioty, które można wykorzystywać do różnych celów.

- Już na etapie kształcenia wykonujemy pełnoprawne, wdrożeniowe projekty współpracując ze znanymi i cenionymi projektantami w Polsce oraz za granicą - mówi Paweł Janicki, student wzornictwa AS. - W tym roku wykonywaliśmy we współpracy z naszym wykładowcą Maciejem Karpiakiem ( tegoroczne MUST HAVE 2021 za XILO dla marki LABRA) własne projekty opraw oświetleniowych z trójwarstwowego szkła opalowego, które zostały przez nas wykonane w hucie szkła: wcześniej przygotowane w naszym zapleczu laboratoryjnym na uczelni i współpracy z Centrum Przemysłów Kreatywnych. Prowadząc spójny, od początku do końca proces projektowy, połączyliśmy ze sobą zaawansowane technologie prototypowania z rzemieślniczymi technikami dmuchania szkła metodą rotacyjną.

Łączenie nauki z pracą dla wielu znanych firm to codzienność dla studentów. Również udział w różnego rodzaju konkursach, z których przywożą nagrody.

Jaki projekt w tym roku? Szczeciński dywan

- W tym roku miałem przyjemność prowadzić projekt, który szukał tożsamości Szczecina. Miasta w którym się urodziłem i wychowałem. Motyw dywanu inspiruje się szczecińskimi oficynami. Brudnymi, zniszczonymi w których trwa wieczna walka zieleni z betonem - mówi Paweł Janicki.

To projekt dywanu którego który pochodzi z miejsca gdzie dywanów szukać próżno. Szczecin, Piłsudskiego 24c – oficyna jakich w tym mieście wiele. O nieregularnej i przedziwnej zabudowie – po Niemcu. Szarość, brud, brak światła słonecznego. Mimo wszystko mamy w środku do czynienia z organizmami żywymi, wybijającymi się spomiędzy betonowych płyt. To zieleń miejska: chwasty. W mikro szczelinach zebrała się dostateczna ilość piachu i wody, aby mogły zakiełkować. Dywan jest dla autora sentymentalną podróżą do miejsc, którym się wychował. Rozpad i brud otoczenia nabrał nowej wartości. Prowadzona narracja ma dekonstruować to, co uważamy za odpychające, co traktujemy jako „chwast” .

Młodzi twórcy pracując nad swoimi projektami semestralnymi czy dyplomowymi na nowo definiują nowoczesny dizajn.

ZOBACZ TEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Oto druga część niesamowitych zdjęć nadesłanych przez szczecinian - internautów GS24.pl. Ludzie, miasta, natura, zwierzęta - każdy kadr jest niezwykły więc nie przegap żadnego z nich!

Fantastyczne zdjęcia szczecinian nadesłane z okazji Dnia Fot...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński