MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na rektora Akademii Sztuki prezentują programy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
O fotel Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie walczy dwójka kandydatów
O fotel Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie walczy dwójka kandydatów Archiwum
Kto zostanie rektorem Akademii Sztuki w Szczecinie w kadencji 2024-2028? Jest dwójka kandydatów.

O reelekcję ubiega się obecna rektor dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS. Od niemal trzydziestu lat jest nauczycielką akademicką. Od 1997 roku pracowała w prywatnej uczelni – Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej, a od 2010 roku - w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Sztuk Wizualnych. Prowadziła zajęcia z geometrii i perspektywy, rysunku technicznego, projektowania wnętrz, detalu architektonicznego, fotografii.

W swoim programie kandydatka chce kontynuować strategię z obecnej kadencji. Najważniejsze punkty programu to: poszerzenie bazy infrastrukturalnej dla potrzeb dydaktyki, zajęć ćwiczeniowych, laboratoryjnych, wydarzeń artystycznych. Pozyskanie środków na cele inwestycyjne z ministerstwa, projektów unijnych, z KPO są obecnie podstawą dalszego rozwoju uczelni. Ponadto rozwój kadry i działalność naukowa; tworzenie nowych kierunków. Łączenie i współpraca trzech dyscyplin w dziedzinie sztuki – sztuk muzycznych, plastycznych i konserwacji dzieł sztuki oraz sztuk filmowych i teatralnych w ramach przygotowywanego kierunku Performatyka we współpracy z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz uruchomienie nowego kierunku studiów na Wydziale Edukacji Muzycznej – Kompozycja i teoria muzyki oraz Muzyka operetkowa i musical na Wydziale Wokalnym. W dalszych planach jest również utworzenie kierunku Reżyseria dźwięku i światła. Zapewnienie odpowiedniego finansowania uczelni.

Drugim kandydatem jest prof. dr hab. Andreas Guskos, wykładowca Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii Akademia Sztuki w Szczecinie.

"Moja decyzja jest motywowana przekonaniem, że warto zmienić system funkcjonowania uczelni w celu poprawy warunków pracy i nauki. Ideą związaną z moim kandydowaniem na stanowisko Rektora jest przekonanie, że lepiej rządzi się wspólnie, gdy
zachowana jest równowaga. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszej uczelni, która jako jedyna łączy sztuki muzyczne i sztuki plastyczne. Jest to również ważne ze względu na wszystkich, którzy wierzą w demokrację i wartości z nią związane" - pisze kandydat w swoim programie.

Główne założenia związane z kandydowaniem to w skrócie: jak największe uczestnictwo społeczności Akademii w zarządzaniu uczelnią - zwiększenie kompetencji organów kolegialnych, takich jak Senat i Rady Wydziałów. Zarządzanie na podstawie
uchwał Senatu. Wzmocnienie autonomii wydziałów - zwiększenie kompetencji Dziekanów i Rad Wydziałów. Przyłożenie większej wagi do spraw pracowniczych - regularne spotkania z przedstawicielami związków zawodowych. Wsparcie równomiernego rozwoju obu dyscyplin. Zwiększenie transparentności w systemie zatrudniania i awansów. Zwiększenie transparentności sposobu zarządzania, czytelne regulacje i rozdział kompetencji wspierające inicjatywę i decyzyjność na każdym szczeblu. Wsparcie dla inicjatyw dotyczących współpracy z miastem, z regionem, z innymi uczelniami i instytucjami kulturalnymi w kraju i za granicą, wsparcie w pozyskiwaniu grantów oraz wymiany naukowej, artystycznej i dydaktycznej.

Wybory rektora na Akademii Sztuki odbędą się 20 marca 2024.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński