Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy wraz z operatorami drona antysmogowego przeprowadzają działania. Sprawdzą czym palisz w piecu

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Straż Miejska Szczecin
Kontrole prowadzone są w godzinach wieczornych (jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu w północnych dzielnicach naszego miasta), albo dla odmiany wcześnie rano. Wtedy jest największa szansa na zbadanie dymu z rozpalanych pieców, zwykle mieszkańcy robią to rano, przed pójściem do pracy lub po powrocie z niej do własnych domów.

We wtorek strażnicy miejscy z Oddziału Zachód dokonywali kontroli w dzielnicach: Pogodno, Krzekowo, Świerczewo. Na kilkanaście pomiarów dokonanych przez drona antysmogowego w jednym przypadku, właśnie w dzielnicy Świerczewo, odczyty na dronie wskazywały maksymalne przekroczenie norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu.

- W celu zweryfikowania wskazań z drona strażnicy udali się na tzw. fizyczną kontrolę do posesji, na której wydobywający się dym z komina wskazywał, iż mogą być spalane odpady - informuje St.insp. Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej Szczecin.

ZOBACZ TEŻ:

- Okazało się, że rzeczywiście do pieca wędrowały różne odpady a to, co było zgromadzone wokół pieca nie pozostawiało wątpliwości, iż spalanie takich odpadów powoduje zanieczyszczenie powietrza. Czego tam nie było: plastikowe wiadra, folie, stara miotła, śmieci bytowe, kawałki drewnopochodnych materiałów z tzw. odzysku.

Tym razem nie można było postąpić inaczej, za niefrasobliwość się płaci! Za trucie sąsiadów tym bardziej. Na truciciela został nałożony mandat najwyższej wysokości przewidzianej prawem.

Toksyczny dym. Interweniują strażnicy miejscy. Czym można palić?

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński