MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stadion w Szczecinie na razie bez opóźnień. Ale koronawirus może wszystko popsuć. Może, ale nie musi!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Budowa Stadionu Miejskiego w Szczecinie jest w toku. Na ukończeniu są prace przy montażu zadaszenia trybuny zachodniej, prace toczą się także na pozostałym terenie kompleksu. Ale w związku z epidemią koronowirusa trzeba się liczyć, że braki kadrowe i brak terminowych dostaw materiałów instalacyjnych może wpłynąć na termin oddania do użytku stadionu miejskiego.

W tej chwili realizowane są prace w zakresie budowy boisk treningowych 3, 5 i 6. Trwają roboty przy elewacjach budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz prace wewnętrzno-instalacyjne.

W pawilonach znajdujących się na koronie obiektu trwa montaż pokrycia dachów oraz realizowane są roboty wewnętrzno-instalacyjne. Na samym obiekcie stadionu trwa jeszcze montaż pokrycia dachu nad trybuną zachodnią.

Na bieżąco prowadzone są prace przy przebudowie dróg przy stadionie (ulice Twardowskiego i Witkiewicza). Wykonano już kanalizację deszczowa dla potrzeb stadionu – do ul. Witkiewicza. Trwają prace w zakresie nawierzchni na ul. Twardowskiego w kierunku 26 Kwietnia. Budowana jest również kanalizacja na ul. Witkiewicza.

Postęp prac a epidemia koronawirusa

- Termin zakończenia całej inwestycji nie ulega zmianie - uspokaja Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta szczecińskiego magistratu. - Część robót uległa nawet przyspieszeniu. Przeprowadzono rozbiórki na łuku południowo-wschodnim, dzięki czemu toczą się prace przygotowawcze pod budowę trybuny wschodniej.

ZOBACZ TEŻ:

Przyznaje jednak, że zaszły zmiany w harmonogramie niektórych prac przy budowie stadionu.

- Ale one są nieistotne pod kątem prowadzonej inwestycji - podkreśla. - Wynikają z wcześniejszych zdarzeń takich jak odkryte schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej czy wykopana znaczna ilość materiałów wybuchowych. Z kolei przesunięcia w terminach ukończenia boisk treningowych czy też budynku CSDiM są zmianami nieistotnymi i nie mają znacznego wpływu na termin końcowy inwestycji.

Świat zatrzymał się w wielu dziedzinach życia, ale spora część inwestycji wciąż jest realizowana. W tym także przebudowa stadionu Pogoni Szczecin. Ostatnio pojawiły się tam nowe elementy dachu nowego obiektu Portowców.

Stadion Pogoni w czasach zarazy. Dach obiektu staje się komp...

Boiska nr 5 i 6 powinny być gotowe w II kwartale tego roku. Zgodnie z zaktualizowanym harmonogramem robót wynikającym m.in. z konieczności budowy zbiorników przeciwpożarowych oraz zapewnienia zaplecza terenowego, finał prac dla budowy boisk nr 3 i 4 określono na II kwartał tego roku. Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia zaplecza pod budowę II etapu Stadionu Miejskiego, zmianie uległ termin zakończenia prac przy budowie boiska treningowego nr 2. Jego budowa powinna się zakończyć w IV kwartale przyszłego roku. Prace w budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży powinny się zakończyć w II kwartale tego roku.

Z uwagi na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa, nadzorujący zadanie oraz wykonawca przewidują okoliczności, które mogą mieć wpływ na prowadzenie prac. Dotyczy to możliwych braków kadrowych pracowników technicznych i administracyjnych budowy, jak również kwestii związanych z dostawami zakontraktowanych wcześniej niektórych materiałów instalacyjnych oraz budowlanych z Chin, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec.

- Rozwój epidemii jest na tyle dynamiczny, że trudno spekulować w jakim stopniu odbije się to na tempie prowadzonych prac - informuje Piotr Zieliński. - Kluczowe w tym aspekcie będą kolejne tygodnie. Trzeba zaznaczyć, że problem jest globalny i dotyczy wszystkich prowadzonych inwestycji. Sytuacja na budowie jest na bieżąco monitorowana.

- W tej chwili sytuacja przy budowie szczecińskiego stadionu miejskiego niczym się nie różni od sytuacji przy innych inwestycjach i to nie tylko w Szczecinie, ale też w całym kraju - mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta, który odpowiedzialny jest za inwestycję przy ul. Twardowskiego. - Poza tym niezwykłość tej sytuacji dotyczy nie tylko inwestycji, ale też innych aspektów życia.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński