Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławna dietrichówka w Świnoujściu zniknie z krajobrazu miasta

Bartłomiej Wutke
Tuż obok drewnianej konstrukcji znajdują się: przeprawa promowa, dworzec kolejowy i port handlowy. Wita więc ona przybyszów. Ale trudno oczekiwać zachwytów z ich strony.
Tuż obok drewnianej konstrukcji znajdują się: przeprawa promowa, dworzec kolejowy i port handlowy. Wita więc ona przybyszów. Ale trudno oczekiwać zachwytów z ich strony. Bartłomiej Wutke
Po latach starań być może uda się doprowadzić do jej rozbiórki. Zgodę musi wydać wojewódzki konserwator zabytków.

Czy drewniany budynek przy ul. Barlickiego 6 na Warszowie zniknie z powierzchni ziemi? Miasto od lat stara się o pozwolenie na wyburzenie obiektu. Ten jednak znajduje się w wykazie ewidencji konserwatorskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Podczas czwartkowej sesji rady miasta, Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujściu, poinformował że nastąpił przełom i być może szpecącego budynku uda się pozbyć.

- Odbyłem rozmowę z Ewą Stanecką, wojewódzkim konserwatorem zabytków. Rozmowa dotyczyła jednego obiektu z którego nie jesteśmy dumni - mówił prezydent Żmurkiewicz. - Do tej pory pani konserwator nie pozwalała go rozebrać, a tam już nie ma co odbudowywać. On nie tylko szpeci, ale też stanowi zagrożenie. Wystąpiliśmy o rozbiórkę. Pani Stanecka obiecała, że decyzja będzie pozytywna.

Tzw. dietrichówka ma swoją historię. Według legendy miejskiej, miała się tu niegdyś zatrzymać Marlena Dietrich, sławna niemiecka aktorka i piosenkarka dwudziestolecia międzywojennego. Jednak drewniany budynek przez lata pozbawiony remontu niszczał aż osiągnął stan zagrażający wszystkim przechodniom. Co jednak ciekawe o wpisanie budynku do ewidencji konserwatorskiej zabiegała, przed około dwudziestu laty, Rada Miasta Świnoujście. Ale od tamtej pory, miejscowe władze nie zrobiły nic, żeby budynek wyremontować. Nie było pieniędzy na remont. Nie można też, ot tak sobie, go wyburzyć. Tymczasem budynek niszczał, aż zaczął zagrażać. Stał się też schronieniem dla bezdomnych. Dochodziło tam do pożarów. Obecnie cały teren zarządzany przez Zakład Gospodarki Komunalnej, odgrodzony jest barierkami i znakami informującymi o zagrożeniu.

- Już kilka lat temu prosiliśmy gminę o ekspertyzę stanu technicznego, jednak doczekaliśmy się tylko szczątkowych raportów - mówi Tomasz Wolender z WUOZ w Szczecinie. - Sześć lat temu sami zleciliśmy takie badanie. Co ciekawe stan techniczny nie groził wtedy katastrofą budowlaną.

Wolender przyznaje jednak, że o ile 20 lat temu warto było myśleć o ratowaniu budynku, tak teraz mija się to właściwie z celem, bo nie jest to wyjątkowo unikalna konstrukcja. Dodaje też, że właściwym organem do wydania decyzji jest właściwie sama gmina Świnoujście. WUOZ jedynie może ją zaopiniować.

- Gmina wystąpiła do wydziału architektury o pozwolenie na rozbiórkę. Zapoznamy się z dokumentami i wydamy decyzję - mówi Wolender.

- Bardzo bym chciał, żeby ten budynek zniknął z powierzchni ziemi - nie pozostawia złudzeń prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Polecamy na gs24.pl:

>>> [Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ! »

](http://www.gs24.pl/studniowki/)

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Dodaj zdjęcie!

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński