"Piłkarz roku". Wielkie święto za nami [zdjęcia]

Dariusz Jachno
Piłkarskie święto za nami! Potrafią grać i tańczyć
Piłkarskie święto za nami! Potrafią grać i tańczyć Andrzej Szkocki
Udostępnij:
Ponad 350 osób wzięło udział w uroczystej gali podsumowującej plebiscyt na najpopularniejszego piłkarza 2015 roku.

W gościnnych progach polickiego hotelu Dobosz było nie tylko uroczyście, ale i wesoło. - W życiu każdego z nas jest czas na pracę, ale i zabawę. Dziś spotkaliśmy się, aby podsumować piłkarski rok 2015 i spędzić ze sobą, we wspaniałych mam nadzieję humorach, kilka wspólnych godzin - mówił podczas powitania gości Jan Bednarek, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. I to były prorocze słowa. Ostatni goście z bolącymi od tańców nogami opuszczali lokal nad ranem.

- To już druga nasza gala. Po zakończeniu ubiegłorocznej doszliśmy do wniosku, że zabrakło naszych drugich połówek. Spotykanie się w męskim tylko gronie, to jednak nie to. Dlatego dziś po uroczystej gali czeka nas Bal Piłkarza. W imieniu działaczy, piłkarzy i sędziów chciałbym podziękować towarzyszkom naszego życia, że pozwalają nam realizować naszą pasję, jaką jest futbol - mówił Grzegorz Maciejasz, prezes Okręgowego Koszalińskiego Związku Piłki Nożnej.

Oficjalnych wystąpienia były krótkie, ale treściwe. Krzysztof Nałęcz, redaktor naczelny “Głosu Dziennika Pomorza” podkreślił organizacyjny sukces plebiscytu. W sumie w głosowaniu oddano ponad 200 tysięcy głosów! - Gratuluję wszystkim laureatom. I życzę kolejnych sukcesów. Przecież to dzięki waszym osiągnięciu mamy o czym pisać - przyznał Nałęcz.

Uroczyste wręczanie nagród rozpoczęło się od kategorii, w której głosowano na kobiety. Rywalizacja była tak zacięta, że organizatorzy postawili nagrodzić dwie piłkarki: Amelię Bińkowską z Olimpii Szczecin oraz Agnieszkę Pencherkiewicz z Victorii Sianów. Agnieszka jest jeszcze uczennicą gimnazjum. 15-letnia piłkarka regularnie występuję w reprezentacji Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Obie zawodniczki oprócz okazałych statuetek otrzymały dwuosobowe zaproszenie na weekendowy pobyt w hotelu Dolina Charlotty Resort @ Spa wartości 2200 złotych. Podobnymi zaproszeniami nagrodziliśmy zwycięzców wszystkich kategorii w plebiscycie. W sumie było ich jedenaście. Fundatorami tych nagród była redakcja “Głosu Szczecińskiego” i “Głosu Koszalińskiego“.

Nagród było jednak dużo więcej. Laureaci z kolejnych miejsc oprócz statuetek otrzymywali bony na zakup sprzętu sportowego oraz piłki.

Zwycięzcą w rywalizacji piłkarzy grających na boiskach klasy B okazał się Sebastian Kuchcik z rezerw Energetyka Gryfino. W sumie uzbierał 8868 głosów. - Na co dzień kibicują nam przede wszystkim rodziny i znajomi. To jednak wielka siła. Dzięki ich wsparciu i głosom oddanych na mnie mam dziś okazję bawić się w tak zaszczytnym towarzystwie. Dziękuję za to wyróżnienie, które spotkało piłkarskiego amatora. Dziękuje organizatorom, że pomyśleli o piłkarzach nawet z najniższych lig - mówi Kuchcik.

Nagrody zwycięzcom wręczali specjalnie zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi Paweł Janas, były selekcjoner reprezentacji Polski, Stefan Majewski, aktualnie dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Tomasz Iwan, dyrektor reprezentacji Polski. - Zawsze jestem pełen uznania i szacunku dla piłkarzy z niższych lig. To, że prezentują amatorski poziom nie ma żadnego znaczenia. Jesteśmy wspólną piłkarską rodziną, łączy nas pasja do futbolu - powiedział Majewski.

- Rozumiemy się doskonale. Z każdym z uczestników dzisiejszego spotkania mógłbym godzinami rozmawiać o futbolu. Każdy z nas zna zapach szatni i dla każdego piłka jest w życiu bardzo istotna. Świetnie, że w tych niełatwych czasach udało się zorganizować taki bal - mówił Janas.

- Dziś wszyscy jesteśmy sobie równi. Piłkarz z klasy B niczym nie różni się choćby od Pawła Janasa. A na parkiecie jest nawet dużo lepszy - śmiał się Jan Bednarek.

Uroczysta gala była ze swadą prowadzona przez redaktora TVP Szczecin Jarosława Marendziaka oraz redaktora naczelnego portalu ligowiec.net Krzysztofa Brylowskiego. Jedna z nagród przyznanych przez Kapitułę plebiscytu była przeznaczona właśnie dla portalu Ligowiec.net. - Od dziesięciu już lat na jego stronach propagowany jest futbol na wszystkich szczeblach rozgrywek naszego województwa. Dziękuję serdecznie - mówił Bednarek.

Kapituła ustanowiła nagrodę imienia Włodzimierza Obsta. Postaci wybitnego szkoleniowca i wychowawcy w tym miejscu przypominać nie trzeba. Pierwszą laureatką została Anna Łukaszewicz, trenerka dziewcząt w UKP Orzeł Wałcz. Nagrodę wręczył syn Włodzimierza Obsta, ligowy piłkarz Pogoni, Robert Obst.

- Jestem zaskoczona tym wyróżnieniem. To dla mnie wielki zaszczyt. W małym Wałczu trenuje ponad 300 młodych piłkarzy, w tym 100 dziewczynek - przypomniała Łukaszewicz.

Jedną z nagród kapituły trafić miała do rąk Łukasza Bednarka, który uznany został za najlepszego sędziego 2015 roku. Łukasz jako jedyny laureat plebiscytu nie dotarł jednak na uroczystość. Absencja była jednak usprawiedliwiona. Bednarek przebywał na obozie arbitrów Kolegium Sędziów PZPN. Organizatorzy odtworzyli nagranie z jego podziękowaniem, a nagrodę z rąk szefa zachodniopomorskich sędziów Piotra Dykierta i jego zastępcy Sebastiana Basiejki odebrała mama laureata Grażyna Bednarek.

Uroczysta gala nie była sztywną, sztampową imprezą. W przerwie nagradzania laureatów wystąpił kabaret „Koń Polski”. Śmiechu było co nie miara. Zwłaszcza podczas przebojowego skeczu, w którym jeden z aktorów naśladował Michała Wiśniewskiego…

Swoje oratorskie zdolności potwierdził Czesław Michniewicz. Najlepszy szkoleniowiec ubiegłego roku przypomniał, jak przed kilkunastu laty Paweł Janas i Stefan Majewski wysłali go na przedwczesną piłkarską emeryturę i polecili mu zająć się trenerką, najpierw w rezerwach Amiki Wronki. - Kilkanaście miesięcy byłem na nich zły i nosiłem uraz w sercu. Ale dziś dziękuję im za tę decyzję. To właśnie dzięki nim zostałem ligowym szkoleniowcem i dziś mogę odebrać taką wspaniałą nagrodę - Michniewicz opowiadał z uśmiechem na ustach.

Najlepszym piłkarzem ekstraklasy w głosowaniu wybrany został Rafał Murawski. Kapituła postanowiła nagrodzić jednak Adama Frączczak, najbardziej uniwersalnego polskiego piłkarza. - Tę nagrodę traktuję jako ukoronowanie mojego pięcioletniego już pobytu w Pogoni Szczecin - powiedział Frączczak.

Po rozdaniu nagród przyszła pora na Bal Piłkarza. Ponad 350 osób przez kilka godzin bawiło się w doskonałych nastrojach. Muzyka porywała do tańca, a kuchnia hotelu Dobosz zadbała o podniebienia uczestników balu. Stoły uginały się od różnego rodzaju dań. Czego tam nie było?… Gulasz z dzika, różnego rodzaju ryby, pierogi, koktajle z krewetek. O północy na salę wjechały dwa pieczone prosiaki, nie zabrakło także tortu. Pod względem kulinarnym oferta hotelu Dobosz w niczym nie różniła się od oferty serwowanej przez Hotel Hilton podczas Balu Mistrzów Sportu organizowanego przesz Przegląd Sportowy. I nie ma w tym cienia przesady. A także w tym, że kreacje większości uczestniczek balu były wręcz olśniewające. Urokiem osobistym czarowały pracownice Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Większości uczestników balu wreszcie miała okazje poznać je z nieco innej strony. - Dotychczas te miłe Panie znałem tylko z mrówczej pracy wykonywanej na co dzień przy okazji obsługiwania klubowych działaczy - przyznał Paweł Łubian, piłkarz i działacz Aquila Szczecin.

Humory dopisywały także przy stoliku, w którym zasiadły między innymi pracownice Ośrodka Sportu i Rekreacji Police. To między innymi dzięki ich pracy i wielkiemu zaangażowaniu w organizację imprezy Bal Piłkarza był tak udany. - Po trudach związanych z przygotowaniem Balu nadszedł czas na zasłużoną zabawę. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz plebiscyt zakończył się tak udaną imprezą - mówił Jan Bednarek.
Bal nie mógłby się udać, gdyby nie szczodrość sponsorów. O ich pozyskanie zadbał przede wszystkim wiceprezes ZZPN Waldemar Echaust. Sponsora pozyskać trudno i o sponsora trzeba dbać. Waldemar Echaust wie o tym doskonale. Nawet podczas samego balu zabiegał, aby gościom niczego nie zabrakło. Nawet przysłowiowego ptasiego mleczka. - Zorganizowanie imprezy kosztowała nas dużo zachodu, ale gala i Bal Piłkarza przyniosły nam wszystkim mnóstwo satysfakcji. Dziękuję wszystkim uczestnikom i sponsorom. I już teraz z prezesem Janem Bednarkiem zapraszamy za rok. Na trzeci plebiscyt i kolejny Bal Piłkarza - mówił Echaust.

Plebiscyt na Piłkarza Roku 2015 w województwie zachodniopomorskim zorganizował Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej oraz Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Współorganizatorami byli Głos Szczeciński, Głos Koszaliński, portal ligowiec.net, zaś partnerem jest TVP Szczecin.

Sponsorami imprezy byli: PEC SA Police, PU Trans-NET Police, Przedsiębiorstwo Budowlane DOM Sp. z o.o., Grupa Azoty Police Serwis Sp. z o.o., Powiat Policki, Fish Team, Gmina Police, Majk-Textile, Developer Jan-Bud, Zapol Sobczyk Sp.j. Port Morski Police Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski, PW LIK BUD Kazimierz Palacz Sp.j., Szczecińska Gubałówka Sp. z o.o., ZPS „Dobosz” Daniel Dobosz, Hotel Dobosz Justyna Dobosz, Amber Sport Dąbrowski, Dąbrowski Sp.j., FHU IRGO Przelewice, Kwiaciarnia Arabeska.

Wyniki

Ekstraklasa
1. Rafał Murawski (Pogoń Szczecin - 788 punktów)

Futsal
1. Kamil Lasik (Pogoń Szczecin 04 - 571)

II liga
1. Maciej Liśkiewicz (Błękitni Stargard - 3603)

III liga
1. Grzegorz Otocki (Drawa Drawsko - 5375)
2. Krystian Krauze (Bałtyk Koszalin - 4373)
3. Maciej Garlej (Świt Szczecin - 3818)

IV liga
1. Michał Jarząbek (Ina Goleniów - 13327)
2. Damian Banachewicz (Ina Goleniów - 12032)
3. Arkadiusz Głąb (Olimp Gościno - 2475)

Wojewódzka okręgówka
1. Mateusz Jarząbek (Stal Szczecin - 11099)
2. Kamil Pacelt (Polonia Płoty - 10641)
3. Jarosław Kiernicki (Sparta Węgorzyno - 2286)

Regionalna okręgówka
1. Sebastian Mikuła (Sokół Pyrzyce - 9263)
2. Arkadiusz Szustek (Wicher Brojce - 5625)
3. Paweł Świątek (Sęp Brzesko - 5049)

Klasa A
1. Radosław Kowalski (Strong Zielenica - 10193)
2. Rafał Juchlke (Piast Piaseczno - 9681)
3. Paweł Łubian (Aquila Szczecin - 3045)

Klasa B
1. Sebastian Kuchcik (Energetyk II Gryfino - 8886)
2. Kryspin Spaczyński (Zieloni Wyszobór - 5906)
3. Mateusz Miłoszewski (Hutnik II Szczecin - 5047)

Kobiety
ZZPN
1. Amelia Bińkowska (Olimpia III Szczecin - 10732)
Koszaliński OZPN
1. Agnieszka Pencherkiewicz (Victoria Sianów - 9007)

Nagrody Kapituły

Piłkarz Roku - Adam Frączczak
Trener Roku - Czesław Michniewicz
Drużyna Roku - Vineta Wolin
Sędzia Roku - Łukasz Bednarek

Nagrody specjalne
Zofia Kasińska, prezes AMP Futbol Szczecin - za propagowanie futbolu osób po amputacji kończyn.

Łukasz Ostrowski, jeden z najlepszych sędziów w beach soccerze na świecie.

Akademia Piłkarska Pogoń Szczecin za poziom szkolenia grup młodzieżowych i warunki rozwoju stworzone młodym adeptom futbolu.

Kotwica Kołobrzeg - za wsparcie imprez o randze ogólnopolskiej oraz współorganizację turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy kobiet do lat 17.

Gmina Wiejska Wałcz - za infrastrukturę sportową

Portal Ligowiec.net - za dziesięcioletnie już propagowanie futbolu na wszystkich szczeblach rozgrywek

Samorząd Szczecina - za stworzenie infrastruktury dla rozwoju futbolu amatorskiego (pięć płyt trawiastych na kornie stadionu przy ul. Twardowskiego, boiska przy ul. Witkiewicza, przy ul. Pomarańczowej, obiekty piłkarskie w Załomiu, Skolwinie, Śmerdnicy i Stołczynie.

Urząd Marszałkowski - za wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem środków na rozwój infrastruktury piłkarskiej

Nagroda im. Włodzimierza Obsta:
Anna Łukaszewicz - działacz i trenerka Orła 2010 Wałcz, specjalizująca się w futbolu dziewcząt

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie