MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślady przeszłości Szczecina można znaleźć w murkach. Zobacz ZDJĘCIA

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Marek Łuczak prowadzi poszukiwania fragmentów szczecińskich nagrobków, które można znaleźć w murkach okalających parki, piaskownice. Okazuje się, że takich miejsc jest całkiem sporo. W mieście może być nawet tysiąc takich znalezisk.

- Celem tych prac jest stworzenie kompleksowej ewidencji zabytkowych fragmentów nagrobków znajdujących się w różnych murkach i piaskownicach Szczecina. Ich identyfikacja oraz ustalenie pochodzenia nagrobków pozwoli na pogłębienie wiedzy o migracji nagrobków po roku 1945 – mówi o akcji Komisarz dr Marek Łuczak, autor m.in. monografii o dziejach szczecińskich osiedli.
Każdy może dołożyć własną cegiełkę do akcji. Jeżeli ktoś wie, gdzie znajdują się fragmenty nagrobków w szczecińskich murkach, z inskrypcjami lub datami, proszony jest o informację lub fotografię na FB lub na maila: [email protected].

Co udało się do tej pory odnaleźć? W murku za blokiem przy ul. Emilii Plater 75-80 w Szczecinie odnaleziono fragment nagrobka Hansa Muchy (1869-1927) pochodzący z Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Hans Mucha urodził się 27 grudnia 1869 roku w Gliwicach (nm. Gleiwitz), był synem gorzelnika Wilhelma Muchy, w Szczecinie pracował jako inspektor budowlany. 9 listopada 1909 roku w Szczecinie ożenił się Marthą Meidow, po ślubie zamieszkali przy ul. Bolesława Śmiałego 1 (nm. Pestalozzistraße 1), Hans zmarł 13 maja 1927 roku w Szczecinie, został pochowany na Cmentarzu Centralnym.

- Dzięki wskazaniom od internautów, w murkach na terenie przedszkola przy ul. Chryzostoma Paska odnalazłem 38 fragmentów nagrobków z inskrypcjami. Udało się zidentyfikować nagrobek Albertine Ebert, zwanej Barlehm (1815-1888), zamieszkałej przy al. Wyzwolenia (Pölizerstrasse 91), zmarłej 4 kwietnia 1888 roku i pochowanej na cm. przy ul. Storrady – mówi Marek Łuczak.
Natomiast na murku zewnętrznym wokół przedszkola nr 48 przy ul. 9- Maja znaleziono ponad 10 fragmentów nagrobków.

ZOBACZ TEŻ: Następny zaginiony zabytek zniknął z listy poszukiwanych przedmiotów wpisanych w historię naszego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński