Jacek Kmiecik
Włoscy młodzieżowcy protestują po decyzji nie uznania gola przez holenderskiego sędziego Allarda Lindhouta EPA/PAP
Wielka kontrowersja w rozgrywanych w Gruzji i Rumunii finałach Euro U-21 miała miejsce w najbardziej interesującym meczu pierwszej rundy młodzieżówek Francja – Włochy (2:1). A w ostatnich minutach spotkania w Cluj-Napoca (Rumunia) arbiter podjął niezwykle problematyczną decyzję, nie zaliczając gola Włochom.

W tym czasie Francja U-21 prowadziła 2:1, ale włoska młodzieżówka naciskała grając w przewadze z powodu usunięcia z boiska Loïca Bade. W 91. minucie piłka wleciała w pole karne, którą głową zamknął obrońca Interu Mediolan, Raul Bellanova – futbolówka trafiła w słupek i, jak się wydaje, całkowicie minęła linię bramkową.

Holenderski sędzia nie dowidział

Ale stoper Olympique Lyon, Castello Lukeba, wybił piłkę. Holenderski sędzia Allard Lindhout uznał, że zawodnik zdążył wybić futbolówkę, zanim przekroczyła linię i nie uznał bramki.

Stoper reprezentacji Francji Castello Lukeba wygarnia piłke zza linii bramkowej
Stoper reprezentacji Francji Castello Lukeba wygarnia piłke zza linii bramkowej screenshot Match TV
Stoper reprezentacji Francji Castello Lukeba wygarnia piłke zza linii bramkowej screeshot Match TV

Włosi byli oburzeni (napastnik Leeds United, Wilfried Gnonto, ukarany został za głośne protesty żółtą kartkę), ale Lindhout zdania nie zmienił.

Spór nie było łatwo rozstrzygnąć, bowiem w finałach mistrzostw Europy U-21 bez VAR i technologii automatycznego wykrywania bramek. Tak, wielki turniej pod patronatem UEFA iz gwiazdami futbolu w aplikacjach - i to bez znanych już technologii.

To nie jedyny punkt sporny

Włosi mieli więcej powodów do buntu.

Na przykład w 51. minucie piłka po rzucie rożnym w pobliżu bramki Francuzów trafiła w podniesioną rękę obrońcy Milanu, Pierre'a Kalulu. Sędzia nie uznał za konieczne odgwizdanie rzutu karnego.

Zagranie piłki ręką w polu karnym francuskiego obrońcy Pierre'a Kalulu
Zagranie piłki ręką w polu karnym francuskiego obrońcy Pierre'a Kalulu screenshot Match TV

VAR-owy zawrót głowy trenera Włochów

Trener młodzieżowej reprezentacji Włoch, Paolo Nicolato, nie widział problemu w braku technologii VAR przed rozpoczęciem turnieju:

– Jesteśmy przyzwyczajeni do gry bez VAR-u i strzelania bramek. Miejmy nadzieję, że nie będzie większych problemów z oceną sytuacji. Decyzja VAR-u kosztowała nas porażkę w półfinale mistrzostw świata 2019 (po powtórce anulowano gola Scamacchiego przeciwko Ukrainie – przyp. red.), więc może jego nieobecność wyjdzie na dobre.

Selekcjoner włoskiej młodzieżówki Paolo Nicolato
Selekcjoner włoskiej młodzieżówki Paolo Nicolato EPA/PAP

Po przegranej z Francją Nicolato powiedział krótko:

– Trudno mówić o dzisiejszym meczu, niemożliwe sędziowanie. Myślę, że kontrowersje miały duży wpływ na wynik meczu.