Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SIM w całym Szczecinie? Radni się zastanawiają

Andrzej Kus
Nowe znaki przy ulicy Jana Kazimierza zrobiły na mieszkańcach zrobił spore wrażenie
Nowe znaki przy ulicy Jana Kazimierza zrobiły na mieszkańcach zrobił spore wrażenie Marcin Bielecki
Znaki nowego Systemu Identyfikacji Miejskiej wdrożono już na osiedlu Brzozowy Zakątek przy ulicy Jana Kazimierza. W czerwcu radni mają zdecydować, kiedy zostanie wprowadzony w całym mieście.

Na ostatniej sesji radni nie rozpatrzyli uchwały i poprosili o ponowne przedyskutowanie sprawy.

- Liczymy, że rada ponownie zajmie się nią w czerwcu - mówi Piotr Landowski z urzędu miasta.

Pilotażowo SIM wdrożono już na osiedlu Brzozowy Zakątek przy ulicy Jana Kazimierza. Pojawiły się tam tabliczki w barwach Floating Garden. Można z nich odczytać, jak dostać się do największych atrakcji turystycznych, gdzie udać się na przystanek autobusowy, czy uzyskać informacje. Katalog szczecińskiego SIM obejmuje jednak znacznie więcej elementów.

- Są to tablice z nazwami ulic, z numeracją budynków, kierunkowe dla ruchu kołowego i pieszego. Są też z oznakowaniem miejsc wyjątkowych, czyli zabytkowych budynków, pomników, skwerów czy parków - wymienia Piotr Landowski z urzędu miasta. - Katalog obejmuje też punkty informacyjne, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne i słupowe. Również znakowanie poziome, rozkłady jazdy, słupy informacyjne czy nawet meble miejskie, czyli stojaki rowerowe, kosze na śmieci. Praktycznie wszystko.

Szczecin przystąpił do projektowania indywidualnego SIM pod koniec 2009 r. Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM prowadziła firma Loża A5 z Gdańska, wybrana przez miasto w postępowaniu przetargowym. Do prac konsultacyjnych prowadzonych przez zespół zaproszono radnych.

Przy pracach nad SIM analizowano plany miasta, historyczne rozwiązania, jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Odwołano się również do założeń marki miasta Floating Garden.

asW ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne. O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

- Najpierw chcielibyśmy wymienić elementy turystyczne - podsumowuje Landowski. - Tablice, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć najatrakcyjniejsze rejony naszego miasta. W następnej kolejności należałoby zabrać się za ulice i osiedla.

Przewiduje się, iż wdrożenie SIM w Szczecinie potrwa do 2020 roku.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński