Ścieki będą droższe

Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl
Przyszły rok nie zapowiada się dla mieszkańców gminy zbyt optymistycznie. O podwyżkach ścieków radni już zdecydowali. Koszty odbioru śmieci są jeszcze niewiadomą. Wątpliwe jednak, by były niższe niż teraz...
Przyszły rok nie zapowiada się dla mieszkańców gminy zbyt optymistycznie. O podwyżkach ścieków radni już zdecydowali. Koszty odbioru śmieci są jeszcze niewiadomą. Wątpliwe jednak, by były niższe niż teraz...
Udostępnij:
Za ścieki w 2013 r. mieszkańcy gminy będą płacić dużo więcej, niż obecnie. Za wodę zapłacą mniej. O stawce opłat za śmieci w Policach będzie decydowała liczba zameldowanych osób.

Do końca tego roku za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków mieszkańcy gminy płacić będą 5,19 zł. Od 1 stycznia 2013 roku opłata wzrośnie do 7,16 zł za 1 m sześc. Takie stawki na ostatniej sesji przyjęli radni koalicji PiS i Gryf XXI.

Stawka prawdopodobnie będzie jednak niższa o 70 gr na 1 m sześc. Burmistrz Polic zamierza bowiem zasilić budżet Zakładu Wodociągów i Kanalizacji kwotą 1 mln zł, by złagodzić skutki wzrostu cen za odbiór ścieków.

Pieniądze będą ujęte w projekcie budżetu. Pismo w tej sprawie na tej samej sesji przekazał przewodniczącemu Rady Miejskiej. Ostatecznie jednak o wsparciu zdecydują radni na sesji budżetowej. Ostatecznie za nowymi stawkami zagłosowało 11 radnych kolacji. Przeciw było 9 głosów.

Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic tłumaczy, że podwyżki spowodowane są po części decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej, która w ub.r. zakazała gminie stosowanie ulg podatkowych od nieruchomości wobec ZWiK.

Burmistrz przyznaje, że budowa i eksploatacja sieci kanalizacyjnej jest bardzo kosztowna.

- Jest też inny problem - dodaje. - Mieszkańcy nie chcą się przyłączać do sieci, bo nie ma takiego przymusu. Przez to eksploatacja jest droższa. Dlatego poważnie zastanawiamy się, czy kontynuować budowę sieci w takich miejscowościach, jak Przęsocin, Siedlice i Tanowo. Na inwestycje potrzeba około 20 mln zł. Mamy wątpliwości, czy je wydawać, a mieszkańcy nie będą chcieli z sieci korzystać. Prowadzimy jeszcze inne działania. Może uda się pozyskać pieniądze na przyłącza z NFOŚ. Właśnie przygotowujemy wniosek. To może być zachęta.

Niespodzianką są niższe stawki opłat za wodę w przyszłym roku. W tej chwili za 1 m sześc. płacimy 2,86 zł netto. Od 1 stycznia 2013 r. stawka wyniesie 2,8 zł. Nieznacznie wzrośnie opłata abonamentowa - z 5,25 do 5,9 zł.

Gospodarze gminy zakończyli już konsultacje społeczne dotyczące wyboru metody naliczania opłat za odbiór śmieci. Nie było dużego zainteresowania. Na 79 mieszkańców 70 opowiedziało się za tym, by o wysokości opłat decydowała liczba mieszkańców zameldowanych w danej posesji.

Za metodą naliczania na podstawie powierzchni lokalu było 3 mieszkańców. 4 osoby wybrały metodę od gospodarstwa domowego a tylko 2 uznały za właściwe naliczanie na podstawie ilości zużytej wody.

Jeszcze w tym miesiącu burmistrz przedstawi radnym projekt w tej sprawie. Zgodnie z wolą mieszkańców będzie rekomendował metodę naliczania opłat w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Sprawą gospodarki odpadami radni mają się zająć na nadzwyczajnej sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tadzio
Musza byc drozsze.Trzeba przciez utrzymac krzyz ktory wisi wyzej nad innymi symbolami. Panwie Radni jestescie bojazliwi przed watykanczykami. Urzad panstwowy Powiatowy i od razu widac peryferie Polski.
Wedlug mnie jest to profanacja nie tylko urzedu ale i krzyza. Ciekawe za ile lat ten relikt niewiary bedzie wreszceie przeniesiony tam gdzie jego miejsce.
K
Kasia Gąsik
Wszystko będzie droższe...
ś
średni
Czyli ostatnie referendum w sprawie śmieci w Szczecinie wykorzystano w Policach? O_o
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie