Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wolne miejsca w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych w Szczecinie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Sebastian Wołosz
Mroźna zima daje się nam we znaki, a synoptycy przestrzegają, że szybko nie odpuści.

- Ale od paru dni, jak na dworze zrobiło się rzeczywiście bardzo zimno, liczba osób korzystających z możliwości noclegu w schroniskach jest znacznie większa - przyznaje Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Dodaje przy tym, że MOPR odbywa już dodatkowe wyjazdy swoich pracowników do miejsc przebywania osób bezdomnych.

- Nasi pracownicy wiedzą, gdzie najczęściej przebywają bezdomni - mówi Maciej Homis. - Teraz jeżdżą do nich i namawiają do skorzystania ze schronisk i noclegowni.

Tym bardziej, że w szczecińskich noclegowniach i schroniskach, a także w tzw. miejscach tymczasowych (ogrzewalniach) jest jeszcze sporo wolnych miejsc. W schroniskach są wolne 74 miejsca, w noclegowniach 62.

Zaostrzone zasady sanitarne

W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa we wszystkich placówkach wprowadzono zaostrzone zasady sanitarne. Zmienia się także system przyjęć osób bezdomnych do schronisk i noclegowni.

Do tych placówek mogą być skierowane osoby bezdomne, bez objawów chorobowych, które posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub odbyły 10-dniowy pobyt w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Chodzi o nieruchomości przy ul. Racibora oraz Kolskiej, w których w sumie zapewniono 26 miejsc. Jeśli w trakcie 10 dniowego okresu w placówce nie będzie nowych przyjęć oraz osoby przebywające w tych miejscach nie będą wykazywały objawów chorobowych, będzie można skierować je do schroniska czy noclegowni.

Natomiast do schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi przy ul. Hryniewieckiego kierowane będą tylko osoby bezdomne, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zasady te nie dotyczą ogrzewalni, która jest czynna całodobowo. Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy wydania decyzji. Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała osoby bezdomnej i mogą odmówić wpuszczenia jej do środka z uwagi na stan zdrowia. Na miejscu można wypić gorący napój, skorzystać z łazienki czy wymienić odzież.

Na co bezdomni mogą liczyć w schroniskach, ogrzewalniach i noclegowniach

Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań. W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.

Schroniska:
• Schronisko „Feniks”, ul. Zamknięta 5,
• Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Nehringa 14;
• Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Strzałowska 24;
• Schronisko dla Kobiet „Caritas”, ul. Piaseczna 4 ;
• Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, ul. Hryniewieckiego 9;

Noclegownia to miejsce, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie na noc. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. Z uwagi na pandemię koronawirusa placówki mogą oferować schronienie także w pozostałych godzinach. W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.

Noclegownie:
• Stowarzyszenie Feniks, ul. Zamknięta 5
• Noclegownia „Caritas”, ul. Nehringa 14;

Ogrzewalnia jest czynna przez całą dobę. Do dyspozycji osób korzystających przeznaczonych jest 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby mogą wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz przebrać się.

• Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 Szczecin)

Gdy spotkasz bezdomnego na ulicy

Jak powinniśmy się zachować, gdy - szczególnie teraz, podczas mrozów - zauważymy osobę potrzebującą schronienia?

- Należy zadzwonić z informacją, gdzie taka osoba jest do Straży Miejskiej pod numer telefonu alarmowego 986 albo do nas - MOPR-u pod numer telefonu 91 48 75 771 - podpowiada Maciej Homis. Ten telefon do MOPR jest bezpośredni do działu pomocy ludziom bezdomnym. Patrol Straży Miejskiej wraz z pracownikiem Pogotowia Zimowego (z MOPR) uda się pod wskazane miejsce i skieruje osobę bezdomną do odpowiedniej placówki.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński