Reprezentacje Nowej Zelandii i Irlandii opuściły boisko w meczach przeciw Katarowi i Kuwejtowi. Powód: przejawy rasizmu wobec białoskórych

Jacek Kmiecik
Skrzydłowy reprezentacji Kataru, Yusuf Abdurisag (w białej koszulce) obraził obrońcę reprezentacji Nowej Zelandii, Michaela Boxella screeshot Sky Sport
Poniedziałek, 19 czerwca 2023 roku, był pierwszym dniem w historii piłki nożnej, w którym z powodu rasistowskich skandali przerwano jednocześnie dwa reprezentacyjne mecze.

W meczu meczu towarzyskim Nowa Zelandia – Katar, rozgrywanym w Austrii w 17. minucie Marko Stamenic zdobył bramkę dla „Kiwi” i nic nie zapowiadało skandalicznych wydarzeń w dalszej części spotkania.

Nowozelandczyk poczuł się obrażony

W 40 minucie katarski skrzydłowy Yusuf Abdurisag upadł po zderzeniu z kapitanem Nowej Zelandii, Joe Bellem. Nie było to nic szczególnego – Bell walczył o piłkę ramię w ramię, a sędzia meczu, Austriak Manuel Schuttengruber, podyktował rzut wolny.

Nowozelandzki obrońca Michael Boxell najpierw sprzeciwił się decyzji arbitra, a potem powiedział coś do Abdurisag, który wciąż siedział na murawie. Wówczas pomocnik reprezentacji Kataru wstał, podszedł do Boxella i powiedział mu zdanie, na które zareagowała prawie połowa nowozelandzkiej drużyny. Kilku graczy zapytało sędziego:

– Czy słyszałeś, co powiedział?

Wściekli Nowozelandczycy otoczyli Abdurisaga przed rzutem wolnym. Jeden z nowozelandzkich graczy krzyknął: – To rasistowskie!

Sędzia nie zareagował za słowa Yusufa, mimo długiej rozmowy z kapitanem Nowej Zelandii Bellem. Potem zawodnicy trochę się uspokoili, arbiter wysłał drużyny na przerwę.

Austriacki sędzia Manuel Schuttengruber nie dał się przekonać kapitanowi Nowozeladczyków, Joe Bellowi, że powinien zareagować na rasistowskie obelgi Katarczyka screenshot Sky Sport

Sędziowie nie podjęli żadnych działań

Ale Nowozelandczycy nie wyszli na drugą połowę, podjęli decyzję całym zespołem.

„Michael Boxell był obiektem rasistowskich nadużyć ze strony Katarczyka w pierwszej połowie meczu. Sędziowie nie podjęli żadnych działań, więc drużyna zgodziła się nie wyjść na drugą połowę”

– napisano w oświadczeniu.

Nadal nie wiadomo na pewno, co Abdurisag powiedział Boxellowi, który na co dzień gra w Minnesocie United z amerykańskiej Major League Soccer (MLS). Z pochodzenia jest na wpół Samoańczykiem.

Młodzi Irlandczycy też nie dokończyli meczu

W drugim spotkaniu młodzieżowych reprezentacji Irlandii i Kuwejtu, młodzi Irlandczycy również opuścili boisko z powodu rasistowskich obelg. Irlandzki trener, Jim Crawford, wyprowadził zawodników z boiska w 86. minucie, gdy prowadzili 3:0. Według Sky Sports, ofiarą rasizmu padł zawodnik na ławce rezerwowych. Jego nazwisko nie zostało podane do publicznej wiadomości.

Irlandzki Związek Piłkarski (FAI) wydał oświadczenie:

„FAI z przykrością informuje, że dzisiejszy mecz drużyn młodzieżowych z Kuwejtem został przerwany w związku z rasistowską uwagą wygłoszoną przez kuwejckiego zawodnika przeciwko naszemu zmiennikowi”.

FAI zgłosił incydent do międzynarodowych władz, zarówno do FIFA, jak i UEFA.

Prezydent FIFA zapowiedział surowe kary za rasizm

Niedawno FIFA zorganizowała specjalną komisję do walki z rasizmem, której przewodniczy brazylijski skrzydłowy Realu Madryt Vinicius Junior.

Skrzydłowy reprezentacji Brazylii i Realu Madryt, Vinicius Junior został przewodniczącym specjalnej komisji FIFA do walki z rasizmem EPA/PAP

Prezydent FIFA, Gianni Infantino, szczegółowo opowiedział o inicjatywie:

Nie będzie już rasistowskiego futbolu. W takim przypadku gry należy natychmiast zatrzymać. Wystarczająco.

– Poprosiłem Viniciusa, aby poprowadził grupę graczy, którzy zaproponują surowsze kary za rasizm. Później zostaną wprowadzone przez władze piłkarskie na całym świecie. Musimy usłyszeć od graczy i dowiedzieć się, czego potrzebują, aby pracować w bezpieczniejszym środowisku. Traktujemy to bardzo poważnie. Wprowadzimy bardzo surowe kary, aby raz na zawsze zakończyć problem rasizmu w piłce nożnej. Nie możemy dłużej tolerować rasizmu

– oświadczył Infantino.

Rasistowskie obelgi wobec białoskórych piłkarzy

Czy wcześniej był rasizm wobec jasnoskórych piłkarzy?

Zdarzały się takie przypadki!

Obrońca reprezentacji Republiki Południowej Afryki, Matthew Booth, który grał na początku lat 2000 , był oburzony, że zagraniczni dziennikarze często przeprowadzali z nim wywiady przed mundialem 2010 w RPA tylko z powodu koloru jego skóry. Booth był jedynym białym piłkarzem w drużynie RPA.

Obrońca Matthew Booth - jedyny białoskóry zawodnik w reprezentacji Republiki Południowej Afryki na początku lat 2000 AP/EASTNEWS

We wrześniu 2020 roku czarnoskóry napastnik szwedzkiego klubu Norrby, Nigeryjczyk Oke Akpoveta został zawieszony na dwa mecze za zwrot „Ty białasie”, skierowany wobec zawodnika drużyny przeciwnej.

Temat podniósł 100-krotny reprezentant Irlandii, skrzydłowy angielskich klubów (Sunderland, Wighan Athletic, Stoke City czy West Bromwich Albion), James McClain – powiedział, że po złych meczach dostawał wyzwiska, a nawet groźby:

– Ale nic się nie zmieni. Jestem białym Irlandczykiem. W Anglii ludzi takich jak ja to nie obchodzi.

Troy Townsend, rzecznik „Kick It Out” (organizacji walczącej z dyskryminacją w piłce nożnej), przyznał, że jest rasiz wobec białoskórych piłkarzy jest coraz poważniejszym problemem:

– Kiedy czarnoskóry piłkarz spotyka się z obelgami, ludzie natychmiast na to reagują. Kiedy James McClain jest obrażany, bo jest Irlandczykiem i katolikiem, ludzie to ignorują.