Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni dobrze ocenili rządy Krzystka. A Jacyna-Witt? "Wszystko się teraz prezydentowi wali"

Szymon Sidorowski
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina Archiwum
Prezydent Szczecina na wtorkowej sesji rady miasta otrzymał od radnych absolutorium. Przyjęli jego roczne sprawozdanie finansowe za 2015 rok, ale mieli zastrzeżenia do inwestycji.

Za absolutorium dla Piotra Krzyska było 17 radnych (wszyscy z prezydenckiego klubu Bezpartyjni oraz PiS. Za był też Dawid Krystek i Henryk Jerzyk, czyli radni niezrzeszeni związani z SLD). Przeciwko była Małgorzata Jacyna-Witt i Wojciech Dorżynkiewicz (oboje niezrzeszeni). Od głosu wstrzymało się ośmiu radnych klubu PO.

Prezydent przedstawiając sprawozdanie finansowe za 2015 rok podkreślał, że jest bardzo z niego zadowolony.

- W 2015 roku udało się zrealizować wszystkie założenia budżetowe jakie były zaplanowane - mówił. - Jestem z tego budżetu zadowolony jak z żadnego innego w ciągu dziesięciu lat mojej prezydentury.

Budżet w 2015 roku był najbardziej proinwestycyjny w całej historii miasta. Na 222 inwestycje zostało przeznaczone 669,5 mln zł.

- Większość tych inwestycji zostało zrealizowanych w terminie - zapewniał prezydent. - Te które mają opóźnienia wzbudziły największe emocje. Dlatego planujemy zmiany w nadzorze nad inwestycjami.

Realizacja miejskich inwestycji było najczęstszym zarzutem do prezydenta. Najwięcej ich miała radna Jacyna-Witt.

- Wszystko się teraz prezydentowi wali i jest to konsekwencją błędów popełnionych w 2015 roku - mówiła. - Pękające szyny szybkiego tramwaju, niewłaściwie prowadzona inwestycja spalarni śmieci. Oczywiście dla prezydenta zawsze winni są przedsiębiorcy.

Nie dla łączenia radnego osiedlowego z miejskim

Długo dyskutowano też nad stanowiskiem rady miasta w sprawie zmian w Ustawie o samorządzie gminnym. Chodzi o wprowadzenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego gminy z mandatem radnego osiedla. Inicjatorem takiego stanowiska była Miejska Komisja Wyborcza. Jest to argumentowane m.in. obawą wystąpienia konfliktu interesów w przypadku łączenia mandatów.

W Szczecinie funkcję łączy dwoje radnych klubu Bezpartyjni: Michał Wilkocki (przewodniczy RO Gumieńce) i i Renata Łażewska (przewodniczy RO Skolwin). Obrońcy łączenia funkcji mówili, że osiedlowcy są bliżej mieszkańców i praca tych szczecińskich pokazuje, że nie myślą tylko o swoim osiedlu.

Stanowisko zostało przyjęte (16 za, 6 przeciw, osiedlowcy się wstrzymali), ale zmiany może wprowadzić tylko Sejm.

Zobacz także: Budowa spalarni śmieci za 700 mln zł zagrożona? "Dokończymy ją z Mostostalem lub bez"

Rowerkowe szaleństwo na Jasnych Błoniach [wideo, zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński