Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole "Żaczek” w Szczecinie zamknięte! Koronawirus u nauczyciela - 22.05.2020

Tomek Kuczyński
Tomek Kuczyński
Przedszkole "Żaczek” w Szczecinie
Przedszkole "Żaczek” w Szczecinie
Przedszkole Publiczne nr 31 "Żaczek" w Szczecinie zostało zamknięte do odwołania. Sytuacja jest związana z wystąpieniem koronawirusa u jednego z pracowników placówki.

Koronawirus u nauczyciela w przedszkolu "Żaczek”

- U jednego z nauczycieli opiekujących się grupą w Przedszkolu Publicznym nr 31, badania potwierdziły obecność koronawirusa - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta w Szczecinie. - Co ważne, źródłem zarażenia był kontakt rodzinny z sąsiedniego województwa, a nie wewnętrzne ognisko w placówce. W grupie, która była pod opieką osoby zarażonej, przebywało łącznie 7 dzieci.

W związku z zaistniałą sytuacją, miasto podjęło natychmiastową decyzję o tymczasowym zamknięciu przedszkola oraz przeprowadzeniu dokładnej dezynfekcji i ozonowania pomieszczeń oraz sprzętu.

Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi procedurami, podjęto ścisłą współpracę ze służbami sanitarnymi.

Jak dowiedzieliśmy się od jednego z pracowników, w piątek nie było dzieci w przedszkolu. Jednak w placówce zajęcia odbywały się od poniedziałku do czwartku.

zobacz też:

Trzynaście osób w kwarantannie

- Obecnie, zgodnie z decyzją służb, 13 osób zostało objętych kwarantanną domową - dodaje Marta Kufel. - Pozostałe osoby, które znalazły się w grupie ryzyka, zostały objęte nadzorem epidemiologicznym.

Otwarcie przedszkoli to jeden z kolejnych etapów rządowego planu odmrażania gospodarki. Wznowienie działalności placówek było możliwe na mocy nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

zobacz też:

"Nie było przeciwwskazań do otwarcia przedszkoli"

Zgodnie z rządowymi wytycznymi, placówki miały przyjmować jedynie te dzieci, których rodzice nie mają innej możliwości zapewnienia im opieki, a muszą wrócić do pracy.

- Miasto bardzo skrupulatnie przygotowywało się do otwarcia poszczególnych placówek - podkreśla Marta Kufel.

Jak podkreślają urzędnicy, z uwagi na konieczność opracowania szczegółowych procedur bezpieczeństwa, zapewnienia środków dezynfekujących oraz sprzętu ochrony osobistej, szczecińskie placówki nie zostały otwarte tak, jak rekomendował to rząd (6 maja) tylko dopiero półtora tygodnia później – 18 maja.

Władze Szczecina wystąpiły do służb sanitarnych o wydanie stosownych opinii.

- Zarówno powiatowy, jak i wojewódzki inspektor sanitarny zapewnili, że w Szczecinie i regionie sytuacja jest stabilna i nie istnieją przeciwwskazania do otwarcia m.in. przedszkoli - informuje Marta Kufel. - Obecnie miasto czeka na wytyczne i zalecenia od służb sanitarnych, które mają dotyczyć m.in. dalszego postępowania w związku z zaistniałą sytuacją.

Do tematu wrócimy.

zobacz też:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński