Przebudowa alei Wojska Polskiego wzbudza kontrowersje. "Sytuacja jest skandaliczna"

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Sytuacja jest skandaliczna dlatego, że te kwartały, kamienice są absolutnie odcięte . Co z przedsiębiorcami, osobami niepełnosprawnymi - radni PiS zarzucają prezydentowi, że przebudowa al. Wojska Polskiego nie została najlepiej przemyślana.

Przebudowa zaczęła się kilku dni temu. Potrwa dwa lata. Prace zaczęły się na odcinku od pl. Zgody do skrzyżowania z ul. Jagiellońską. Trwa usuwanie starego asfaltu, zlikwidowano większość parkingów po obu stronach ulicy. Trzy z czterech pasów jezdni zajęły maszyny budowlane. Wolny pas przeznaczono tylko dla autobusów. Kierowcy innych pojazdów, w tym taksówek muszą szukać objazdów. Ale nie jest to łatwe, bo na kilku sąsiednich ulicach trwają prace związane z ich przebudową. Tak jest na ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego Ściegiennego i Królowej Jadwigi.

- Dlaczego nie można było poczekać z przebudową al. Wojska Polskiego, aż te ulice zostaną skończone. Pamiętajmy o tym, że w okolicznych kamienicach mieszkają ludzie, a na parterze prowadzona jest działalność gospodarcza. Zaproponowano przedsiębiorcom dostawy między godziną 23 a godziną 7 rano. Nie wiem, jak mają to zrobić o takich porach. Nie ma miejsc parkingowych i nie zaproponowano użytkownikom prowadzącym działalność i mieszkańcom czegokolwiek zastępczego - mówi radna Małgorzata Jacyna-Witt, radna sejmiku województwa.

ZOBACZ TEŻ:

Alea Wojska Polskiego w Szczecinie

Zaczęła się przebudowa alei Wojska Polskiego. Potrwa dwa lat...

- Mieszkańcy są zaniepokojeni, że ten remont się przeciągnie ponad dwa lata. Mamy patologiczną sytuację dla mieszkańców, ponieważ ten ruch jest naprawdę bardzo utrudniony. Stąd też nasz apel do pana prezydenta. Chcemy, aby pan prezydent siadł do rozmów z mieszkańcami, przedsiębiorcami - mówiła radna miejska Agnieszka Kurzawa.

- To, co dzisiaj się dzieje w mieście, to już nie jest brak pomysłów, to już jest totalny chaos. Szczególnie patrząc na to, że nie ma jak poruszać się samochodem, bo wszystkie drogi są rozkopane - mówił radny Krzysztof Romianowski.
Mamy odpowiedź władz Szczecina na zarzuty radnych PiS.

- Każda inwestycja ma swój harmonogram, związany z przeprowadzeniem postępowania przetargowego a następnie prac budowlanych. Z uwagi na wiele czynników, nie zawsze jest to możliwe, aby co do dnia, kończyć prace na jednym zadaniu a zaczynać na drugim. Na ten moment prace przy przebudowie ulic Bohaterów Getta Warszawskiego Ściegiennego i Królowej Jadwigi dobiegają końca. Nie było jednak możliwości, aby termin rozpoczęcia robót na al. Wojska Polskiego odkładać dłużej w czasie - wyjaśnia Piotr Zieliński, rzecznik Szczecina do spraw inwestycji.

- W zakresie możliwości dojazdów do mieszkań, lokali gastronomicznych, Wykonawca prac podchodzi do sprawy bardzo elastycznie. O ile w danej chwili nie będzie to w sposób znaczący kolidowało z pracami budowlanymi, to po wcześniejszym kontakcie z przedstawicielem wykonawcy, taka możliwość na krótką chwilę może mieć miejsce. Przypominam jednak, że na czas prowadzenia robót auta nie mogą być parkowane tam na stałe, a każde zgłoszenie będzie rozpatrywane przez wykonawcę indywidualnie. To plac budowy, więc z uwagi na charakter robót i sprzęt, który będzie tam używany Wykonawca musi mieć swobodę prowadzenia wszystkich zaplanowanych prac. Co do zasady zachowany jest dojazd do bram wewnętrznych oraz możliwość dostaw. W sprawach indywidualnych, należy zgłosić się do biura budowy, które jest zlokalizowane na Placu Zgody - dodaje.

- W zakresie rekompensat, każdy przedsiębiorca może się zgłosić do Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędy Miasta z udokumentowanym wnioskiem o wypłatę odszkodowania, jeśli uważa, że w wyniku zaniedbań Miasta w czasie prowadzonego remontu/przebudowy poniósł z tego tytułu stratę. Każdy wniosek jest rozpatrywany przez ubezpieczyciela Miasta - dodaje.

ZOBACZ TEŻ:

Przebudowa alei Wojska Polskiego. O inwestycji:

Aleja nie będzie już arterią komunikacyjną, ale stanie się dwujezdniową drogą z uspokojonym ruchem do 30 kilometrów na godzinę. Każda jezdnia będzie miała 4,5 m szerokości. W związku z tym także nie będzie wydzielonych dróg dla rowerzystów.

Do dyspozycji kierowców na alei będzie 185 miejsc parkingowych, w tym dziesięć dla pojazdów zaopatrzenia, sześć dla aut elektrycznych (obok stacji ładowania). Razem z fragmentem ulicy Jagiellońskiej (między al. Piastów a aleją WP) to będzie około 200 miejsc. Miejsca dla pojazdów znajdą się w środkowym pasie parkowania. Będą tu potrójne zatoki zakończona zieleńcem. Część piesza będzie podzielona na właściwy chodnik o szerokości 3 m i pas o podobnej szerokości w którym znajdą się m.in. przystanki komunikacji miejskiej, stojaki rowerowe, miejsca wyładunku dla zaopatrzenia.

Odcinek między placem Zwycięstwa a placem Zgody: tu projekt zakłada przesunięcie przejścia dla pieszych jak najbliżej ulicy Krzywoustego. Ma to ułatwić przejście przez aleję Wojska Polskiego. Natomiast tuż obok placu Zgody będzie wiata miejska do organizacji imprez. Wspomniany plac będzie rondem, a do wnętrza placu poprowadzą trzy przejścia dla pieszych. Na środku będzie przestrzeń dla mieszkańców otoczona zielenią.

Pojawią się urządzenia rekreacyjne, ale nie tylko z myślą o najmłodszych. Będą to trampoliny, bujane ławki, sztuczne górki i duże siedziska. Na skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej z aleją powstanie rondo. Dodatkowo jezdnie przed rondem ulegną zwężeniu. Krótki fragment ulicy Jagiellońskiej zyska taki sam charakter jak część ulicy od alei Wojska Polskiego w kierunku placu Lotników. Jezdnia będzie zawężona do szerokości 6,5 metra.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie