Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Zgłoś się na badania już dziś

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
rogram Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) realizowany jest przez lekarzy POZ i adresowany do osób od 35 do 65 roku życia, w szczególności do tych, u których np. nie rozpoznano jeszcze choroby układu krążenia czy cukrzycy.
rogram Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) realizowany jest przez lekarzy POZ i adresowany do osób od 35 do 65 roku życia, w szczególności do tych, u których np. nie rozpoznano jeszcze choroby układu krążenia czy cukrzycy. archiwum gs24.pl
Profilaktyka Chorób Układu Krążenia. Program Narodowego Funduszu Zdrowia, który powinno pokochać nasze serce.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) realizowany jest przez lekarzy POZ i adresowany do osób od 35 do 65 roku życia, w szczególności do tych, u których np. nie rozpoznano jeszcze choroby układu krążenia czy cukrzycy.

Skierowanie nie jest wymagane, wystarczy zgłosić się do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Program realizuje każda placówka, płaci za to NFZ, a pakiet obejmuje badanie ciśnienia tętniczego krwi, określanie BMI, czyli indeksu masy ciała, a ponadto badanie krwi: stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Na tej podstawie oceniane jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekazywane dalsze zalecenia.

W 2023 r. z programu profilaktyki ChUK skorzystało w Polsce ponad 570 tys. pacjentów.

- Warto się zgłosić na te badania, ponieważ mogą wskazać na wystąpienie ryzyka chorób układu krążenia i skłonić nas do np. zmiany stylu życia - namawia Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Ale też dzięki nim może zostać wykryta choroba układu krążenia – wtedy dostaniemy skierowanie na dodatkowe badania.
Badania w ramach programu profilaktyki ChUK możemy wykonać raz na 5 lat.

Choroby układu krążenia są sprawcą 30 proc. zgonów na świecie, wyprzedzając pod tym względem nawet nowotwory. W Polsce są pierwszą przyczyną zgonów, czyli odpowiadają za ponad 40 proc. przedwczesnych śmierci - mogą bowiem doprowadzić m.in. do zawału serca lub udaru mózgu.

Jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas samych. Ważna jest prewencja: czyli zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz profilaktyka - NFZ zachęca do korzystania z programu realizowanego przez lekarzy rodzinnych.

Spośród wszystkich chorób układu krążenia, najczęstszą jest nadciśnienie tętnicze. Inne to: choroba niedokrwienna serca (na czele z zawałem), wady zastawkowe serca, niewydolność serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, miażdżyca tętnic obwodowych czy zaburzenia rytmu serca (w tym migotanie przedsionków).

Według danych NFZ, wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1 mld 190 mln zł, a leczenie przewlekłej choroby niedokrwiennej serca kosztowało 1 mld 200 mln zł.

Do zachorowania dochodzi najczęściej jeśli pacjent należy do grupy ryzyka, czyli boryka się z nadciśnieniem tętniczym krwi, ma zaburzenia gospodarki lipidowej (w tym podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), upośledzoną tolerancję glukozy, pali tytoń, ma nadwagę lub otyłość, nie uprawia sportu i spożywa alkohol.

- Zmieniając niewłaściwe nawyki, zmniejszamy ryzyko choroby - zapewnia Małgorzata Koszur. - Dlatego zadbajmy o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, a jeśli palimy, pozbądźmy się tego nałogu i ograniczmy spożycie alkoholu. Nasze serce nam za to podziękuje.

Lekarze zapewniają, że choroby układu krążenia mają związek ze stylem życia. To jak się odżywiamy i spędzamy wolny czas (chodzi o aktywność fizyczną) - ma znaczenie w zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Profilaktyka chorób układu krążenia polega m.in. na rzuceniu palenia, ograniczeniu spożycia soli, cukru i tłuszczy nasyconych (występują m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz oleju kokosowym i palmowym). Poza tym należy zadbać o codzienną aktywność fizyczną, choćby spacer, regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, badać stężenie cholesterolu, ograniczyć spożywanie alkoholu i kontrolować wagę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński