MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lek na otyłość i nadwagę. Czekało na niego wiele osób. Ile kosztuje? Zobacz, kto nie powinien go stosować

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Pożądany przez wielu lek, o którym zrobiło się głośno m.in. przez celebrytów, jest dostępny w Polsce od września 2023 r. Produkt medyczny na otyłość i nadwagę redukuje apetyt, przez co pacjent mniej je, ale najlepsze efekty przynosi w połączeniu ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami. Sprawdź, ile kosztuje Wegovy i kto nie powinien go przyjmować.

Spis treści

Lek na otyłość i nadwagę w końcu dostępny w Polsce. Kto może stosować Wegovy?

Nazywany „najbardziej wyczekiwanym lekiem 2023 roku” Wegovy to nowatorski lek na otyłość i nadwagę. Do tej pory był dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Norwegii. Lek stał się bardzo popularny przez amerykańskich celebrytów, którzy stosowali Wegovy (obok Ozempicu).

Osoba wstrzykująca sobie lek na cukrzycę
Lek Wegovy należy stosować łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Iuliia Burmistrova/Getty Images

Pod koniec września 2023 roku produkt medyczny na otyłość i nadwagę stał się dostępny także w Polsce. Do tej pory jedynym lekiem na otyłość podawanym w zastrzyku, który można było dostać w naszym kraju, była Saxenda (liraglutyd).

Sprawdź: Ozempikowa pupa. Kolejny efekt uboczny leku na cukrzycę i odchudzanie

Wegovy może być stosowany przez osoby dorosłe z wartością BMI, która jest równa lub większa od 30 kg/m2 (otyłość) lub osoby dorosłe z wartością BMI większą lub równą 27 kg/m2 (nadwaga), u których występuje przynajmniej jedno współistniejące schorzenie związane z nieprawidłową masą ciała, np.:

 • stan cukrzycowy lub cukrzyca,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • obturacyjny bezdech senny,
 • dyslipidemia (np. nieprawidłowe stężenie cholesterolu),
 • choroba sercowo-naczyniowa (przebyty zawał serca, udar mózgu, schorzenia naczyń krwionośnych).

Najnowszy „zastrzyk na cukrzycę” odchudza lepiej niż Ozempic. Ten lek jest tańszy niż wiele nowoczesnych środków

Jak działa Wegovy? Jak często trzeba go przyjmować?

Wegovy to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który zawiera substancję czynną semaglutyd (2,4 mg). To substancja, która przypomina naturalnie występujący hormon – glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1) – który jest uwalniany w jelitach po posiłku.

Czytaj też: Lek typu „koń trojański” skutecznie odchudza. Możesz schudnąć nawet dwa razy więcej niż dotychczas

Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu, które odgrywają ważną rolę w regulacji ilości i stężenia glukozy we krwi. Co ważne, lek jest sprzedawany w dawce 1 mg. Wedle zaleceń zamieszczonych w ulotce początkowa dawka powinna wynosić 0,25 mg. Zastrzyk pod skórę wykonuje się raz w tygodniu. Najlepsze miejsca do wstrzyknięcia według producenta to ramię, udo i brzuch.

Producent podkreśla, że „lek Wegovy jest stosowany łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu zmniejszenia masy ciała oraz utrzymania masy ciała pod kontrolą”. Jak czytamy w ulotce, Wegovy „działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu”. Ma to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia oraz zmniejszeniu masy ciała.

Czy Wegovy to lek na receptę? Ile kosztuje lek na otyłość i nadwagę?

Wegovy to lek wydawany na receptę. Może zostać przepisany przez:

 • lekarza,
 • pielęgniarkę (tylko w ramach kontynuacji leczenia),
 • farmaceutę (w przypadku zagrożenia życia)

Jak wynika z informacji dostępnych w serwisie gdziepolek.pl, aktualnie jest dostępny w niewielkiej liczbie aptek. Cena opakowania Wegovego, które zawiera cztery zastrzyki, to 1194,99 do 2174,82 zł.

Kto nie powinien stosować leku Wegovy?

Choć Wegovy to „najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku”, to należy zwrócić uwagę kto i kiedy nie powinien go przyjmować. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Wegovy nie może być stosowany przez osoby, które mają uczulenie na semaglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Wegovy nie powinny przyjmować osoby, które:

 • stosują inne produkty wspomagające utratę masy ciała,
 • chorują na cukrzycę typu 1,
 • mają znacznie zmniejszoną czynność nerek,
 • mają znacznie zmniejszoną czynność wątroby,
 • mają ciężką niewydolność serca,
 • mają cukrzycową chorobę oczu (retinopatia).

Producent podkreśla też, że istnieje ograniczone doświadczenie w stosowaniu leku Wegovy u pacjentów, którzy skończyli 75 lat, mają zaburzenia wątroby i ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powodujące opóźnione opróżnianie żołądka (gastropareza) lub u których występuje nieswoiste zapalenie jelit.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lek na otyłość i nadwagę. Czekało na niego wiele osób. Ile kosztuje? Zobacz, kto nie powinien go stosować - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński