Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z uchodźcami w Niemczech? Pytali o nie przedstawiciele Pomorza Zachodniego

Elżbieta Bielecka
Elżbieta Bielecka
Nie chcemy przerzucać odpowiedzialności za uchodźców na stronę polską - zapewniają władze Pomorza Przedniego i deklarują pomoc.

Przedstawiciele Szczecina, Świnoujścia, Polic, Dobrej i Nowego Warpna rozmawiali w Greifswaldzie o sytuacji imigrantów.

Przedstawiciele Szczecina, Świnoujścia, Polic i Nowego Warpna rozmawiali w środę w Greisfwaldzie o sytuacji imigrantów.

- To było spotkanie informacyjne. Nasze problemy z uchodźcami nie będą wpływały na relacje z polskimi partnerami - mówił rzecznik Starostwa Powiatowego w Greifswaldzie, Achim Froitzheim, po spotkaniu miast partnerskich. - Ale nie ma się czego obawiać, nie mamy dużych problemów. To dla nas przede wszystkim wyzwanie. Musimy myśleć o integracji uchodźców z Syrii ze społeczeństwem niemieckim, muszą przede wszystkim nauczyć się niemieckiego. Chcemy też zadbać o integrację uchodźców na rynku pracy.

Czytaj również: Uchodźcy - coraz więcej przypadków nienawiści w naszym regionie

Musimy także znaleźć dla nich mieszkania. To dla powiatu największy problem, bo na przykład Greifswald to niewielkie, uniwersyteckie miasto i zawsze były tu kłopoty ze znalezieniem lokum. Dla starostwa przyjazd uchodźców to konieczność zatrudnienia około 15 dodatkowych urzędników, którzy pomagają przede wszystkim na początkowym etapie pobytu w Niemczech.

Propozycja spotkania wyszła od strony polskiej. Przedstawiciele Pomorza Zachodniego chcieli m.in. wiedzieć, czy są problemy z bezpieczeństwem i przestępczością.

- Nie zauważyliśmy, żeby przestępczość wzrosła po przyjeździe imigrantów. Przyjeżdżający wiedzą, że gdyby weszli w konflikt z prawem, zostaną natychmiast wydaleni z kraju - zapewniał Froitzheim. - To dla nas ważne, żeby sąsiedzi wiedzieli, co się dzieje na Pomorzu Przednim. Chcemy na bieżąco informować o naszej sytuacji. Na kolejne spotkanie umówiliśmy się za rok.
W tym roku przyjechało już ponad 600 osób. W ubiegłym roku na Pomorzu Przednim znalazło się 3,5 tysiąca uciekinierów z Syrii. Władze powiatu spodziewają się, że w 2016 spodziewają się podobnej liczby.

Zobacz także: "Nie dla islamizacji Europy". Student Uniwersytetu Szczecińskiego wyrzucony z akademika z naklejki

Czytaj także: "Szczecin wolny od islamu". Protest przeciw imigrantom [wideo]

Manifestacja przeciw imigrantom w Szczecinie.

"Szczecin wolny od islamu". Protest przeciw imigrantom [wideo]

Prawicowe środowiska zarzucają mediom manipulacje. - Tam są prawie wyłącznie młodzi mężczyźni - krzyczą. Owszem, jest ich więcej. Ale to widok kobiet z dziećmi porusza najbardziej. Matki pragną, aby ich dzieci mogły żyć w bezpiecznym kraju. Nie uciekają, aby zarobić i się wzbogacić. Chcą, aby ich dzieci miały co jeść i mogły się uczyć w szkołach

Stojąc twarzą w twarz z uchodźcą z Syrii. Relacja z Belgradu

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński