MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznawanie historii

Redakcja
Pamiątkowe zdjęcie uczestników projektu z wizyty w obozie koncentracyjnym Ravensbrück
Pamiątkowe zdjęcie uczestników projektu z wizyty w obozie koncentracyjnym Ravensbrück
Młodzi ludzie z wolińskich szkół i rówieśnicy z wyspy Uznam uczestniczyli w Polsko-Niemieckim Dniu Pamięci. Finalizowali wspólny projekt.

Spotkanie u niemieckich sąsiadów związane było z 70. rocznicą deportacji 600 więźniów z obozu koncentracyjnego w Peenemuende do Mittelbau-Dora. Pracowali przy produkcji V2. Wywózka dla większości z nich oznaczała śmierć.

Wspólny pomysł

Niemiecko-polski projekt historyczny pod nazwą "Peenemünde z perspektywy ofiar" rozpoczął się w czerwcu br. Oprócz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Publicznego Gimnazjum w Wolinie uczestniczyli w nim młodzi ludzie ze szkół regionalnych wyspy Uznam.

Transgraniczna idea zakiełkowała podczas niemiecko- polskiej konferencji "Peenemünde z perspektywy ofiar". Odbyła się na wyspie Uznam w październiku ubiegłego roku. Organizatorami było Polsko-Niemieckie Forum Kulturalne i Fundacja Friedricha - Eberta. Koordynatorem projektu ze strony polskiej był burmistrz Wolina, Eugeniusz Jasiewicz oraz Waldemar Schröder. Ze strony niemieckiej koordynatorem był dr Günther Jikeli, poseł okręgu Greifswald.

Oglądali miejsca pamięci

Dla młodzieży uczestnictwo w projekcie okazało się bardzo cenne. Zwiedzili obóz koncentracyjny Ravensbrück, obóz doświadczalny i muzeum historyczno- techniczne w Peenemünde oraz - Mittelbau- Dora, gdzie produkowano rakiety V2 w podziemnych zakładach.

Estera Manke, z klasy I Technikum Hotelarskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie w swojej relacji z wizyty w Ravensbrück przypomina, że deportowano tu przedstawicieli ponad 40 narodowości. Na terenie otoczonym obozowym murem powstał kompleks z zakładami, których produkcja bazowała na tradycyjnych zajęciach kobiecych, takich jak szycie, tkanie czy wyplatanie.

W pobliżu obozu firma Siemens& Halske wybudowała 20 hal produkcyjnych, w których zaczęto przymusowo zatrudniać więźniarki. Rejestr więźniów w latach 1939-1945 obejmuje ok. 132 tys. kobiet i dzieci (w tym 40 tys. Polek) , 20 tys. mężczyzn oraz ok. 1tys. dziewcząt. Liczba ofiar sięga dziesiątek tysięcy zamordowanych, zmarłych z głodu lub z powodu chorób, jak również w wyniku przeprowadzanych na więźniach eksperymentów medycznych.

W Pennemuende młodzi ludzie zobaczyli obóz doświadczalny, w którym produkowano rakiety V-1, V-2.

- W Muzeum Historyczno- Technicznym mogliśmy obejrzeć ciekawe wystawy, filmy dokumentalne, eksponaty oraz modele maszyn - relacjonuje wolinianka. - Dowiedzieliśmy się również jak powstawała fabryka rakiet. Do produkcji wykorzystywano więźniów właśnie obozu pracy Ravensbrück. Całość muzeum znajduje się w Elektrowni byłego Ośrodka Badawczego.

Obóz Mittelbau-Dora z młodzieżą niemiecką zwiedzali w ubiegłym miesiącu.

Wspomniany, Polsko-Niemiecki Dzień Pamięci - zorganizowany minionej niedzieli na terenie byłego obozu w Peenemünde - był zwieńczeniem projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński