Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzynie czekały na otwarcie 80 lat. Cenne rzeczy ukryte były pod ziemią [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Odkrywcy dwóch skrzyń we Wrzosowie
Odkrywcy dwóch skrzyń we Wrzosowie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Gdy zimą 1945 roku ruszyła sowiecka ofensywa znad Wisły, rozpoczęła się ucieczka niemieckich cywilów z Pomorza. Myśleli jednak, że wrócą. Cenne rzeczy miały czekać na nich ukryte pod ziemią.

Ludność niemiecka Pomorza w 1945 roku, pod naporem sowieckiej ofensywy, uciekała na zachód. W marcu doszło do zaciętych walk pod Wrzosowem w gminie Kamień Pomorski. Żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego walczyli z Niemcami, którzy bronili korytarza umożliwiającego przedostanie się ich wycofujących się wojsk na wyspę Wolin. 13 marca 2. Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. A. Szablewskiego dotarła do Dziwnówka i odcięła Niemcom drogę ucieczki na zachód. Jak czytamy w Pomorskim Forum Eksploracyjnym, straty niemieckie wyniosły ok. 1500 zabitych i rannych oraz 23 jeńców. Własne straty wynosiły 30 zabitych i 90 rannych.

Wielu niemieckich cywilów nie chciało czekać na najgorsze, a jednocześnie wierzyło, że jeszcze wróci do swoich domów. Nie wszystko mogli zabrać ze sobą, część rzeczy ukryli więc w ziemi. Miały się przydać, żeby rozpocząć nowe życie, gdy przejdzie front.

Tak mogło być w przypadku depozytu odkrytego w trakcie korytowania nawierzchni drogi na ulicy Żółcińskiej we Wrzosowie przez pracowników firmy EKOL z Dziwnówka. To oni odkopali dwie zniszczone skrzynie. Co było w środku? Nie, nie broń czy pieniądze, ale coś, co w czasie wojny ukryła prawdopodobnie zapobiegliwa gospodyni.

- Okazało się, że na głębokości 70 cm od obecnego poziomu drogi w jednej ze skrzyń zdeponowana była zastawa stołowa, między innymi patera, waza, talerze, sztućce itp. W drugiej, gorzej zachowanej skrzyni, umieszczone były fragmenty tkanin, niestety, mocno zniszczone. Natrafiliśmy również na żelazko. Na skrzyni leżały też skórzane damskie rękawiczki - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Obie skrzynie były już uszkodzone między innymi przez wrastające do środka korzenie.

Na pochwałę zasługują pracownicy, którzy odkryli skrzynie. Zareagowali właściwie, informując o znalezisku muzeum. Dzięki temu depozyt nie przepadł i będzie - po konserwacji - zaprezentowany w Kamieniu Pomorskim.

- W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panom Stanisławowi Swędowi, Ryszardowi Wachowi, Jackowi Janaszczykowi i Radosławowi Godlewskiemu - mówi dyrektor Kurka. - Widać, że zmienia się świadomość społeczna z zakresu ochrony dziedzictwa historycznego.

Skarb nieznanej gospodyni został oczyszczony, a fragmenty potłuczonych naczyń sklejono. Wyczyszczono również paterę i posrebrzane sztućce. Niestety, nie wszystko udało się uratować.

- Mimo wszystko depozyt i tak robi wrażenie - mówi Grzegorz Kurka. - Teraz skupimy się na inwentaryzacji. Udało się zidentyfikować sygnatury firm, z jakich pochodziła ceramika. To Bavaria, ale też Bavaria Waldershof. Ta druga firma to współpracowała nawet z Rosenthalem.

Sygnatura „Bavaria” założona została w 1881 w Arzberg przez Eduarda Schumanna (1822-1884). Od 1923 do 1994 roku firma nosiła nazwę Porzellanfabrik Carl Schumann AG.

Sygnatura „Bavaria Waldershof”, „Bavaria Johann Haviland” - Porzellanfabrik Waldershof” założona została w 1907 roku przez Johanna Havilanda (1883-1961) w Waldershof z inicjatywy jego ojca. Od 1937 roku firma była częścią grupy Rosenthal.

Dodajmy, że nie jest to pierwszy depozyt w kamieńskim muzeum. Latem 2018 roku otwarto metalową bańkę z II wojny światowej. Depozyt został przekazany do muzeum przez Jana Orlińskiego, szefa Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” Kołobrzeg. Został on przypadkowo odkryty podczas prac ziemnych prowadzonych przy poniemieckim gospodarstwie przez właściciela posesji, który następnie ofiarował go kołobrzeskiej grupie „Parsęta”. Co było w środku? Tekstylia: sukienki, bielizna, hafty, szlufki od paska, a więc coś, co miało większą wartość w czasie wojny niż pieniądze.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński