MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna w Kamieniu Pomorskim! Znaleźli złoty dukat z XVIII wieku [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pan Maciej nie ukrywa radości z powodu tego odkrycia. Ja sam twierdzi „emocje są tak duże, że pomimo tego, że było to wczoraj, jeszcze teraz czuje jak całe ciało przeszywają dreszcze”
Pan Maciej nie ukrywa radości z powodu tego odkrycia. Ja sam twierdzi „emocje są tak duże, że pomimo tego, że było to wczoraj, jeszcze teraz czuje jak całe ciało przeszywają dreszcze” MHZK
Szczęśliwym znalazcą złotej monety jest mieszkaniec Trzebieszewa, który po raz pierwszy uczestniczył w poszukiwaniach na ulicy Okrzei w Kamieniu Pomorskim.

Na złoto trafił Maciej Ruzik, mieszkaniec Trzebieszewa (gmina Kamień Pomorski) i pracownik Salonu Budowlanego „Kram” , który pierwszy raz z członkami Stowarzyszenia im. Św. Korduli brał udział w poszukiwaniach.

- W trakcie przeszukiwania terenu na ulicy Okrzei, w miejscu, gdzie do XVI wieku znajdował się najstarszy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztor Dominikanów, pan Maciej natrafił na złotego dukata z Niderlandów datowanego na 1777 rok - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

- Jest to niesamowite znalezisko, które po raz kolejny jest dowodem na niezwykle bogatą historię miasta.

Pan Maciej nie ukrywa radości z powodu tego odkrycia. Ja sam twierdzi „emocje są tak duże, że pomimo tego, że było to wczoraj, jeszcze teraz czuje jak całe ciało przeszywają dreszcze”.

Co to za moneta?

Jest to złoty dukat wybity na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Była to republika założona przez 7 protestanckich prowincji północnych – Holandii, Zelandii, Utrechtu, Groningen, Geldri, Overijssel, Fryzji. Republika funkcjonowała w latach 1581-1795.

Na awersie monety widzimy stojącego rycerza z mieczem wzniesionym do góry i trzymającego w drugiej ręce pęk strzał, po bokach jest data 17-77 i napis PAR(VAE)/ CRES(CUNT)/CONCORDIA/RES/ (w zgodzie nawet z małych rzeczy wyrastają wielkie).

Na rewersie w centralnej części znajduje się napis: MO:ORD: (może oznaczać „ Moneta Ordinum” co wskazuje, że moneta została wydana przez określone zrzeszenie) /PROVIN. (to skrót od „ Provinciae” co oznacza prowincję) /FOEDER/BELG (to prawdopodobnie „ Foederati Belgicae” lub „Belgii” co może oznaczać związek Belgii / AD LEG IMP (można interpretować jako „Ad Leges Imperii” co znaczy zgodnie z prawami imperium).

- Chciałbym bardzo pogratulować panu Maciejowi tego odkrycia, jak również pozostałym członkom Stowarzyszenia św. Korduli. W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wystosujemy pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w sprawie przyznania nagrody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odkrycie złotego dukata - dodaje Grzegorz Kurka.

Ciekawostki o monecie

- Podczas powstania listopadowego w latach 1830-1831 taką monetę emitował rząd Królestwa Polskiego, z ta różnicą, że na wysokości głowy rycerza, w otoku umieszczano małego Orła polskiego. Naśladownictwo było celowe i miało ułatwić zakup w Zachodniej Europie. Złoto niezbędne do wybicia monet zostało ofiarowane przez społeczeństwo jak również zakupiono na ten cel 562 kg złota.

Dodajmy, że to nie pierwsza złota moneta znaleziona w Kamieniu Pomorskim. W 2014 roku przy ulicy Marii Konopnickiej podczas remontu chodnika Andrzej Włodarczyk odkrył złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok. Obecnie znajduje się ona w naszych zbiorach. Wówczas Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie zgłosił odkrywce o przyznanie nagrody MKiDN, która to nagroda została przyznana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński