Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy Mistrzów Ortografii w Dyktandzie Uniwersyteckim 2023

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. prasowe
W Dyktandzie Uniwersyteckim 2023 tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii otrzymał Pan Jakub Zaryński. Wydarzenie zorganizował Uniwersytet Szczeciński. Wzięli w nim udział mieszkańcy z całego województwa zachodniopomorskiego.

Tytuł Uniwersyteckiego Wicemistrza Ortografii zdobyła Pani Monika Kołacz, a Uniwersyteckim II Wicemistrzem Ortografii została Pani Alicja Małaszczycka.

- W polskiej ortografii jest coś takiego, że ona mnie bardzo kręci - mówi Monika Kołacz, laureatka II miejsca. - Biorę udział w tym dyktandzie już czwarty raz i zawsze jestem ciekawa, co tym razem jury wymyśli. Zawsze pojawiają się jakieś smaczki.

Jakie smaczki były w tym roku? Oto fragment dyktanda: "Na Drodze Siedmiu Młynów Guzik poczuł wiosnę. Z impetem wbiegł w rzeżuchę i anżelikę, wytarzał się w chabrach, po czym oprószony wielokolorowym pyłkiem zerwał się ze smyczy i zniknął w burzanie. Ożeż ty, urwisie! W okamgnieniu zanurzyłem się w morzu traw, a w głowie już układałem poszukiwawczy anons do gazety „Jak Pies z Kotem”. Nagle południowo-wschodni wiatr przyniósł donośne „hau, hau”. To z pszenżyta rosnącego nieopodal mały hultaj szczekał na czarno-białe hajstry lecące po szarogranatowym niebie. Nie brzmiało to jak sonata Księżycowa Beethovena, głos był schrypiały i rzężący, ale pobrzmiewały w nim nutki hurraoptymizmu."

W wydarzeniu wzięły udział 84 osoby.

Inicjatorką Dyktanda Uniwersyteckiego jest prof. Ewa Kołodziejek, która w tym roku wraz z dr. Rafałem Sidorowiczem przygotowała tekst dyktanda zatytułowany „Przebieżka à rebours”.

- Język się zmienia i wszystko wokół nas się zmienia - mówi prof. Kołodziejek. - Może sprawność językowa młodszych osób jest mniejsza, ale nie winię za to młodych osób, tylko system edukacji, w którym nie zwraca się uwagi na jakość polszczyzny, tylko na historię literatury. Żeby posługiwać się poprawną polszczyzną trzeba czytać dobrze napisane i opracowane teksty.

Wydarzenie ma charakter cykliczny i w 2023 roku odbyło się już po raz szósty. Pierwszy raz zmagania językowe odbyły się w maju 2015 roku z okazji obchodów trzydziestolecia Uniwersytetu Szczecińskiego. Nad organizacją i przebiegiem dyktanda czuwa jury złożone z pracowników Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Kołodziejek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński