Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnaliśmy Jarmark Jakubowy. Był wyjątkowy. Zobacz co się działo w ostatnim dniu

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Tradycyjna impreza, tradycyjnie przyciągnęła tłumy gości. Nawet przelotne deszcze nie odstraszały kupujących, a oferta była bardzo bogata.
Tradycyjna impreza, tradycyjnie przyciągnęła tłumy gości. Nawet przelotne deszcze nie odstraszały kupujących, a oferta była bardzo bogata. Andrzej Szkocki
W niedzielę zakończył się Jarmark Jakubowy. Z wielu powodów był wyjątkowy. Zaprezentowało się ok. 300 wystawców. Jarmark odwiedzili turyści z całej Polski i z zagranicy.

Od czwartku prawie trzystu wystawców prezentowało swoje wyroby wokół katedry i na pl. Orła Białego. Oferowali produkty regionalne, przysmaki tradycyjne, rękodzieło i wiele innych wyrobów:pyszne sery, wędliny, miody, smakołyki z kuchni polskiej, litewskiej, tureckiej czy azerskiej. Poza tym było sporo rękodzieła - ubrania, chusty, torby, zabawki dla dzieci, a także biżuteria, oryginalna porcelana, dzieła sztuki...

Na Jarmarku można było kupić książki. Na stoisku przygotowanym przez wydawnictwo Moniki Szymanik "Kamienica w Lesie", były do kupienia książki m.in. Sylwii Trojanowskiej, która przez cały dzień rozmawiała ze swoimi czytelnikami i podpisywała powieści, np. "Wigilijna przystań" czy "Facetom wstęp wzbroniony".

- Wiele osób przychodziło się ze mną przywitać. Inni, by porozmawiać - przyznaje pisarka. - Jedna z pań zapewniła, że ma wszystkie moje książki. To bardzo miłe.

Monika Szymanik twierdzi, że w piątek sprzedała wszystkie książki Sylwii Trojanowskiej. Przypomnijmy, że w czwartek spotkał się z czytelnikami Marek Stelar, znany autor kryminałów.

Jarmark Jakubowy nawiązuje do staropolskiej tradycji, aby w dniu odpustu kościoła parafialnego, po uroczystościach religijnych, pielgrzymi posilili się i ucieszyli oko unikatowymi wyrobami. Tegoroczne wydarzenia odpustowe zbiegły się z Jubileuszowym Rokiem Świętego Jakuba, na który Stolica Apostolska wyznaczyła naszą katedrę jako jeden z 48 kościołów stacyjnych w Polsce - co daje możliwość codziennego uzyskiwania odpustów dla pielgrzymujących.

Jarmark to nie tylko stoiska z wyrobami, ale też wydarzenia artystyczne. W ciągu czterech dni na scenie zaprezentowało się kilkunastu wykonawców. Pojawili się m.in. Daria Zając, zespół Opty-malni czy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg".

Jarmark Jakubowy organizowany jest z myślą o rodzinach, dlatego przewidziano również atrakcje dla dzieci. W tzw. strefie malucha dla najmłodszych organizowano konkursy, eko-edukacja, katecheza i zabawy, są m.in. bezpłatny park rozrywki z dmuchańcami i bungee oraz zabawy pod okiem Klauna Andzi i Malinowych Marzeń.

Wydarzenie zakończyła uroczysta msza święta odpustowa, która odprawiona zostanie w niedzielę o godz. 12. Głównym organizatorem Jarmarku była parafia pw. św. Jakuba Apostoła przy współudziale Miasta Szczecin, Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński