Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka na Pomorzanach już gotowa. Przyjeżdżają tu kobiety z całej Polski!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Na Pomorzanach, diagnozowane i leczone są pacjentki z całego regionu.
Na Pomorzanach, diagnozowane i leczone są pacjentki z całego regionu. SPSK nr 2
Nowy budynek klinik ginekologiczno-położniczo-noworodkowych w szpitalu na Pomorzanach jest już gotowy. Choć trwa jeszcze zagospodarowywanie pomieszczeń, to część oddziałów, m.in. Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna, już działa w nowej siedzibie.

Nowy budynek klinik ginekologiczno-położniczo-noworodkowych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie już został oddany do użytku. Obecnie trwają przenosiny niektórych jednostek ze "starego" budynku "A", do nowo wybudowanego budynku "A2". Działają już w nim: na parterze Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna (wejście przez automatycznie rozsuwane drzwi), Klinika Patologii Noworodka - część intensywnej terapii i patologii noworodka - wejście nadal przez "stary" budynek "A" lub przez nową Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną (na lewo do windy i wjazd na 3. piętro) oraz Poradnia Patologii Noworodka - wejście przez Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną (parter i na lewo).

Dzięki przeniesieniu części poradni do nowych pomieszczeń, nowy, czterokondygnacyjny budynek (parter i 3 piętra) pomału zapełnia się pacjentkami i najmniejszymi pacjentami.

Przypomnijmy, że przeprowadzka poradni jest efektem kończącego się kolejnego etapu inwestycji polegającej na rozbudowie i modernizacji klinik położniczo-ginekologiczno-noworodkowych budynku "A". W jego ramach powstał nowoczesny budynek, w którym miejsce znajdą wkrótce także: Klinika Położnictwa i Ginekologii, Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt, Zintegrowany Ginekologiczny Blok Operacyjny, Blok Porodowo-Operacyjny Kliniki Położnictwa i Ginekologii, poradnie dla kobiet oraz Bank Mleka Kobiecego.

Jak się dowiedzieliśmy, lada dzień do nowych pomieszczeń przeprowadzą się bloki operacyjne klinik: Położnictwa i Ginekologii oraz Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt.

- Wszystko musi być przeprowadzone bardzo sprawnie, by utrzymać ciągłość pracy - podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa SPSK nr 2.

W pomieszczeniach jeszcze nie zagospodarowanych wciąż trwają prace porządkowe i organizacyjne. Po zakończeniu przeprowadzki planowany jest remont i modernizacja budynku "A", w którym potem nadal będą działać funkcjonujące w nim jednostki.

- Cieszymy się bardzo - mówią pracujące już w nowej siedzibie położne i pielęgniarki. - Musimy się przyzwyczaić do nowych odległości. Wcześniej wystarczyło się odwrócić i swobodnie sięgnąć ręką do drugiej szafki. Teraz na wszystko mamy specjalne wózeczki. To zupełnie inna jakość pracy. Jakby inny szpital - dodają.

- Na "noworodkach" sale są większe, wizyty rodziców u maluszków stały się wygodniejsze, jest ciszej i spokojniej - mówi Bogna Bartkiewicz. - Jest miejsce na ustawienie funkcjonalnych foteli do karmienia i kangurowania. Poza tym położne mogą stale obserwować noworodki i, co ważne, cały personel jest na jednym piętrze.

Podobnie wygląda nowa Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna - to już nie jest ciasny korytarzyk, tylko przestronny hol, z dużą liczbą miejsc siedzących, w której przyjęcia odbywać się będą w osobnych gabinetach do wszystkich klinik (na poszczególne piętra - dostęp windą dla pacjentów) i poradni kobiecych.

Kliniki położniczo-ginekologiczno-noworodkowe szpitala na Pomorzanach od wielu lat cieszą się bardzo dobrą opinią. Mają 3. stopień referencyjności, co oznacza, że dzięki wyspecjalizowanej, fachowej kadrze i nowoczesnemu wyposażeniu, są tu diagnozowane i leczone pacjentki z całego regionu.

- A także kobiety z całej Polski z najpoważniejszymi patologiami i dolegliwościami: z zagrożonymi ciążami czy ciążami mnogimi - tłumaczy rzeczniczka prasowa. - Leczone są tu też np. chore noworodki i kobiety z nowotworami tzw. kobiecymi. Trafiają tu także wymagające szczególnej opieki skrajne wcześniaki.

Rocznie w szpitalu na Pomorzanach przychodzi na świat około 2300 noworodków. Dzięki poprawie warunków jest możliwość zwiększenia liczby przyjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński