MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogotowie w Szczecin będzie miało nową siedzibę. Za piętnaście miesięcy planują otwarcie. Zobacz wideo i zdjęcia oraz wizualizacje

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Siedziba przy ul. Duńskiej w Szczecinie to jeden z dwóch nowych adresów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Nowoczesna infrastruktura, bardziej komfortowe warunki pracy i krótszy czas dojazdu do pacjenta – to główne zalety lokalizacji inwestycji.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego planuje wybudowanie dwóch nowych siedzib w Szczecinie. Pierwsza z nich znajdzie się przy ul. Duńskiej 1.

- Lewobrzeżna część Szczecina bardzo się rozwija, szczególnie w kierunku północnym. Dlatego kilka lat temu podjęliśmy decyzję o budowie w tym miejscu nowej siedziby pogotowia - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na ponad 4800 m2 powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym będą pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla ambulansów. W tym miejscu znajdą się także biura, serwerownia oraz strefa do mycia sprzętu i dezynfekcji karetek.

ZOBACZ TEŻ:

Docelowo stacjonować ma tu na co dzień 6 zespołów ratownictwa medycznego, które zostaną przeniesione z obiektu przy al. Wojska Polskiego.

– Nowa siedziba przy ul. Duńskiej to istotna inwestycja dla Stacji, bo czas dotarcia do pacjenta skróci się nawet o 15 minut. Niewątpliwie poprawią się też warunki socjalno-bytowe dla ratowników medycznych – przekonywał dyrektor WSPR Roman Pałka.

Projekt siedziby przy ul. Duńskiej przygotowało konsorcjum CH2 Architekci i NAAN Architekci. W ubiegłym roku na terenie przyszłej budowy obiektu wykonano już remediację. Ogłoszony pod koniec grudnia ub.r. przetarg na przeprowadzenie prac budowlanych wygrało przedsiębiorstwo Calbud ze Szczecina.

– Jeżeli nie będzie żadnych nieprzewidzianych okoliczności to myślę, że prace mogą zakończyć się nawet wcześniej – przyznał szef Calbudu Edward Osina.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek ma powstać w ciągu 15 miesięcy. Koszt budowy nowego obiektu wyniesie blisko 16 mln zł. Na kwotę tę składają się środki Urzędu Marszałkowskiego oraz fundusze własne Stacji.

Druga planowaną inwestycją jest budowa siedziby WSPR przy ulicy Twardowskiego.

Ugryzienie przez domowego żółwia, połknięta zawleczka od puszki z piwem, drapiące palce, egzorcyzmy... - oto najdziwniejsza zgłoszenia, które w Szczecinie odebrali pracownicy pogotowia. A kiedy należy wzywać pogotowie? Zobacz szczegóły!Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. - Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe prosząc o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa – informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne, zabawne lub zaskakujące. Zobacz przykłady niektórych takich niezasadnych wezwań na kolejnych podstronach! >>>WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz,...

- Uzyskaliśmy zapewnienie z ministerstwa, że uda się wykonać taki montaż finansowy inwestycji przy ulicy Twardowskiego, że w tym roku rozpoczniemy budowę z własnych środków, a w następnych latach wspomogą ją pieniądze z szczebla centralnego - podkreśla marszałek Geblewicz.

Nie jest znany termin rozpoczęcia budowy tej inwestycji.

ZOBACZ TAKŻE:

Dziecinnie proste: Bezpieczeństwo od najmłodszych lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie zostało powołane 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński