MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsekretarz Stanu przypomina o możliwości zamiany obligacji skarbowych. Czasem to jedyny sposób, by nie stracić

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Od 26 marca można już nabywać kwietniowe obligacje Skarbu Państwa. Na razie tylko w drodze zamiany
Od 26 marca można już nabywać kwietniowe obligacje Skarbu Państwa. Na razie tylko w drodze zamiany Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Minister Finansów utrzymał oprocentowanie obligacji detalicznych na poziomie z marca. To może być dobra informacja dla tych, którzy zdecydują się na zamianę posiadanych przez siebie papierów wartościowych indeksowanych inflacją. O takiej możliwości przypomina Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Operacji można dokonywać już dziś. Oto szczegóły.

Spis treści

Jeśli banki po raz kolejny prześpią okazję, by wyemitować wyżej oprocentowane lokaty, to utrzymane przez Ministra Finansów oprocentowanie z marca wystarczy, by przysłowiowy Kowalski znów pożyczył sporo pieniędzy swojemu państwu. Niemniej, ostatnie dni marca będą raczej okazją dla tych, którzy wcześniej kupili obligacje skarbowe indeksowane inflacją, a teraz muszą się wstrzelić w najlepszy moment ich zamiany, by nie stracić z powodu słabnącej presji inflacyjnej.

Zamiana obligacji już w marcu. Dlaczego warto to zrobić?

Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów zauważa, że w swoich planach oszczędzania warto wziąć pod uwagę, to aby zgromadzone środki pracowały nieustannie. Co ma na myśli? –Oszczędnościowe obligacje skarbowe dają taką możliwość, poprzez opcję zamiany „starych” – wykupywanych obligacji, na instrumenty, które są oferowane w ramach nowej emisji. Jedną z korzyści zamiany (obligacji) jest możliwość wydłużenia czasu oszczędzania, gdyż dzień wykupu starych, zapadających obligacji, jest jednocześnie dniem zakupu nowych. W tym przypadku nie tracimy zatem ani jednego dnia pracy naszych oszczędności – wyjaśnia urzędnik.

– Należy jednak pamiętać, aby dyspozycję zamiany złożyć najpóźniej trzy dni robocze przed dniem wykupu swoich zapadających obligacji. Można to zrobić przez internet, telefon lub w oddziałach banków – agentów emisji. Co ważne, złożenie dyspozycji zamiany nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Zamiast tego mamy dodatkowy zysk w postaci tzw. dyskonta, gdyż kupując nowe obligacje poprzez zamianę, płacimy za nie niższą cenę – tłumaczy w komunikacje MF Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Nabycie obligacji detalicznych poprzez zamianę jest wygodne, wymaga tylko i wyłącznie złożenia w terminie stosownej dyspozycji, by nasze zgromadzone oszczędności zarabiały bez żadnej przerwy – dodaje urzędnik. Nowe obligacje można nabywać drogą zamiany już od 26 marca.

Jakie jest oprocentowanie kwietniowych obligacji Skarbu Państwa?

W kwietniu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych – podobnie jak miesiąc wcześniej – wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio na poziomie: 6,55 proc. – czteroletnie oraz 6,80 proc. – dziesięcioletnie.

Obligacje skarbowe dla beneficjentów 800 plus na kwiecień

Warto też pamiętać o wysoko oprocentowanych obligacjach rodzinnych, które wydają się najkorzystniejszą opcją dla osób, które mają dzieci. Obligacje sześcioletnie rodzinne i dwunastoletnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.

Jak i gdzie można kupić obligacje Skarbu Państwa?

Osoby pragnące nabyć papiery wartościowe Skarbu Państwa mogą to zrobić w sposób tradycyjny w jednym z Punktów Usług Maklerskich bądź w Punkcie Obsługi Klienta Biura Maklerskiego należących do banków nazywanych „agentami emisji”; czyli tymi, które podpisały z Ministrem Finansów stosowne umowy.

Obecnie „agentami emisji” są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. i tylko za ich pośrednictwem spośród wszystkich banków można nabyć oszczędnościowe obligacje skarbowe.

Obligacje można też nabyć przez internet lub przez telefon?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsekretarz Stanu przypomina o możliwości zamiany obligacji skarbowych. Czasem to jedyny sposób, by nie stracić - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński