MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marcowe obligacje Skarbu Państwa będą dostępne jeszcze tylko kilka dni. Minister utrzymał wysokie oprocentowanie rentownych instrumentów

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można nabyć obligacje Skarbu Państwa na dotychczasowych warunkach. Spadająca inflacja może skłonić Ministra Finansów do obniżenia oprocentowania papierów wartościowych
Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można nabyć obligacje Skarbu Państwa na dotychczasowych warunkach. Spadająca inflacja może skłonić Ministra Finansów do obniżenia oprocentowania papierów wartościowych jermos/PPG
Od 1 marca 2024 roku można kupować obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Minister Finansów postanowił utrzymać lutowe oprocentowanie obligacji. Część z nich, wobec spadającej inflacji, wciąż stanowi silną konkurencję wobec nisko oprocentowanych lokat. W kwietniu wybór może być znacznie trudniejszy. Warto też rozważyć zamianę obligacji.

Spis treści

Oprocentowanie obligacji detalicznych cały czas pozostaje na poziomie z lutego, nie zmienia się też wysokość marż – to najważniejsze informacje dotyczące obligacji Skarbu Państwa dostępnych w sprzedaży od 1 marca. Jeszcze przed emisją nowych papierów wartościowych, obligatariusze mogą zamieniać kupione wcześniej papiery wartościowe na nowe. Dla kogo to rozwiązanie może być najkorzystniejsze?

Marcowe obligacje skarbowe ze zmiennym oprocentowaniem wobec spadającej inflacji? Dla kogo jest ta oferta

W marcu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wynosi 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

– W marcu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych pozostawiliśmy bez zmian, na atrakcyjnym poziomie. Szeroka oferta skarbowych obligacji detalicznych umożliwia naszym klientom zbudowanie własnego planu oszczędzania dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Ze standardowej oferty można wybrać obligacje o różnym terminie zapadalności – od trzech miesięcy do dziesięciu lat, oraz o różnym rodzaju oprocentowania: stałym – znanym z góry lub zmiennym – ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego bądź wskaźnika inflacji – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak zmienia się oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich?

Oprocentowanie obligacji jednorocznych i dwuletnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w marcu 0,00 proc. dla obligacji jednorocznych oraz 0,50 proc. dla dwuletnich.

Obligacje czteroletnie trzeba sprawdzać co najmniej kilka razy

Oprocentowanie obligacji czteroletnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji dziesięcioletnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 1,50 proc. Dlatego raz na jakiś czas warto sprawdzić wskaźniki ekonomiczne.

Obligacje o najwyższym oprocentowaniu. Tak to wygląda w marcu

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosi w marciu 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane są odpowiednio na poziomie: 6,55 proc. dla czterolatek oraz 6,80 proc. dla dziesięciolatek.

Z kolei najbardziej opłacalne sześcioletnie obligacje rodzinne oraz dwunastoletnie – przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane są odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.

Bez zmian pozostały również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku czterolatek i dziesięciolatek i wynoszą odpowiednio: 1,75 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 2,00 proc. dla dwunastoletnich.

Planowanie oszczędzania. Co jest ważne w przypadku zakupu obligacji?

Jeśli ktoś planuje rozpocząć swą przygodę z obligacjami, powinien sprawdzić nie tylko możliwości swojego portfela, perspektywę wydatków, ale także wykorzystać ewentualnie posiadane przewagi. Na przykład, jeśli ktoś ma dużo dzieci, to dla niego najlepszym rozwiązaniem może okazać się wybór programu „Rodzina 800 plus”. Wreszcie jest jeszcze sprawdzenie konkurencyjnych ofert. Na przykład obecnie lokaty bankowe mogą być mniej konkurencyjne niż obligacje. To jednak nie wszystko.

– Przy planowaniu oszczędzania znaczenie może mieć również to kiedy wypłacane są odsetki. Można je bowiem otrzymywać na bieżąco, w trakcie życia obligacji lub też skumulowane, w łącznej wysokości – przy wykupie danego instrumentu – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zamiana obligacji nabytych w szczycie inflacji? Można zyskać. Sprawdź termin aktualizacji

Z uwagi na spadającą inflację osoby, które kupiły wcześniej papiery wartościowe indeksowane tym wskaźnikiem, mogą dokonać zamiany papierów wartościowych na nowe. Zamiana obligacji dostępna jest już od 26 lutego 2024 r.

Mechanizm oprocentowania obligacji ze zmiennym oprocentowaniem, na przykład instrumentów czteroletnich skonstruowany jest w ten sposób, że tylko w pierwszym roku ulokowania kapitału oprocentowanie tych papierów wartościowych jest stałe. Następnie odsetki zależą od inflacji, której poziom podaje Główny Urząd Statystyczny.

Tymczasem od stycznia 2024 r. mamy do czynienia z jej szybkim spadkiem. Jakie to ma znaczenie? Jeśli aktualizacja oprocentowania wypada w marcu, to Minister Finansów do indeksacji papierów zastosuje najnowszy wskaźnik podany przez GUS, czyli 3,9 proc. Tym samym posiadane papiery nie będą już tak mocno zyskiwać jak wcześniej, gdy inflacja była na poziomie kilkunastu procent. Aby skonsumować zyski, choć częściowo (warto też pamiętać o marżach), można jednak dokonać zamiany papierów na nowe, licząc na to, że przy nowej indeksacji sytuacja będzie znów korzystna.

Jak i gdzie kupić bądź zamienić obligacje oszczędnościowe?

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

W ten sposób kupisz obligacje przez internet lub przez telefon?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marcowe obligacje Skarbu Państwa będą dostępne jeszcze tylko kilka dni. Minister utrzymał wysokie oprocentowanie rentownych instrumentów - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński