MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty kwietniowe z najwyższym oprocentowaniem? Które banki oferują najlepsze warunki?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Klienci nie chcą groszowego oprocentowania lokat. Na szczęście jeszcze kilka banków oferuje wysokie oprocentowanie
Klienci nie chcą groszowego oprocentowania lokat. Na szczęście jeszcze kilka banków oferuje wysokie oprocentowanie jermos/PPG
Bankowcy nie odpuszczają walki o oszczędności Polaków. Kwietniowa oferta lokat to sygnał, że warto raz jeszcze porównać je z rentownością obligacji i trzymać kciuki za prace Ministerstwa Finansów, które planuje częściowo zlikwidować tzw. podatek Belki. Ten od lat skutecznie zniechęca klasę średnią do oszczędzania.

Spis treści

Utrzymanie wysokiego oprocentowania niektórych depozytów bankowych i nadzieja na ograniczenie stosowania podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych, to najważniejsze sprawy związane z rynkiem lokat w kwietniu. Na co mogą liczyć klienci banków?

Podatek od zysków kapitałowych zostanie ograniczony. Posiadacze lokat zyskają

Po ukończeniu prac nad reformą podatku Belki, zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych będzie dotyczyć dochodów z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji zapisanych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych – wynika z informacji resortu finansów.

To Cię może zainteresować

Na stronach Sejmu RP pojawiła się odpowiedź wiceministra finansów Jarosława Nenemana na pytanie poselskie, dotyczące likwidacji podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Wiceminister finansów odpowiedział, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami, które mają na celu ograniczenie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

– Propozycja zawarta w projekcie zakłada, że wprowadzone zostaną kwoty dochodów (przychodów) wolne od opodatkowania z oszczędności oraz z inwestycji kapitałowych – zapewnił wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Francuzi przedłużyli czas trwania najlepszej oferty. Jakie oprocentowanie oferują

Skoro wiadomo, że przynajmniej niektórzy posiadacze lokat zyskają nieco więcej, niż jeszcze niedawno mogliby się spodziewać, warto przyjrzeć się najnowszej ofercie banków. Dobra wiadomość jest taka, że francuski bank Credit Agricole przedłużył swoją flagową lokatę z 8 proc. oprocentowaniem. Ale uwaga: warto wczytać się w szczegółowe warunki umowy, by zamiast obiecanego oprocentowania nie zostać z 1,5-procentowym.

Grupa pościgowa ma spory dystans do Agricole

Pozostali oferenci są nieco za Francuzami. Liderem grupy pościgowej są jednak Austriacy. Raiffeisen Digital Bank kusi oszczędzających depozytem 7,2 proc. w ramach Lokaty Dla Ciebie online. Użytkownik internetu po otwarciu rachunku w tym banku może wybrać kwotę, jaką chce trzymać na lokacie terminowej online, a także czas jej trwania (3,6 lub 12 miesięcy). Ale uwaga: aby zapłacić polski podatek od zysków kapitałowych (19 proc.), zamiast austriackiego (25 proc.), należy złożyć w banku zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego: o aktualnej (polskiej) rezydencji podatkowej. W innym przypadku 25 proc. zysku z odsetek pobierze bank i przekaże go austriackiej skarbówce.

Banki, które już dość długo oferują wysokie oprocentowanie lokat

Na uwagę zasługuje także sześciomiesięczna Lokata Witaj Nest Banku (7,1 proc.) ograniczona do kwot z przedziału od 1 tys. zł do 25 tys. zł oraz dwumiesięczna lokata (Lokata Mobilna na Start) VeloBanku (7 proc.); od 1 tys. zł do 50 tys. zł. Dobrą propozycją może się też wydawać miesięczna lokata Banku Nowego (7 proc.) o dość wyszukanej nazwie NOWYdepozyt 1M Wysoki procent. Kłopot w tym, że można ją założyć tylko dla kwot z przedziału od 1 tys. zł do 10 tys. zł.

Ranking lokat na kwiecień (oprocentowanie w skali roku)

  • Credit Agricole: 8 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Powitalna)
  • Reiffeisen Digital Bank: 7,2 proc. przez 3 do 12 miesięcy (Lokata Dla Ciebie online )
  • Nest Bank: 7,1 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Witaj)
  • VeloBank: 7 proc. przez 2 miesiące (Lokata Mobilna Na Start)
  • Bank Nowy: 7 proc. przez 1 miesiąc (NowyDepozyt 1M Wysoki procent)
  • Volkswagen Bank: 6,50 proc. od 90 do 269 dni (Lokata Plus)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Lokaty kwietniowe z najwyższym oprocentowaniem? Które banki oferują najlepsze warunki? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński