MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczenie PIT-37. Sprawdź, ile możesz zyskać korzystając z ulgi na dziecko. „W połączeniu z kwotą wolną daje duże zwolnienie".

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Część ulg, jak chociażby darowizny związane z pandemią koronawirusa, przestała obowiązywać. Natomiast najpopularniejsza ulga prorodzinna nadal pozostaje w niezmienionej formie.
Część ulg, jak chociażby darowizny związane z pandemią koronawirusa, przestała obowiązywać. Natomiast najpopularniejsza ulga prorodzinna nadal pozostaje w niezmienionej formie. 123RF/ sqback
Już po raz szósty podatnicy mogą skorzystać z usługi e-PIT, która jest dostępna od 15 lutego. Najpopularniejsza ulga prorodzinna nadal pozostaje w niezmienionej formie. Rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko. Co istotne, z odliczenia mogą skorzystać również przedsiębiorcy, niezależnie od formy opodatkowania.

Spis treści

Rozliczenie PIT, Z jakich ulg możesz skorzystać?

Jak zauważa w swoim komentarzu Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt, rok 2023 nie przyniósł znaczących zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie podkreśla, że część ulg, jak chociażby darowizny związane z pandemią koronawirusa, przestała obowiązywać.

Z drugiej strony, najpopularniejsza ulga prorodzinna nadal pozostaje w niezmienionej formie. Rodzice mogą skorzystać z odliczenia od podatku na pierwsze i drugie dziecko po 1 112,04 zł, na trzecie 2 000,04 zł, a na czwarte i kolejne aż 2 700 zł. Dodatkowo przy 4 dzieci można skorzystać z ulgi 4+, która to funkcjonuje już 2 rok. Dzięki uldze przychód jednego rodzica do 85 528 zł nie podlega opodatkowaniu, co w połączeniu z kwotą wolną (30 tys. zł) daje duże zwolnienie. Co istotne, z ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, niezależnie od formy opodatkowania. Wyjątkiem jest karta podatkowa.

Jakie zeznania można złożyć w usłudze e-PIT?

System e-PIT obejmuje przede wszystkim podstawowe zeznania PIT-37, które stosuje większość podatników. W PIT-37 rozliczane są między innymi przychody z tytułu umowy o pracę, czy umowy zlecenia. W systemie e-PIT są również dostępne formularze PIT-38 (dla osób prywatnych uzyskujących dochody kapitałowe). Nowością jest możliwość rozliczenia się przedsiębiorców. W e-PIT od tego roku dostępne są formularze PIT-36; PIT-36L oraz PIT-28.

Jednak, jak zauważa Juszczyk, zeznanie należy uzupełnić samodzielnie, ponieważ urząd skarbowy nie posiada odpowiednich danych na temat kosztów i przychodów przedsiębiorstw. Dzięki uruchomieniu usługi rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej, osoby, które są jednocześnie zatrudnione i prowadzą działalność na skali podatkowej, mogą złożyć jedno zeznanie poprzez e-PIT.

Gotowe deklaracje PIT-37. o tym musisz pamiętać

Za pośrednictwem platformy e-PIT podatnicy mogą skorzystać z przygotowanych do wysłania deklaracji PIT-37. Są one przeliczane na podstawie dokumentów PIT-11, przesłanych do systemu między innymi przez zakłady pracy. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli podatnik chce rozliczyć się ze współmałżonkiem, musi podać tę informację w zeznaniu, czyli edytować przygotowany przez system PIT-37. Uzupełnienia wymagają także indywidualne ulgi i odliczenia, np. ulga rehabilitacyjna czy termomodernizacyjna.

– W związku z tym lepiej nie polegać wyłącznie na przygotowanym formularzu PIT i zweryfikować ulg. Warto też przekazać 1,5 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego – tłumaczy Juszczyk w przesłanym komentarzu. – Zakłady pracy mają czas do końca lutego na przesłanie pracownikom PIT-11. Dzięki usłudze e-PIT nie musimy czekać, aż otrzymamy od pracodawcy PIT, rozliczenia możemy już dokonać – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczenie PIT-37. Sprawdź, ile możesz zyskać korzystając z ulgi na dziecko. „W połączeniu z kwotą wolną daje duże zwolnienie". - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński