MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm: Komisja Finansów Publicznych zaproponowała poprawki do ustawy o wakacjach kredytowych

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Wakacje kredytowe 2024 wejdą w życie dopiero 1 czerwca? KFP zaproponowała poprawki do ustawy
Wakacje kredytowe 2024 wejdą w życie dopiero 1 czerwca? KFP zaproponowała poprawki do ustawy 123rf
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) proponuje poprawki do ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe. Kluczową zmianą jest przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 maja na 1 czerwca 2024 roku. Poprawki mają wpływ na terminy wstrzymania spłat kredytów oraz plan pomocy finansowej dla kredytobiorców.

Spis treści

Zmiana daty wejścia w życie ustawy

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych podczas wtorkowego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, zaproponowała zmianę terminu wejścia w życie ustawy. Zamiast planowanego 1 maja 2024 roku, nowa data to 1 czerwca 2024 roku. Komisja zasugerowała również, aby kredytobiorcy mogli dwukrotnie wstrzymać opłacanie raty kredytowej w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Dotychczasowy projekt zakładał, że kredytobiorcy mogą wstrzymać spłatę rat dwukrotnie w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz po 1 razie w każdym z dwóch ostatnich kwartałów roku.

Poprawki do zasad wstrzymania spłat kredytów

KFP proponuje skorygowanie zasad wstrzymania spłat rat kredytów zaciągniętych w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane. Te zmiany dotyczą budowy lokali mieszkalnych na wynajem lub budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Podmiot spłacający taki kredyt będzie mógł zawiesić spłatę przez 4 miesiące w 2024 roku, a nie jak to było wcześniej zapisane - przez dwa miesiące od 1 maja do 30 czerwca i przez 2 miesiące od 1 lipca do 31 grudnia.

Wakacje kredytowe a wpływy z podatku dochodowego

W trakcie obrad komisji wiceminister finansów Jurand Drop wyjaśnił, że wprowadzenie wakacji kredytowych w formie, jaka została zapisana w przedłożeniu rządowym, obniży wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych o 625 mln zł. Nowa ustawa ma na celu wydłużenie wakacji kredytowych także na rok 2024.

Projekt ustawy przewiduje również zmiany w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna pomoc dla kredytobiorców zostanie zwiększona do 3 tys. zł z 2 tys. zł obecnie. Okres pomocy zostanie wydłużony z 36 miesięcy do 40 miesięcy. Pomoc udzielana jest w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia wyniesie 120 tys. zł.

Projekt ustawy zapisuje również, że o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy, u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc.

Propozycje poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych wprowadzane przez sejmową Komisję Finansów Publicznych mają na celu przede wszystkim zmianę terminu wejścia w życie ustawy oraz ułatwienie kredytobiorcom dostępu do pomocy finansowej. Nowe regulacje mają wpływ na terminy wstrzymania spłat kredytów oraz zasady działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm: Komisja Finansów Publicznych zaproponowała poprawki do ustawy o wakacjach kredytowych - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński