MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz zakup sprzętu AGD? Będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni. „Niestety te ceny rosną i będą rosły"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce w roku 2023 wyprodukowano 26 mln urządzeń AGD. W przypadku sprzętu wielkogabarytowego wytworzono o 3 mln mniej urządzeń niż w 2022 roku oraz o 7,5 mln urządzeń mniej niż w rekordowym 2021 roku. – Po bardzo dobrych latach, tzw. covidowych, gdzie staliśmy się beneficjentem tego światowego kryzysu, przyszły dwa lata chude – mówi nam Wojciech Konecki, Prezes Związku Pracodawców AGD. – Teraz mamy nadzieję na odbicie – mówi i dodaje, że ceny sprzętu rosną i będą rosły.

Spis treści

Udział sprzętu do zabudowy stanowi 39 proc. wolumenu dużego AGD.
W 2023 r. wzrosty zanotowały pralki wąskie oraz mniej popularne sprzęty jak lodówki jednodrzwiowe czy lodówki z zamrażalnikiem na górze oraz kuchenki gazowe. Łukasz Gdak/ Polska Press

Produkcja sprzętu AGD w Polsce

Z danych Związku producentów AGD APPLiA wynika, że w Polsce w 20232 roku wyprodukowano 26 mln urządzeń AGD, w tym prawie 23 mln szt. dużego AGD. Jednocześnie dodano, że w przypadku sprzętu wielkogabarytowego wytworzono o 3 mln mniej urządzeń niż w 2022 roku oraz aż o 7,5 mln urządzeń mniej niż w rekordowym pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych 2021 roku.

Jednak pomimo wspomnianych spadków Polska nadal utrzymuje pozycję europejskiego lidera produkcji AGD – dostarcza ok. 40 proc. urządzeń dużego AGD wyprodukowanych w całej Unii Europejskiej. Polska jest także drugim eksporterem AGD na świecie.

Sprzedaż sprzętu AGD w Polsce. To najczęściej kupują Polacy

Według szacunków APPLIA w roku 2023 konsumenci wydali na duże i małe AGD 17,1 mld zł, o 5 proc. mniej niż w roku ubiegłym. W całym roku sprzedano 6,3 mln szt. urządzeń dużego AGD – to aż o 12 proc. mniej niż w 2022 r. W ujęciu ilościowym rynek skurczył się do roku 2019. Porównując te dane z rekordowym rokiem 2021 mamy odczynienia ze zmniejszeniem ilości sprzedaży wielkogabarytowego sprzętu o 1,4 mln szt.

W całym roku 2023 wzrosty odnotowano jedynie w pralkach wąskich oraz niszowych kategoriach jak lodówki jednodrzwiowe czy lodówki z zamrażalnikiem na górze oraz kuchenki gazowe. Udział sprzętu do zabudowy stanowi 39 proc. wolumenu dużego AGD.

Po bardzo dobrych latach, tzw. covidowych, gdzie staliśmy się beneficjentem tego światowego kryzysu, przyszły dwa lata chude, także lata 2022- 2023 były dla nas bardzo słabe – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Wojciech Konecki, Prezes Zarządu, Związek Pracodawców AGD APPLiA. – Teraz mamy nadzieję na odbicie – dodaje. – Patrzymy na sprzedaż mieszkań i na cały system kredytowy, który może nam pomóc aczkolwiek wielkiej rewolucji nie przyniesie – podkreśla.

Konecki przyznaje, że branża zwraca uwagę na wzrost popytu konsumenckiego, który może przynieść m.in. nowa fala środków z KPO, ale to prawdopodobnie odczujemy w drugim półroczu 2024 roku. Jednocześnie przyznaje, że na branżę AGD należy patrzeć z dwóch perspektyw. Jako pierwszą wskazuje kwestię produkcji, a tu jesteśmy nr 1 w Europie, ale nie brakuje „czarnych chmur”. – import z Chin, z Turcji zagraża nam dość mocno – wymienia i przyznaje, że także inwestycje chińskie czy tureckie nie mogą ominąć Polski.

– Druga perspektywa, to konsumpcja w Polsce, która niewiele się różni od konsumpcji w krajach zachodnich – mówi i przyznaje, że branża w kolejnych latach zaliczy odbicie, zwłaszcza że baza jest dość niska.

Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Inflacja na początku pozytywnie wpłynęła na sprzedaż sprzętu, ponieważ ludzie na początku chętnie kupowali nowy sprzęt i lokowali swoje oszczędności w dobrach konsumpcyjnych, ale niestety później pojawiły się wzrosty cen sprzętu, które obniżyły popyt i to jest tendencja dość niekorzystna dla branży – wyjaśnia.

O ile jeszcze wzrosną ceny? Konecki przyznał, że nie może odpowiadać w imieniu rynku ze względu na prawa ochrony konkurencji, które „nie pozwalają na to, żeby kreować pewne trendy”. – Niestety te ceny rosną i będą rosły – prognozuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Planujesz zakup sprzętu AGD? Będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni. „Niestety te ceny rosną i będą rosły" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński