MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W całym kraju na szeroką skalę trwa wymiana liczników elektrycznych. Wymiana urządzenia jest obowiązkowa? Polacy mają coraz większe obawy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obecnie w Polsce na szeroką skalę odbywa się instalacja liczników zdalnego odczytu, czyli tak zwanych inteligentnych liczników. Zgodnie z przepisami ustawy każdy odbiorca energii elektrycznej będzie miał zamontowany licznik zdalnego odczytu. Większość jednak nadal nie zna zasad ich wymiany. – Widzimy, że wśród końcowych odbiorców energii elektrycznej brakuje świadomości, z czego wynika wymiana liczników i jakie mogą mieć z tego korzyści – mówi nam Marek Czeredys, współwłaściciel Esmetric Group.

Spis treści

Inteligentne liczniki elektryczne. Polacy sceptycznie nastawieni

Esmetric Group, który w ramach realizowanych umów w latach 2020-2023 dostarczył ponad 2 mln liczników energii polskim operatorom systemów dystrybucyjnych. Ponad 1,5 mln liczników (40 proc. inteligentnych) dostarczono PGE Dystrybucja S.A., a blisko 0,5 mln trafiło do Stoen Operator Sp. z o.o. (46 proc. inteligentnych), z uwagi na trwającą dyskusję wokół inteligentnych liczników zlecił badania opinii publicznej dotyczące tego zagadnienia.

Jak się okazuje, badanie wykonane przez Panel Badawczy Ariadna wskazuje, że 64 proc. ankietowanych osób nie wie na czym polega wymiana liczników i jakie mogą mieć korzyści z tego tytułu. Jednocześnie 37 proc. nie obawia się inwigilacji ze strony liczników, a 33 proc. nie boi się, że nowe liczniki będą źle zliczać zużytą energię i zawyżać rachunki. Co do kosztów wymiany urządzeń, 62 proc. ankietowanych jest przekonana, że koszt zakupu i montażu inteligentnych liczników zostanie przeniesiony na klientów końcowych i ostatecznie płacone rachunk będą wyższe.

– Widzimy, że wśród końcowych odbiorców energii elektrycznej brakuje świadomości z czego wynika wymiana liczników i jakie mogą mieć z tego korzyści – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marek Czeredys – współwłaściciel Esmetric Group.

Co dają inteligentnie liczniki? To musisz wiedzieć

Czeredys podkreśla, że inteligentne liczniki oznaczają przede wszystkim większą kontrolę nad zużyciem energii, dają też możliwość korzystania z dynamicznej taryfy, a także łatwiejsze rozliczanie i płatność za energię elektryczną. – Inteligentne liczniki mają pozwolić przysłowiowemu Kowalskiemu oszczędzać pieniądze – mówi.

Ekspert porównuje inteligentny licznik do smartfona. – Do czego kiedy służył nam telefon komórkowy? Do kontaktu i to jak był zasięg. Obecnie za pośrednictwem smartfona, możemy dalej się kontaktować, możemy słuchać muzyki, szukać wiadomości i w tym kierunki zmierzają inteligentne liczniki – mówi.

– Dzięki nim będziemy wiedzieli kiedy najlepiej włączyć zmywarkę czy pralkę czy zacząć prasować, bo niekoniecznie musi to być środek nocy – tłumaczy i podkreśla, że dzięki tym urządzeniom będziemy mieli na bieżąco dostęp do aktywnej taryfy za energię elektryczną.

Z kolei jak wyjaśnia w przesłanym komunikacie Stoen Operator, inteligentne liczniki automatycznie sprawdzają, zbierają i przekazują dane dotyczące nie tylko zużycia energii elektrycznej, ale także rejestrują przerwy w dostawie energii czy inne zdarzenia np. próby ingerencji w licznik. Dzięki nim, nie ma już potrzeby przekazywania pomiarów do firmy energetycznej, wpuszczania do domu inkasenta czy comiesięcznego wpisywania odczytu na specjalnej platformie. Jest to wygodniejsze zarówno dla użytkownika, jak i dla dostawcy.

Z kolei odbiorca energii nie musi już polegać na prognozach dotyczących zużycia, lecz płaci tylko za faktyczne zużycie prądu. Pozwala to zaoszczędzić nawet 10 proc. wykorzystywanej wcześniej energii elektrycznej - szczegółowe i rzeczywiste informacje o zużyciu mogą motywować do zmiany nawyków.

– Liczniki zdalnego odczytu umożliwiają bieżący monitoring zużycia energii, co z kolei pozwala na efektywne zarządzanie jej zużyciem i potencjalne oszczędności. Możliwość korzystania z dynamicznej taryfy oraz łatwiejsze rozliczanie i płatność za energię to kolejne zalety inteligentnego opomiarowania – wyjaśnia Jakub Tomczak, dyrektor Pionu Zarządzania Pomiarami w Stoen Operator.

Nowoczesne mierniki przekazują informacje do centrum dyspozytorskiego firmy energetycznej. Pozwala to ułatwić naprawę usterek, wykrywać przyczyny awarii lub rozwiązywać inne problemy powstałe na linii dostawca-odbiorca.

Czy inteligentne liczniki są bezpieczne? Ekspert wyjaśnia

– Część osób obawia się, że decydując się na założenie inteligentnego licznika, w każdym momencie będzie mogła stracić dostęp do energii elektrycznej. To nieprawda – podkreśla.

Czeredys zwraca uwagę, że właścicielem oprogramowania zarządzającymi licznikami zawsze jest operator. – Cały software jest tworzony po to, żeby nikt nie mógł się do nich włamać – mówi. – Nikt nie może ingerować w przepływ danych pomiędzy klientem, a operatorem – mówi.

Z drugiej strony, ze wspomnianego badania wynika, że 63 proc. badanych osób ma też wątpliwości co do cyberbezpieczeństwa nowych inteligentnych liczników. – Bezpieczeństwo jest w naszej branży priorytetem. Liczniki są projektowane i wdrażane z myślą o spełnieniu najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa – podkreśla Czeredys.

Z kolei jak tłumaczy Piotr Golik Prezes Zarządu Esmetric Group w licznikach stosowane są zaawansowane technologie i protokoły zapobiegające nieautoryzowanemu dostępowi do danych i systemów. – Obejmuje to kryptografię, autoryzację i monitorowanie dostępu. Polscy operatorzy sieci dystrybucyjnej przestrzegają wszystkich norm Unii Europejskiej, ale wdrożyli też własne, dodatkowe wymagania, szersze niż wymagane przepisami rozporządzenia pomiarowego – wymienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W całym kraju na szeroką skalę trwa wymiana liczników elektrycznych. Wymiana urządzenia jest obowiązkowa? Polacy mają coraz większe obawy - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński