MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Place zabaw w Szczecinie: Czy nasze dzieci są na nich bezpieczne? Kto odpowiada za stan techniczny na szczecińskich placach zabaw? [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Plac zabaw na ul. Bazarowej. Drabinki pamiętają 1985 rok...
Plac zabaw na ul. Bazarowej. Drabinki pamiętają 1985 rok... ABS
Place zabaw są latem oblegane przez dzieci. Nie zawsze stan techniczny urządzeń pozwala na bezpieczną zabawę. - Regularnie je kontrolujemy i naprawiamy - zapewniają urzędnicy.

W całym mieście znajduje się mnóstwo placów zabaw, zaczynając od nowo wybudowanych i nowoczesnych, po te nawet kilkunastoletnie i wysłużone. Intensywne użytkowanie powoduje szybsze zużywanie urządzeń, co wymaga szybkich interwencji.

Plac zabaw przy szpitalu na Pomorzanach

Siedzisko jednej z huśtawek oderwało się od jednego z łańcuchów je podtrzymujących. Ktoś wziął sprawy w swoje ręce. Z kawałka drutu wyjętego z ogrodzenia uformował pętlę i "naprawił" huśtawkę. W niedzielę huśtawka ze sterczącą stalą była jedynie niechlujnie owinięta biało-czerwoną taśmą, którą miotał wiatr.

- Każde dziecko i tak chciało na nią wejść - relacjonuje pani Patrycja, mama pięciolatka i na dowód pokazuje fotografię w telefonie.

Za większość placów zabaw w Szczecinie odpowiada Zakład Usług Komunalnych, który stara się regularnie kontrolować stan techniczny urządzeń.

- Szczegółowe kontrole placów zabaw wykonywane są każdego roku wiosną. Tak było i tym razem. Stwierdzono około 50 usterek: połamane ławki, brak śrub, uszkodzone elementy huśtawek. Wszystko zostało naprawione - deklaruje Andrzej Kus, rzecznik prasowy ZUK-u.

Mieszkańcy Szczecina często sami zgłaszają usterki na placach zabaw

Warto pochwalić rodziców, którzy sami także zwracają uwagę na stan techniczny urządzeń na placach zabaw. Do uszkodzeń często może dojść podczas użytkowania, już po kontroli przeprowadzonej przez operatora. W Zakładzie Usług Komunalnych jest osoba odpowiedzialna za cotygodniowe kontrole placów zabaw, którą można poinformować o zauważonych usterkach.

- Jej numer podany jest na naklejkach, które znajdują się na terenie obiektów. Mieszkańcy chętnie korzystają z takiego rodzaju kontaktu i tygodniowo potrafią zgłosić nawet 10 usterek, które pracownik niemal natychmiast naprawia - informuje Andrzej Kus.

Mieszkańcy często z podobnymi problemami zgłaszają się również do osiedlowych lub miejskich radnych. Aktywny w temacie placów zabaw jest radny Patryk Jaskulski.

- Mieszkańcy widząc uszkodzenia mechaniczne zgłaszają się do mnie, gdy nie wiedzą do kogo zadzwonić. Na ulicy Kutrzeby, część zabawek była w tak złym stanie, że zostały zdemontowane, żeby nie zagrażać bezpieczeństwu dzieci. ZUK zareagował bardzo szybko - mówi radny KO.

Jeśli pojawi się taka możliwość, składane będą wnioski o poprawki do budżetu w celu przekazania środków na nowe wyposażenie placu zabaw.

Place zabaw w Szczecinie. Kto poza ZUK za nie odpowiada?

Nie wszystkie place zabaw w Szczecinie należą do Zakładu Usług Komunalnych. Część z nich znajduje się pod jurysdykcją spółdzielni mieszkaniowych, MOSRiR-u lub jest po prostu własnością prywatną. Każdy ma jednak obowiązek dbania o jakość i bezpieczeństwo wyposażenia.

- ZUK bardzo dobrze dba o swoje place zabaw, gorzej wygląda to po stronie MOSRiR-u i tam trzeba było przekazać im zgłoszenie - mówi Patryk Jaskulski - Plac zabaw na ulicy Modrej prawdopodobnie będzie przekazany do ZUK-u, bo mają większe doświadczenie - dodaje.

Dariusz Sadowski zapewnia natomiast, że plac zabaw przy ulicy Modrej jest regularnie kontrolowany i naprawiany przez pracowników MOSRiR-u.

- Ostatnio uzupełniany był piasek w piaskownicy, a także odmalowano elementy placu zabaw - mówi Dariusz Sadowski z urzędu miasta - Plac zabaw jest regularnie kontrolowany, a usterki są na bieżąco naprawiane - zapewnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński