MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowały Dni Skandynawskie. Na mieszkańców czekają atrakcje

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Z okazji Dni Skandynawski wojewoda zachodniopomorski gościł ambasadorów państw skandynawskich
Z okazji Dni Skandynawski wojewoda zachodniopomorski gościł ambasadorów państw skandynawskich Andrzej Szkocki
W Szczecinie rozpoczęły się Dni Skandynawskie. To ciekawe spotkania, rozmowy o współpracy oraz atrakcje dla mieszkańców.

Współpraca Szczecina z krajami skandynawskimi trwa od wielu lat i zacieśnia się coraz bardziej. Otwartość na innowacje i rozwój, a także świadomość znaczenia ekologii w życiu codziennym to cechy wspólne obu partnerów. Szczecin to zatem naturalne środowisko dla Dni Skandynawskich.

Temat przewodni dziesiątej edycji wydarzenia to: „Sztuczna Inteligencja i edukacja przyszłości - między technologią a odpowiedzialnością społeczną”, dlatego podczas Dni Skandynawskich nie zabraknie rozważań i przykładów na to jak technologia wpływa na przemysł i jego poszczególne sektory, jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą wdrożenie sztucznej inteligencji w procesach biznesowych, a także jak edukacja może dostosować się do nowych wymagań rynku pracy.

Nie zabraknie także tematów dotyczących etyki biznesu i rynku pracy, widzianym zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i młodego człowieka, który dopiero zaczyna życie zawodowe.

Z okazji Dni Skandynawski wojewoda zachodniopomorski gościł ambasadorów państw skandynawskich.

- Jestem w Szczecinie po raz pierwszy i bardzo jestem ciekawa tego miasta. Mam nadzieję, że szybko uda mi się przyjechać tutaj po raz drugi. mamy w Szczecinie kilka firm, dzięki którym nasze relacje się zacieśniają - mówi Päivi Maarit Laine, ambasador ka Finlandii.

Wojewoda chętnie opowiadał o Szczecinie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tych dniach możemy gościć aż tylu ambasadorów z krajów skandynawskich. Okazuje się, że morze nie jest dla nas żadną granicą i współpraca z tymi krajami jest wzorcowa - mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.

Atrakcje dla mieszkańców

W części wydarzeń towarzyszących zaplanowano liczne atrakcje kulturalne m.in.: rajd rowerowy, wystawy, koncerty i spektakle. Najbardziej efektownym wydarzeniem będzie jednak Parada Skandynawska, która wyruszy 10 maja br. (piątek) o godz. 11.00 z pl. Lotników. Tym razem na czele barwnego pochodu stanie kilkunastoosobowy zespół sambowy Bloco Pomerania, który poprowadzi uczestników marszu przez al. Papieża Jana Pawła II w kierunku Szpinakowego Pałacu. W kolorowym korowodzie będą uczestniczyć nie tylko dzieci i młodzież, ale także wszyscy chętni mieszkańcy miasta. Około godz. 13 przejdą na Jasne Błonia, gdzie będą czekać na wszystkich niezwykłe atrakcje. Dzięki partnerom będą leżaki, koce, przekąski, zabawy z piłkami, gry, kolorowanki czy warsztaty muzyczne.

DK Słowianin sprawdzi, czy sztuczna inteligencja potrafi wykreować lepsze skandynawskie krajobrazy niż wyobraźnia człowieka. Uczestnicy pomalują, wykleją i udekorują swój własny port niczym w kopenhaskim Nyhan, a później sprawdzone zostanie jak komputerowe algorytmy poradzą sobie z tak kreatywnym wyzwaniem. Nie zabraknie też sporej dawki informacji o przyszłości świata z coraz bardziej obecną w życiu człowieka sztuczną inteligencją. Na koniec uda się odczuć skandynawskie hygge podczas seansu filmowego (na poduchach i kocykach).

Ambasady Danii, Norwegii i Szwecji zapraszają do filmowej podróży na Północ, czyli na skandynawski maraton filmowy w DK Słowianin.

Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza na swoje wystawy za 1 zł. Wstęp na hasło ,,Kocham Szczecin” w którymś z języków skandynawskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński