Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Krzystek o cenach śmieci, ograniczeniu komunikacji miejskiej i nowych inwestycjach - ROZMOWA TYGODNIA GS24.pl.

Ynona Husaim-Sobecka
Prezydent Piotr Krzystek napisał list do mieszkańców, w którym informuje o trudnej sytuacji finansowej miasta, podwyższaniu opłat i odgraniczeniu wydatków.

Trudna sytuacja miasta i ogromna pożyczka

Prezydent Piotr Krzystek napisał list do mieszkańców, w którym informuje o trudnej sytuacji finansowej miasta, podwyższaniu opłat i odgraniczeniu wydatków.

Tymczasem W 2020 roku wydamy na inwestycję rekordową kwotę – ponad 900 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

- Rok 2019, był szczególny dla wszystkich samorządów w Polsce, ponieważ z jednej strony mamy wzrost gospodarczy, który powoduje, że rośnie PKB, rosną wpływy państwa choćby z tytułu podatku VAT, a z drugiej strony - na skutek skądinąd dobrej dla podatników decyzji o obniżeniu podatków – spadają wpływy do budżetów samorządów – mówi prezydent Piotr Krzystek. - Wszystkie zmiany powodujące tak duże skutki finansowe nastąpiły w trakcie roku, niemal z dnia na dzień! Trudno przecież przerwać rozpoczęte inwestycje, jak choćby budowę szkoły przy ul. Kredowej.

Oszczędności, sporo oszczędności

Prezydent przyznaje, że trzeba było wprowadzić oszczędności, głównie w administracji oraz komunikacji i utrzymaniu dróg. W konsekwencji skrócono trasy niektórych autobusów i ograniczono częstotliwość ich kursowania.

– Nie chcieliśmy oszczędzać na oświacie i seniorach – zapewnia Piotr Krzystek. - Korygowane są rozkłady jazdy autobusów w godzinach nieszczytowych i w niedziele i święta. Mam nadzieję, że nie będzie to szczególnym utrudnieniem dla mieszkańców.

I drożej za śmieci

Od 1 stycznia obowiązują nowe stawki wywozu śmieci. W ciągu roku ich cena wzrosła o 100 proc.

- Gdybyśmy nie mieli spalarni, to ceny byłyby jeszcze wyższe – przyznaje Piotr Krzystek i przypomina, że kiedyś plastiki i makulaturę mogliśmy sprzedawać, dzisiaj musimy dopłacać do ich odbioru.

ZOBACZ TEŻ:

W przyszłym roku rozpoczyna się nowa perspektywa unijna. Wiadomo, że na dopłaty mogą liczyć inwestycje związane z ekologią.

- Chcemy w następnej perspektywie zrealizować linię do Mierzyna, wyremontować torowisko na ul. Mickiewicza, będziemy musieli wrócić do torowisk w al. Wojska Polskiego – wylicza Piotr Krzystek. - Chcielibyśmy też uruchomić linię na prawym brzegu, czyli przedłużenie Turkusowej (II etap Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju). Być może pomyślimy o linii tramwajowej na ul. 26 Kwietnia i ul. Mieszka I. Cały czas chcemy wykorzystywać unijne pieniądze na projekty związane z emisyjnością, czyli autobusy elektryczne.

ZOBACZ TEŻ:

Piotr Krzystek ze swoimi zastępcami przyznają, że budżet na przyszły rok jest trudny, ale realny

Jest budżet Szczecina na 2020 rok. Oto co czeka mieszkańców ...

CZYTAJ TAKŻE:

Projekt budżetu Szczecina na 2020. Przesunięte inwestycje i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński