MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątka po błogosławionym przeszła renowację

(jasz)
Z tego srebrnego kielicha mógł korzystać w czasie mszy błogosławiony Carl Lampert.
Z tego srebrnego kielicha mógł korzystać w czasie mszy błogosławiony Carl Lampert. Sebastian Wołosz
Poddano renowacji kielich, pochodzący z okresu, kiedy w Szczecinie pracował Carl Lampert.

To kielich mszalny, który pochodzi ze szpitala Świętego Karola Boromeusza. W latach drugiej wojny światowej swoją posługę sprawował tu ksiądz Lampert.

- Kielich znajdował się u księdza kanonika Henryka Świerkowskiego, kapelana szpitalnego, proboszcza w Skolwinie i w Najświętszym Zbawicielu - mówi ks. ks. Andrzej Dymer, dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II. - W czasie spotkania z księdzem zauważyłem uszkodzony kielich. Okazało się, że kielich księdzu Świerkowskiemu podarowała jedna z parafianek, której syn pracował przy remoncie szpitala. Kielich pochodzi z czasów błogosławionego Carla Lamperta, który otrzymał nakaz przyjazdu do szpitala, gdzie w placówce sióstr boromeuszek był kapelanem. Mieszkał tu i pracował od 16 sierpnia 1941 roku do 4 lutego 1943 roku, prawdopodobnie korzystał również z tego kielicha.

Beatyfikacja księdza Lamperta odbyła się w 2011 roku w austriackim Dornbirn, gdzie pracował jako wikariusz. Lampert w czasie drugiej wojny światowej pracował w jedynej wówczas katolickiej parafii w Szczecinie, w św. Janie Chrzcicielu.

Posługiwał wiernym jako kapelan szczecińskiego Szpitala Świętego Karola Boromeusza. W nocy z 4 na 5 lutego 1943 roku gestapo aresztowało ponad 40 osób z Szczecina i okolicy, w tym 14 kapłanów. Wśród aresztowanych byli także ks. prałat Lampert.

Gestapo zajęło się też rozpowszechnianiem wieści jakoby księża na wieży kościoła św. Jana Chrzciciela zainstalowali tajną radiostację, za pomocą której przekazywali do Londynu informacje o niemieckiej broni rakietowej, której próby odbywały się na poligonie w Peenemünde.

Po osadzeniu w więzieniu w Halle, wyrokiem władz Trzeciej Rzeszy został ścięty na gilotynie wraz z dwoma katolickimi kapłanami niemieckimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński