MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Ze skargą na nocny hałas [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
To już ostatnie szlify przy modernizacji śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego. Z jednej strony cieszy koniec ważnej inwestycji, z drugiej warto wsłuchać się w narzekania szczecinian, którzy narzekają na nocne prace przy budowie.

26-27 sierpnia, mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć fragment alei jeszcze przed oficjalnym przywróceniem ruchu, który nastąpi od poniedziałku, 28 sierpnia. Po remoncie aleja nie będzie już arterią komunikacyjną, ale stanie się dwujezdniową drogą z uspokojonym ruchem do 30 kilometrów na godzinę. Każda jezdnia będzie miała 4,5 m szerokości. W związku z tym także nie będzie wydzielonych dróg dla rowerzystów. Do dyspozycji kierowców na alei będzie 185 miejsc parkingowych, w tym dziesięć dla pojazdów zaopatrzenia, sześć dla aut elektrycznych (obok stacji ładowania). Razem z fragmentem ulicy Jagiellońskiej (między al. Piastów a aleją Wojska Polskiego) będzie to około 200 miejsc. Miejsca dla pojazdów znajdą się w środkowym pasie parkowania. Koszt przebudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego to ponad 43 mln zł. brutto.

Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie po remoncie. Zobacz zdjęcia

Nowości nie będą związane wyłącznie z organizacją ruchu. Podczas otwarcia poznamy też menadżera alei, czyli osobę, która ma zadbać o to, aby ta jedna z centralnych arterii miasta pełniła rolę „salonu Szczecina”, tak jak to zakładano, decydując się na rewitalizację tej części miasta.

- Menadżer alei to funkcja społeczna, bez wynagrodzenia. Dopóki na miejscu będzie potrzeba wspierania przedsiębiorców i integrowania działań, dopóty będzie osoba, która będzie te procesy wspierać - wyjaśnia Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

od 16 lat

Są też cienie prowadzonej inwestycji. To hałas z powodu nocnych prac. Do biura Rady Miasta Szczecin wpłynęła skarga, dotycząca zakłócania ciszy nocnej i braku reakcji ze strony straży miejskiej. 22 sierpnia 2023 r. po godzinie 23 wybudzony ze snu pan Bartosz – mieszkaniec odpoczywający po ciężkim dniu pracy zadzwonił pod numer straży miejskiej, by zgłosić zakłócanie ciszy nocnej hałasami agregatów, rykiem spalinowych dmuchaw i innych urządzeń użytkowanych przez robotników na alei Wojska Polskiego.

- Od dyżurnego aroganckiego strażnika miejskiego (jego numer 097) usłyszał, że zgłoszenia nie przyjmie, ponieważ rzekomo prezydent Piotr Krzystek wydał specjalne zezwolenie na tego typu prace. Nie wyjaśnił jednak jaka jest podstawa prawna takiego działania i kiedy zostało wydane to zezwolenie. Kategorycznie odmówił interwencji i wyegzekwowania zaprzestania zakłócania ciszy nocnej - czytamy w skardze napisanej przez pana Adama.

Autor zasugerował, że zgodę na nocne prace wydał prezydent Szczecina. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sytuacji.

- Nie ma czegoś takiego jak zgoda prezydenta na prace nocne - odpowiada Łukasz Kolasa i dodaje: jest określony tryb postępowania w takim przypadku i radni będą się sprawą zajmować.

Dodajmy, że z przebudową Alei Wojska Polskiego powiązana jest budowa węzła komunikacyjnego na Placu Zwycięstwa. Koszt prac wynosi blisko 39,8 mln zł. brutto. Zakres prac obejmuje przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo–autobusowych, przebudowę peronów przystankowych na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa, budowę nowego przystanku tramwajowego na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki.

Na finał prac poczekamy do późnej jesieni.

- W wyniku przedłużenia prac projektowych i uzyskiwania uzgodnień kontrakt został wydłużony do listopada - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński