Była filharmonia, była opera, teatr, a nawet seria festiwali od tych muzycznych przez te literackie. Ogrody Śródmieście tym sezonem ostatecznie ukształtowały swoją tożsamość?
Przemysław Kazaniecki - Od pierwszego dnia Ogrodów ciężko pracujemy, by być odbierani jako przestrzeń, w której spotykają się: gastronomia, kultura i sztuka. Poprzeczkę zawiesiliśmy sobie wysoko. W te wakacje zaprosiliśmy do współpracy liczne organizacje pozarządowe i niemal wszystkie instytucje kultury działające w Szczecinie zarówno z ramienia miasta, jak i województwa. Cieszymy się, że nam zaufano. Dużym wsparciem wykazali się Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii Szczecińskiej, oraz Jacek Janiak, dyrektor Domu Kultury Słowianin w Szczecinie. Ale nie tylko, bo tych osób było znacznie, ale to znacznie więcej. Dzięki nim zrealizowaliśmy naprawdę bogaty program artystyczny i już wiemy, że uda się go nie tylko kontynuować, ale też rozwijać w przyszłym sezonie. Tu zdradzę, że dołączy do nas Teatr Lalek „Pleciuga”, a Teatr Współczesny w Szczecinie zaprezentuje szerzej swój repertuar.
Był czas, kiedy wam samym przypisywano aspirowanie do instytucji kultury.
Michał Łoziński - Chcemy być hotspotem tego miasta, a to długofalowa koncepcja. Nigdy nie zamierzaliśmy przekształcać się w instytucję. Szczecin jest miastem niezwykle bogatym kulturowo, niestety nie ma rynku, jednego głównego miejsca, w którym ta kultura może się spotykać i krzewić w równym i powszechnym dostępie dla każdego. Postanowiliśmy, że to my ją stworzymy, łącząc ze sobą różnie podmioty i inicjatywy.
Zaczęliście z przytupem od koncertu Urszuli Dudziak. Czy dalej wszystko poszło zgodnie z planem?
P.K. - W 99 procentach program udało nam się zrealizować. W Ogrodach musimy patrzeć w niebo. To przestrzeń otwarta, więc zdarzyły nam się pewne przesunięcia. Na bieżąco informowaliśmy o nich gości. Ale nawet mimo zmian otrzymywaliśmy zarówno od gości, jak i samych artystów wiele ciepłych słów. Wspomniana Urszula Dudziak podzieliła się z nami kilkoma naprawde budującymi komplementami, a występujący w sierpniu Jarecki, stwierdził, że tworzymy miejsce pełne magii.
Przeglądając program Ogrodów można stwierdzić, że kobiety są tu mocno faworyzowane. Tak duża liczba kobiecych inicjatyw i wydarzeń dla kobiet to celowy zabieg?
M.Ł. - Kobiety są dla nas ogromną inspiracją, a także naszym głównym odbiorcą. Wspaniale potrafią razem spędzać wolny czas. Dlatego program w sposób naturalny przyjął taki kierunek. Rozpoczynając drugi etap naszej działalności, czyli uruchamiając willę, również o tym myślimy. Chcemy, żeby panie wiedziały, że jesteśmy przestrzenią przychylną ich pomysłom, kreatywności czy rozwojowi.
P.K. - Cieszymy się, że prócz wydarzeń kulturalnych, jak choćby obchody 100. urodzin
Wisławy Szymborskiej, na które przyjechały do nas Grażyna Szapołowska i Joanna Szczęsna, przyciągamy też prywatne inicjatywy. Mam na myśli choćby brunche dla kobiet mniejszości ukraińskiej połączone z warsztatami robione przez Annę Mohylenets.
W tym roku byliście też ważną częścią Festiwalu Iluminacji. Czy to znaczy, że rozpoczynacie współpracę z miastem? Zdaje się, że do tej pory działaliście niezależnie?
P.K. - Cały czas działamy niezależnie. Ogrody to w pełni prywatna inicjatywa. Choć, co myślę, że pokazał ten sezon, jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy, również bezpośrednie z miastem. Wspomniane Iluminacje to efekt konkursu, w który stanęliśmy. Zgłosiliśmy naprawdę ambitny projekt i cieszymy się, że razem z pięcioma innymi podmiotami, zyskaliśmy wsparcie i możliwość jego realizacji. Wydarzenie zakończyło się dla nas rekordem frekwencyjnym. Motywem przewodnim była twórczość Szymborskiej, ale uwagę mocno też przyciągnął neon Kamila Kuskowskiego, który uruchomiliśmy na przełomie lipca i sierpnia. To największy neon na Pomorzu Zachodnim. Powstał dzięki zaangażowaniu Trafostacji Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuki w Szczecinie i Muzeum Narodowego również w Szczecinie. Sfinansowaliśmy go własnymi środkami, ale wiemy, że było warto. To praca absolutnie unikatowa.
Jakie wyzwania czekają na was teraz?
M.Ł. - Wspomniane uruchomienie środka willi to dla nas priorytet. Chcemy, żeby była to przestrzeń, która pozwoli kontynuować to, co dzieje się tu latem i ponownie - pozwoli wypełnić pewną niszę na naszym rynku. Nie będzie to klub, nie będzie to bar i nie będzie to restauracja. Będzie to miejsce, w którym każdy będzie mógł poczuć się swobodnie i spędzić przyjemnie czas w zbliżeniu z gastronomią i kulturą.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?