Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od prostych utworów chóralnych po największe sceniczne sukcesy. Jak Sylwia Fabiańczyk-Makuch stworzyła Chór Politechniki Morskiej

OPRAC.: Agnieszka Lisowska
Sylwia Fabiańczyk-Makuch to profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrygent i założyciel Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Sylwia Fabiańczyk-Makuch to profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrygent i założyciel Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. Hubert Grygielewicz
Można by powiedzieć - Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie osiągnął już wszystko, co osiągnąć można. Ale Sylwia Fabiańczyk-Makuch wciąż udowadnia, że może więcej, że po 20 latach wciąż ma głowę pełną pomysłów, a przy sobie ludzi, którzy są w stanie te pomysły realizować. Jak zbudować od podstaw tak wyjątkowy projekt? Opowiedziała nam o tym jego autorka. Tekst powstał w ramach cyklu Magazynu Trendy "Ludzie sztuki".

Od eksperymentu do Ambasadora Szczecina

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie, do niedawna Chór Akademii Morskiej, który założyłam 20 lat temu, tworzyłam na uczelni, która nie miała żadnych tradycji śpiewaczych. Był to eksperyment. Z roku na rok, zespół rósł i rozwijał swoje umiejętności. Począwszy od aranżowanych przeze mnie szant, poprzez proste utwory chóralne - ostatecznie skoncentrowałam się na wykonawstwie różnorodnej, ambitnej literatury chóralnej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów współczesnych, w tym o tematyce morskiej.

Nasz pierwszy poważny koncert odbył się dopiero z okazji 5-lecia istnienia chóru. Wykonaliśmy wówczas skomponowane specjalnie dla nas, dzieło M. Jasińskiego pt. Psalm 107 (morski). Wtedy zamarzyłam, żeby wypłynąć na głębokie wody. Przełomami w działalności zespołu okazały się: Festiwal w Wejherowie, gdzie zdobyliśmy I miejsce w 2008 r. i zagraniczne koncerty we Włoszech w 2009 oraz Pierwsze zagraniczne GRAND PRIX, które przywieźliśmy z Litwy w 2015 r.

Od tego czasu zespół zdobył na najważniejszych międzynarodowych konkursach 80 głównych nagród festiwalowych, w tym 13 Grand Prix, m.in. na Tajwanie, we Włoszech czy w Czechach; 47 Złotych Medali oraz wiele innych nagród specjalnych. W 2019 r. zostaliśmy odznaczeni honorowym tytułem „Ambasador Szczecina”, w 2021 r. certyfikatem marki „Zrobione w Szczecinie”, w ubiegłym roku otrzymałam nagrodę “Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Dyrygentka jest też założycielką zespołu wokalnego Pomerania Singers, dyrektor Centrum Kultury Akademickiej Politechniki Morskiej w Szczecinie, dyrektorką
Dyrygentka jest też założycielką zespołu wokalnego Pomerania Singers, dyrektor Centrum Kultury Akademickiej Politechniki Morskiej w Szczecinie, dyrektorką artystyczną i pomysłodawcą autorskiego projektu Wspólne Brzmienia, a także dyrektorką artystyczną Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (oddział w Szczecinie) i jurorem przeglądów chóralnych. Tomasz Romaniuk

Wypłynięcie na głębokie wody - dosłownie i w przenośni

W działalności naukowej swoje prace opieram na prekursorskim upowszechnianiu i propagowaniu literatury chóralnej o tematyce marynistycznej. Nasza biblioteka chóralna zawiera obecnie kilkadziesiąt skomponowanych przez znakomitych polskich kompozytorów utworów, dedykowanych oraz premierowo wykonanych przez Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Utwory są niezwykle zróżnicowane pod względem stylistyki, technik kompozytorskich oraz indywidualnych koncepcji. Nasz ostatni, dziewiąty album „The Sound of the Sea” został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii album roku – muzyka chóralna, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Sylwia Fabiańczyk-Makuch jest też laureatką licznych nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta na festiwalach chóralnych, m.in.: w: Barczewie (2022),
Sylwia Fabiańczyk-Makuch jest też laureatką licznych nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta na festiwalach chóralnych, m.in.: w: Barczewie (2022), Lublinie (2017), Legnicy (2017), Bratysławie (2016). W 2021 r. na World Choir Festival w Hong Kongu zdobyła dyplom dla jednego z 10 najlepszych dyrygentów spośród ponad 200 chórów z całego świata. Ola Gruszka

W chórze jest moc

Wiele się ostatnio wydarzyło: pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja. Młodzi ludzie borykają się z niezliczonymi problemami. W takich sytuacjach zespół pełni również rolę terapeutyczną.

Kiedy wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, bardzo wymowną rolę odegrał nasz teledysk „Dziwny jest ten świat”, który powstał kilka miesięcy wcześniej. Chór został zaproszony na największe krajowe, medialne wydarzenie „Razem z Ukrainą”, gdzie zaśpiewaliśmy m.in. z K. Zalewskim, S. Sojką, Vito Bambino, A. Lipnicką, N. Kukulską czy M. Musiałowskim.

Zastanawiałam się, jak poradzą sobie chórzyści na potężnej scenie ATLAS ARENY w Łodzi podczas olbrzymiej produkcji, transmitowanej na ponad 50 krajów świata. Pomimo wzruszenia oraz olbrzymich emocji poradzili sobie doskonale, udowodnili profesjonalne podejście, kunszt wykonawczy, spokój i opanowanie.

W chórze jest moc. Daria, nasza charyzmatyczna solistka z Ukrainy powiedziała kiedyś, że jesteśmy muzyczną armią, możemy wyrażać się i walczyć jedynie lub aż poprzez śpiew.

Artystka została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2019), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Medalem Komisji Edukacji
Artystka została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2019), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2015), Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013). Bartek Hałat

Chór inny niż wszystkie

Uwielbiam eksperymenty, nietuzinkowe projekty, synergię sztuk i fuzję pozornie odmiennych stylów. Wiele lat temu podjęłam się realizacji pierwszego teledysku, niedawno światło dzienne ujrzał kolejny, już 16 w naszym dorobku.

10 lat temu powołałam do życia nasz autorski, nowatorski projekt „Wspólne brzmienia”, który łączy muzykę chóralną z innymi gatunkami muzycznymi. Podczas 9 edycji zaprosiliśmy takich artystów jak: Organek, z którym obecnie jesteśmy w trasie koncertowej, Fisz Emade Tworzywo, G. Turnau, Kayah czy Grupa MoCarta.

Szczecin to przede wszystkim ludzie

Pochodzę z Przemkowa, małego miasteczka w województwie dolnośląskim. Liceum muzyczne ukończyłam w Legnicy, a studia muzyczne w Szczecinie.

W tej chwili czuję się już prawdziwą szczecinianką. Moja najbliższa rodzina, moja rodzina chóralna, moje dwie znakomite uczelnie, na których pracuję (Akademia Sztuki i Politechnika Morska), moi studenci oraz najbliższe grono przyjaciół - mieszkają tutaj. Z jednej strony, niezwykle cenię sobie ogromny potencjał Szczecina, bliskość Odry i Morza Bałtyckiego, nieustanny jego rozwój, zachwycające obiekty architektoniczne, kreatywnych i przedsiębiorczych mieszkańców, a z drugiej strony - kwitnące wiosną magnolie, zadbane parki, kameralne, zielone zakątki miasta.

Marzy mi się natomiast kolejna sala koncertowa z dużą sceną, w której moglibyśmy zmieścić naszą stuosobową grupę i móc częściej koncertować dla coraz większej – i nieustannie nas wspierającej - wspaniałej szczecińskiej publiczności.

Sylwia Fabiańczyk-Makuch profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrygent i założyciel Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. Założyciel zespołu wokalnego Pomerania Singers, dyrektor Centrum Kultury Akademickiej Politechniki Morskiej w Szczecinie, dyrektor artystyczny i pomysłodawca autorskiego projektu Wspólne Brzmienia, dyrektor artystyczny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (oddział w Szczecinie), juror przeglądów chóralnych. Jest laureatką licznych nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta na festiwalach chóralnych, m.in.: w: Barczewie (2022), Lublinie (2017), Legnicy (2017), Bratysławie (2016). W 2021 r. na World Choir Festival w Hong Kongu zdobyła dyplom dla jednego z 10 najlepszych dyrygentów spośród ponad 200 chórów z całego świata. Została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2019), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2015), Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013).
Akademia Sztuki w Szczecinie to pierwsza w Polsce publiczna wyższa uczelnia artystyczna łącząca dwie dziedziny: sztuki plastyczne i sztuki muzyczne. Istnieje od 2010 roku i intensywnie się rozwija, zapraszając do współpracy Artystów i Artystki z całego kraju i zza granicy.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński