Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy oddział ginekologii onkologicznej i rekonstrukcyjnej powstał w szpitalu na Pomorzanach. 1 grudnia rozpoczął swoją działalność

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Oddział rekonstrukcji na Pomorzanach to jedyny taki w skali kraju.
Oddział rekonstrukcji na Pomorzanach to jedyny taki w skali kraju. archiwum
W szpitalu na Pomorzanach powstał oddział ginekologii onkologicznej i rekonstrukcyjnej, w którym wykonywana będzie poprzez tzw. płaty uszypułowane rekonstrukcja narządów zdeformowanych w trakcie radykalnego leczenia. To wyjątek w skali kraju.

Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie rozpoczął dziś (1 grudnia) swoją działalność.

Trafią tu pacjentki z ginekologicznymi chorobami onkologicznymi. Otrzymają kompleksową diagnostykę i leczenie - nie tylko samego nowotworu, ale również w zakresie ginekologii rekonstrukcyjnej. Zajmować się tym będą doświadczeni specjaliści położnictwa i ginekologii, onkologii ginekologicznej, chirurgii onkologicznej oraz radiolodzy.

Jak podkreśla Aneta Cymbaluk-Płoska, kierownik nowego oddziału, w leczeniu onkologicznym ma być położony nacisk na dbałość i komfort pacjentki. W tym, niezwykle istotne będzie leczenie rekonstrukcyjne, by okaleczenie związane z chorobą było jak najmniejsze i umożliwiło pacjentkom powrót do normalnego życia.

- W Polsce niewiele jest ośrodków stosujących po radykalnych operacjach raka sromu, tzw. płaty uszypułowane, które bardzo skutecznie zapewniają przywrócenie funkcji i anatomii – mówi dr hab. Aneta Cymbaluk-Płoska, kierownik nowego Oddziału – Postanowiliśmy to zmienić. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z dr. Danem O’Day z ośrodka uniwersyteckiego w Aahen (Niemcy), który te płaty stosuje.

Wykonywanie tzw. płatów uszypułowanych w leczeniu raka sromu jest w Polsce rzadką praktyką. Obecnie w kraju w operacjach radykalnych raka sromu często zamyka się ranę z dużymi napięciami skóry, co często prowadzi do rozejścia się rany i dużych zaburzeń funkcjonalnych u pacjentek już wyleczonych. Najczęstszym sposobem poprawy takiego stanu rzeczy są płaty skórne nieuszypułowane. Jednak wadą takiego rozwiązania jest duże ryzyko odrzucenia płata i nieestetyczny wygląd.

- Rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić w naszym oddziale jest tzw. płat uszypułowany na tętnicy zasłonowej, pozbawiony wad płatów skórnych nieuszypułowanych, czyli bez własnego naczynia – wyjaśnia dr hab. Aneta Cymbaluk-Płoska.

Jakie będą wykonywane zabiegi na oddziale?

  • - diagnostyka w celu wykrywania nowotworów (histeroskopie, laparoskopie, pobieranie wycinków)
  • - operacje ginekologiczne
  • - zabiegi z zakresu nietrzymania moczu
  • - operacje onkologiczne
  • - operacje rekonstrukcyjne - zarówno onkologiczne, jak i poporodowe.

Zabiegi będą wykonywane z wykorzystaniem chirurgii tradycyjnej a także przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych (laparoskopia). Planowane jest również wykonywanie zabiegów robotycznych (z system robotycznym da Vinci). Diagnostyka prowadzona będzie m.in. z wykorzystywaniem biopsji węzła chłonnego wartowniczego.

Standardowy pobyt na oddziale ma wynosić 2-3 dni, w zależności od rodzaju zabiegu i techniki jego przeprowadzenia. W przypadku zastosowania małoinwazyjnych zabiegów, przyjęcie i wypis ze szpitala będzie miał miejsce tego samego lub następnego dnia. Leczenie jest refundowane przez NFZ. Skierowanie może wystawić specjalista ginekolog oraz lekarz POZ. Do zabiegów planowanych jest już zapisanych kilkanaście pacjentek.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński