MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna radioterapia adaptacyjna w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Radioterapia adaptacyjna jest metodą pozwalającą precyzyjnie podać dawkę promieniowania do guza nowotworowego przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanek zdrowych i narządów.
Radioterapia adaptacyjna jest metodą pozwalającą precyzyjnie podać dawkę promieniowania do guza nowotworowego przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanek zdrowych i narządów. Leszek Wójcik
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii jest drugim ośrodkiem w Polsce, w którym pacjenci onkologiczni leczeni są przy użyciu precyzyjnej metody napromieniania: radioterapii adaptacyjnej.

Radioterapia adaptacyjna jest metodą pozwalającą precyzyjnie podać dawkę promieniowania do guza nowotworowego przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanek zdrowych i narządów.

- Punktem wyjścia do rozpoczęcia napromieniania jest uprzednio przygotowany przez lekarza i fizyka medycznego plan leczenia, nazywany planem referencyjnym - wyjaśnia dr Jarosław Pleśniak, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w ZCO. - Po wykonaniu badania obrazowego opartego o tomografię komputerową przed każdą sesją terapeutyczną, lekarz radioterapeuta wyznacza rzeczywistą pozycję i modyfikuje obrysy narządów zdrowych, na bazie których system generuje adaptacyjny plan napromieniania.

Plan adaptacyjny dodatkowo jest poddawany procedurze kontroli jakości wykonanej przez fizyka medycznego - zwykle opartej na obliczeniach niezależnym systemem planowania leczenia.

Zastosowanie technologii radioterapii adaptacyjnej powinno przyczynić się do poprawy wyników leczenia poprzez zmniejszenie ryzyka występowania odczynów popromiennych.

- W dalszej perspektywie czasu, poprzez intensyfikację leczenia napromienianiem w wybranych lokalizacjach, może prowadzić do poprawy wyników leczenia miejscowego - mówi dr Michał Falco, kierownik Oddziału Klinicznego Radioterapii. - Wdrożenie systemu wymaga znacznie większego zaangażowania czasu ze strony lekarzy i fizyków.

Dzięki technologii HyperSight, którą dysponuje ZCO, system Ethos, pozwala na generowanie obrazów o lepszym kontraście i rozdzielczości przestrzennej w porównaniu do standardowego obrazowania przy użyciu wiązki stożkowej. Przedkłada się to na precyzyjniejsze określenie położenia guza oraz narządów zdrowych. System Ethos wykorzystuje także sztuczną inteligencję do segmentacji konturów.

- Plan leczenia, dostosowywany do anatomii pacjenta w każdym dniu napromieniania, ma niezwykle istotne znaczenie dla skuteczności i komfortu leczenia, ale wymaga też dużej sprawności organizacyjnej i wysokiej klasy specjalistów - dodaje Adrian Sikorski, dyrektor ZCO. - W naszym szpitalu pierwsi pacjenci są już poddawani leczeniu tą metodą.

Radioterapia adaptacyjna od czerwca tego roku jest realizowana w ZCO za pomocą akceleratora terapeutycznego ETHOS, wyposażonego w technologię HyperSight zakupioną w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024. Dofinansowanie na zakup systemu planowania radioterapii, doposażenie stacji planowania i doposażenie akceleratora wyniosło 7 mln zł.

- Zachodniopomorskie Centrum Onkologii dołącza do elitarnego grona ośrodków, w których dostępny jest ten rodzaj radioterapii - podkreśla dyrektor Sikorski. - Tak prowadzona radioterapia to kolejne potwierdzenie, że naszą wizję rozwoju onkologii w województwie zachodniopomorskim: onkologii nowoczesnej, kompleksowej i dostępnej jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjentów, jesteśmy w stanie skutecznie wcielać w życie dla dobra mieszkańców regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński