MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany w refundacji insulin i środków stosowanych w in vitro. Aż 31 nowych terapii

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Na najnowszej liście refundacyjnej pojawiło się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne – poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Refundacją zostały objęte nowe leki na cukrzycę oraz te stosowane w ramach procedury przygotowującej do in vitro.

Spis treści

Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Aż 31 nowych terapii dla pacjentów

W połowie czerwca Izabela Leszczyna i wiceszef resortu zdrowia Marek Kos przedstawili największe zmiany w nowej liście leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać od dzisiaj, 1 lipca.

Starszy mężczyzna czyta receptę w aptece
Rozszerzone zostają także wskazania dla wszystkich insulin długodziałających, które są stosowane w cukrzycy. ArtPhoto_studio/freepik.com

Lista refundacyjna (...) tak naprawdę to jest wypadkowa decyzji Ministerstwa Zdrowia i decyzji firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra zdrowia o to, żeby ich lek znalazł się na takiej liście. (...) Od umiejętności naszych świetnych negocjatorów sporo zależy i zapewniam, że zawsze starają się wynegocjować jak najlepsze warunki dla pacjentów – powiedziała szefowa MZ na konferencji w Warszawie.

Przekazała, że na nowej liście znajduje się 31 nowych terapii dla pacjentów, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, z czego 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.

Sprawdź też: Bezpłatne leki 65 Plus – koniec ograniczeń dla seniorów. Nowy wykaz od 1 lipca 2024 r.

Poinformowała, że w 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii (9 nowych terapii) i w nowotworach układu urologicznego (5 terapii). Dodała, że umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych.

W 2024 r. najwięcej nowych terapii nieonkologicznych było w zakresie ginekologii – 11, neurologii – 9 i w diabetologii – 8.

Leki stosowane w procedurze in vitro i leki onkologiczne objęte refundacją

Szwefowa MZ poinformowała, że rozszerzone zostają wskazania dla leków aptecznych stosownych w procedurze in vitro.

Rozszerzamy aż o 13 leków te wskazania refundacyjne. Chodzi o to, żeby do naszego nowego programu, na nowych zasadach, (...) pary miały także wsparcie państwa w (...) okresie przygotowawczym, żeby mogły korzystać także z leków refundowanych, przygotowując się do procedury in vitro – powiedziała minister.

Głos zabrał również wiceminister Marek Kos, który, jak poinformowała szefowa MZ, od niedawna odpowiada za nadzór nad departamentem polityki lekowej.

Kos zwrócił uwagę, że na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki z zakresu hematologii i hematonokologii – Hemlibra, Poteligeo i Lunsumio.

Kolejna grupa to leki onkologiczne. Tutaj mamy takie leki, jak Xofigo, leczenie przerzutowego raka gruczołu krokowego opornego na kastracje. Jeżeli chodzi o leczenie raka gruczołu krokowego mamy cztery pozycje – kolejna to Xtandi, Nubeqa, a także octan abirateronu – zaznaczył.

W grupie nowych leków onkologicznych wymienił również leki Opdivo i Kimmtrak.

Rozszerzono wskazania dla leków na cukrzycę

Kos przekazał, że rozszerzone zostają także wskazania dla wszystkich insulin długodziałających, które są stosowane w cukrzycy.

Kontynuujemy proces nadawania statusu polskiego leku. Na liście leków G1, czyli leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytarzania wykorzystujemy substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski, tutaj mamy rozszerzenie o 133 leki zawierające 46 substancji czynnych albo ich połączeń – poinformował.

Dodał, że lista G2, czyli leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce, została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.

Od 1 lipca w grupie G1 będziemy posiadali 464 leki rozumiane jako indywidualne kody GTIN, a w wykazie G2 będziemy mieli 34 leki – dodał.

Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany w refundacji insulin i środków stosowanych w in vitro. Aż 31 nowych terapii - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński